Fiyat/performans işlemci ve ekran kartlarıyla pazar payını büyütmeye çalışan AMD, özellikle grafik birimi tarafında son yıllarda NVIDIA’nın gerisinde kaldı. Fakat AMD, RDNA 4 sürecinde yapay zekanın da yardımıyla tahminlerin çok daha üstünde bir sıçrama yapabilir. İşte detaylar…

AMD, RDNA 4 ile 2.2 kat performans artışı gösterebilir!

AMD yöneticilerinden David Wang ve Rick Bergman tarafından yapılan son açıklamada RDNA 4 mimarisinin detayları paylaşıldı. Buna göre, yeni nesil grafik kartlarında yapay zeka çok daha büyük rol oynayacak. Üstelik performansı da tahminlerin ötesinde etkileyecek.

AMD RDNA 4

Her ne kadar AMD şu anda NVIDIA’nın gerisinde olsa da RX 7900 XTX gibi oldukça güçlü ekran kartları mevcut. Tabii bu cihazlar performans anlamında RTX 4090’ın yanına yaklaşamıyor. Ancak RDNA 4 ile birlikte 2.2 kat civarı bir yükseliş görebiliriz.

Bu da her yıl alışageldiğimiz yüzde 30-40’lık geliştirmelerin çok daha üzerinde. Tabii bu mimariye geçişin biraz vakit alacağı belirtiliyor. Ancak 2024 sonunda yeni nesil ekran kartlarında görmemiz oldukça mümkün.

Tabii yalnızca ekran kartı değil. Özellikle son birkaç aydır sektörün iyice yapay zeka için yazılım ve uygulama geliştirmeye döndüğünü düşünecek olursak bu alanda da büyük atılım gerçekleşmesini sağlayacağını söyleyebiliriz.

AMD RDNA 4

Bir diğer olumlu yanı da FSR (Radeon FidelityFX Super Resolution) gelişimini direkt olarak etkileyecek olması. Fakat NVIDIA da DLSS konusunda boş durmayacaktır. Yine de AMD’nin doğru şeylere odaklandığını görmek, pazardaki rekabetin katlanarak artacağını öngörmemizi sağlıyor. Bu da tüm kullanıcılar için olumlu bir gelişme.

ShiftDelete.Net