e
sv

Samsung, yeni SSD’si ile hız rekorlarını kırdı!

227 Okunma — 01 Ocak 2022 12:48
avatar

Adem TÜRK

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Genelde eski bilgisayarlarda mevcut olan HDD’lere göre en az 3 kat daha hızlı çalışabilen SSD’ler, yıldan yıla hız limitlerini yukarı çekiyor. Genelde yüksek performanslı SSD denince akla 3.500mb/s hızındaki SSD’ler gelse de iş dünyasının gereksinimleri bu limiti yukarı çekiyor. Samsung’un iş dünyasına odaklı, PCIe 5.0 arayüzünü kullanan SSD’sinin hız sonuçları geldi.

Bazı ROG Maximus Z690 Hero kullanıcıları, anakart yanma sorunu yaşadıklarını paylaştı. Asus, sorunlu anakartları geri çağıracağını açıkladı.

Samsung, PCIe 5.0 kullanan SSD ile hız rekoru kırdı

Yakın zamanda duyurulan PM1743 model numaralı SSD, PCIe 5.0 standardını kullanıyor olmasıyla dikkat çekmekteydi. Şu anda piyasadaki en performanslı SSD’ler, PCIe 4.0’ın hız limitine takılmış durumda. Bu standardın okuma ve yazma hızını 7.800mb/s’ye kadar kısıtlıyor olması daha güçlü SSD’ler için bir engeldi. Yeni duyurulan PCIe 5.0 ise bunun neredeyse iki katı; 14.000mb/s’ye kadar hız sunabiliyor.

Samsung bu yeni standardı kullanan öncü firmalar arasında. Samsung PM1743 ile gerçekleştirilen benchmark testinde aygıtla birlikte i9 12900K işlemci, ASUS Z960 anakart ve EVGA RTX 3080 kullanıldı. Bu performans canavarı bilgisayarda yapılan test, Samsung PM1743’ün 13,829mb/s hıza ulaşarak rekor kırmasını sağladı.

PCIe 4.0’ın sınırından dolayı daha önce hiçbir SSD bu hıza erişememişti. Ancak Samsung’un yaptığı sadece öncü olmak. İlerleyen aylarda yeni PCI standardının yukarı çekilmiş limiti sayesinde diğer üreticilerden de bu kadar hızlı SSD modelleri göreceğiz. Hatta önbellek ve tepki süresi gibi konularda daha başarılı SSD’ler de üretilip pazarlanabilir.

Şu anda 7.000mb/s hızındaki SSD’ler bile ev kullanıcıları için son derece yüksek olsa da iş dünyasında zaman her şeyden önemli olabiliyor. Yazılım ve film şirketlerinde ihtiyaç duyulan yüksek hızlı SSD’ler, epey tuzlu fiyatlara sahip olsalar da şirketlere büyük zaman kazandıracaklar.

Kaynak: Shiftdelete.net

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI