e
sv

Code Combat İle Oynayarak Kodlama Öğrenin

69 Okunma — 02 Ocak 2022 20:47
avatar

Adem TÜRK

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Codecombat; oyun oynarken Python, JavaScript ve CoffeScript dillerini öğretmek için hazırlanmış ücretsiz bir strateji oyun sitesidir. Site bir oyun mantığıyla çalışıyor. Bölümleri geçmek için verilen haritada karakteri yönlendirmek için kod yazıyorsunuz. Karakteriniz yazdığınız kodlara göre hareket ediyor. Ayrıca zorluk derecesine göre birden çok kişiyle karşılıklı oyun oynayabilirsiniz. Sitede Türkçe dil seçeneği de mevcut.

9 yaş ve üstü için geliştirilmiş oyunda, 190 ülkeden 5 milyondan fazla kullanıcı var. Strateji oyunlarını seviyorsanız ve yazılım dili de öğrenmek istiyorsanız bu site tam size göre. Her bölümü geçtikçe puan kazanıyor, puanlarla savaş gücünüzü arttıracak yeni malzemeler alabiliyorsunuz. Ayrıca premium üyelik ile çeşitli ek özellikler satın alabiliyorsunuz.

Siteyi üye olmadan kullanabileceğiniz gibi öğrenci ve öğretmen kaydı da yapabilirsiniz. Öğrenci hesabı almak için kullanıcı adı ve mail adresiyle üye olmak gerekiyor. Öğretmen hesabı alırsanız size verilen kodla veya sınıf bağlantı adresiyle öğrencilerinizi sınıfınıza ekleyebilirsiniz.

Oyuna başlamak için ana sayfadaki simdi oyna düğmesine tıklayalım. İlk oyun yazım şekilleri, methodlar, parametreler, diziler, döngüler ve değişkenleri öğretiyor. İlk oyun açık olan Kithgard Zindanı ile başlıyor. Bu bölümü seçtikten sonra kodlama dilini ve karakterinizi seçiyorsunuz.

Oyuna başladığınızda size yapmanız gereken görevler ve gideceğiniz yönler gösteriliyor. Seviyeyi başlat düğmesine tıklayınca sağ tarafta kod paneli açılıyor. Kodları yazarken kendisi tamamlıyor. Gerekli kodları elle yazdıktan sonra, hemen alttaki çalıştır düğmesine tıklayın. Kodları doğru şekilde yazıp çalıştırdıktan sonra bitti düğmesi aktif oluyor. Tıklayıp sonraki bölüme geçebilirsiniz. Her bölümün sonunda kazandığınız puanları gösteriyor.

Oyun her bölümde yeni komutlar öğretiyor. Bölüm başlangıcında öğreneceğiniz kod parçalarını da görebiliyorsunuz.
Siteye öğretmen ile üye olup giriş yaptığınızda önce sınıfınızı oluşturun. Daha sonra sınıfın içine girdiğinizde öğrencileri davet etmek için sınıf kodu ve sınıf bağlantısı şeklinde iki yöntem göreceksiniz. Bu sayfadaki tüm kelimelerin Türkçe olmadığını hatırlatalım.

Öğrenciler sınıf bağlantısını kullanarak üye olup sınıfa otomatik eklenir. Yada öğrenciler üye olduktan sonra sınıf kodunu yazıp sınıfa dahil olabilir.

Öğrenciler sınıf bağlantısı iye üye olmaya çalıştığında aşağıdaki gibi adımları takip edecekler. Son olarak öğrencilerinizin çalışmalarını sınıf sayfasından takip edebilirsiniz.

Siteye Gitmek İçin Tıklayın

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI