e
sv

İletişim Yönetimi

60 Okunma — 04 Ocak 2022 01:18
avatar

Adem TÜRK

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İletişim Yönetimi v1.2
Bir siteniz var ve ziyaretçilerinizin sizlerle iletişime geçmesini istiyorsanız, bu scripti gelişmiş özelliklerinden dolayı kullanabilirsiniz. İletişim formunda bulunan form alanlarını iletişim yönetiminin yönetim panelinden açabilir veya kapatabilirsiniz. Ayrıca form alanlarının zorunlu veri girilmesini veya isteğe bağlı veri girilmesini de yönetim panelinden ayarlayabilirsiniz.

İletişim formunda size özel bırakılmış ve değiştirip güncelleyebileceğiniz 4 adet form alanı bulunmaktadır. Bu form alanlarının; adlarını belirtebilir, form alanını açıp kapatabilir, hatta zorunlu alan veya isteğe bağlı alan olarak yapılandırabilirsiniz. İletişim formunda forma girilecek bilgilerin uygun veri yazma sistemleri mevcuttur. Bunun ayrıntılarını iletişim yönetimi özelliklerinde görebilirsiniz. Bir ziyaretçiniz iletişim formundan size bilgilerini gönderdikten sonra, siz bu mesajı yönetim panelinden kontrol edebilirsiniz.

Gelen mesajların eski yada yeni mesaj olduğu her mesajda ayrı ayrı belirtilmektedir ve kaç yeni mesaj olduğunu yönetim paneline girdiğinizde görebilirsiniz. Bu iletişim yönetimindeki bir diğer önemli özellik ise; gelen mesajlara web üzerinden yani yönetim panelinden e-mail gönderebilmenizdir. Gönderdiğiniz e-mailde sizinle iletişime geçen ziyaretçinin orjinal mesajı da sizin göndereceğiniz mesaja otomatik olarak eklenmektedir. Yalnız e-mail gönderme özelliği şuan için pek gelişmiş değildir. Bu iletişim yönetiminde hiçbir kodlama bilgisine gerek kalmadan sadece yönetim panelini kullanarak tüm işlemleri isteğinize göre gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu iletişim yönetiminin diğer özelliklerini yazının devamından görebilirsiniz.

İletişim Yönetimi Scriptini İndir

 

GENEL ÖZELLİKLERYÖNETİM PANELİEKRAN GÖRÜNTÜLERİSÜRÜM NOTLARI
1. İletişim formunda; ad, soyad, şehir, doğum tarihi, e-mail adresi, internet adresi, ev telefonu numarası, iş telefonu numarası, cep telefonu numarası, iletişim konusu, iletişim mesajı ve sizin belirleyeceğiniz size öze 4 adet form alanı bulunmaktadır. İletişim formunda ip numarası ve tarih otomatik olarak gösterilip, gönderilen mesaja eklenmektedir. Bu 4 tane yeni form alanını kendi kullanımınız için yönetim panelinden ne amaçla kullanabileceğinizi ayarlayabiliyorsunuz.
2. Bu yukarıda yazılan form alanlarını isterseniz kapatabilirsiniz, isterseniz açabilirsiniz, isterseniz zorunlu veri girilmesini sağlayabilirsiniz, isterseniz isteğe bağlı veri girilmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için yönetim paneli özelliklerine bakabilirsiniz.
3. Güvenlik için zararlı kodları engelleme ve temizleme özelliği bulunmaktadır.
4. Formdaki doğum tarihi alanının örnekteki veriye göre (doğum tarihi) yazma kontrolü yapılmaktadır.
5. Formdaki e-mail adresi alanının e-mail adresine uygun veri yazma kontrolü yapılmaktadır.
6. Formdaki ev, iş ve cep telefonu numaraları alanlarının örnekteki veriye göre (telefon numarasına) yazma kontrolü yapılmaktadır.
1. Yönetim paneli için kullanıcı adı ve parola sistemli bir yönetim sayfası bulunmaktadır. Bu kullanıcı adı ve parolası ilk başta admin’dir. Daha sonradan kullanıcı adı ve parolasını yönetim panelinden değiştirebilirsiniz. Yazdığınız parola güvenlik için md5 yöntemiyle şifrelenmektedir.
2. Yönetim panelinde tüm mesajları görebilir, silebilir ve e-mail ile cevaplayabilirsiniz.
2. Site adı, site adresi ve e-mail adresi bilgilerini yönetim paneli genel ayarlardan değiştirebilirsiniz.
3. İletişim mesajlarına cevap verebilmek için; e-mail adresi, e-mail sunucu adresi, e-mail kullanıcı adı, e-mail şifresi, e-mail bileşeni (Persits, Cdonts, Jmail) bilgilerini yönetim paneli genel ayarlardan değiştirebilirsiniz.
4. İletişim formunun sayfa genişliğini yönetim paneli genel ayarlarından ayarlayabilirsiniz.
5. İletişim formunda hangi form alanlarının zorunlu hangi form alanlarının isteğe bağlı doldurulmasını genel ayarlardan yapabiliyorsunuz. Eğer herhangi bir form alanını isteğe bağlı doldurulmasını seçerseniz, o form alanı isteğe bağlı doldurulur veya doldurulmaz. Fakat bu herhangi bir form alanını zorunlu doldurulmasını seçerseniz, o form alanına zorunlu olarak veri girilmesi isteğini ayarlamış olursunuz.
6. İletişim formunda bahsedilen 4 adet yeni form alanlarının ne amaçla kullanılacağını genel ayarlardan yazabiliyorsunuz. Bu 4 adet yeni form alanını isteğinize bağlı kullanıma açarak, ziyaretçileriniz hakkında bu form alanlarının doldurulmasını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bu form alanlarına veri girilmesini zorunlu olarak ayarlayabilirsiniz.
7. İletişim yönetimine girişinizde gelen mesajların kaç tanesi yeni mesaj olduğunu ve toplam mesajların sayısını görebilirsiniz. Gelen mesajlar yönetiminden de mesaj ikonlarına göre yeni mesaj eski mesaj olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.
8. E-mail ile göndereceğiniz cevaplarda; gelen iletişim mesajına ait ad soyad bilgileri, e-mail bilgileri ve gönderilen mesaj otomatik olarak göndereceğiniz e-maile eklenmektedir. Ayrıca göndermiş olduğunuz e-maillerde site adı, site adresi ve e-mail adresi de otomatik eklenmektedir.
9. Gelen bir iletişim mesajına e-mail olarak cevap yazdığınızda, cevap yazdıktan sonra o iletişim mesajı için e-mail ile cevap verildiğine dair bir uyarı görüntülenmektedir.
10. Saat farkı ayarlamasını sunucuya göre ayarlayabilirsiniz.
11. Yapılan işlemler için onay penceresi eklenmiştir. İşlemi devam ettirmek için Tamam düğmesine, vazgeçmek için İptal düğmesine tıklama isteğiyle onayınız sorulmaktadır. Dolayısıyla bir işleme yanlışlıkla tıklasanız bile geri dönüş şansınız vardır.

Veritabanı Yolu Nasıl Değiştirilir?

Yazarlar portalı scriptinin veritabanı yolu belirtilen dosyanın adı ayarlar.asp’dir. Bu dosyayı bir editör programı aracılığıyla açınız ve 15. satırda yer alan aşağıdaki kodu bulunuz:
strDBPath = Server.MapPath(“db/iletisim.mdb”)

Bu kodu bulduktan sonra iletisim yazan kısmını isteğinize göre değiştiriniz ve dosyayı kaydediniz. Bu yeni belirlemiş olduğunuz adı db klasöründe bulunan iletisim.mdb dosyasının adını yeniden adlandırarak yazınız.
Örneğin; biz bu adı yeniiletisim olarak belirlemiş olalım. ayarlar.asp dosyasında kod şu şekilde olur:
strDBPath = Server.MapPath(“db/yeniiletisim.mdb”)
Daha sonra db klasörünü de açalım ve iletisim.mdb dosyasının adını yeniden adlandırarak yeniiletisim.mdb olarak yapalım.

Sonuçta bu şekilde veritabanı yolunuzu değiştirmiş olursunuz.

Gelen mesaja cevap vermek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Gelen Mesajlar bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada mesajın sağında mesaja cevap yazma simgesine tıklayabilirsiniz veya mesajın içeriğine girdikten sonra alt kısımda Bu Mesaja E-Mail Olarak Mesaj Yaz bağlantısına tıklayabilirsiniz. Açılacak olan formda gönderen ve alıcı kişilerin bilgileri, mesajı ve sizin cevap vermeniz gereken bir metin alanı bulunmaktadır. Bu metin alanına gerekli cevabı yazarak E-Maili Gönder düğmesine tıklayınız.

Mesaj silmek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Gelen Mesajlar bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada mesajın sağ tarafında bulunan İşlem kısmından silme simgesine tıklayınız ve onaylayınız.

Genel ayarlar yönetiminde değiştireceğiniz bilgiler;
Sitenizin adı, adresi, e-mail sunucu adresi, e-mail bileşeni, e-mail adresi, e-mail şifresi, sayfa genişliği, sunucu kaynaklı saat farkı, form alanlarını açma kapama, boş form alanlarını isteğe göre uyarlama, zorunlu form alanlarını belirleme, yönetici adı ve parolası bilgilerini değiştirebilirsiniz.

Genel ayarlar yönetimine ulaşmak için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Genel Ayarlar bağlantısına tıklayınız.

v1.1 Yenilikler
1. Bazı hatalar giderildi.
2. Güvenlik ve kod iyileştirilmeleri yapıldı.

v1.2 Yenilikler
1. Ajax sistemi eklenerek iletişim sayfasındaki form bilgilerinin gönderme işlemini aynı sayfa içerisinde gösterilme özelliği eklendi.
2. Yönetim panelinden isteyen Ajax sistemini, istemeyen eski sistemi kullanma için seçenek özelliği eklendi.
3. Güvenlik kodu algoritması değiştirildi ve kod iyileştirilmeleri yapıldı.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI