No module Published on Offcanvas position

Edmodo Sınıf Yönetim Aracı

Edmodo, öğretmenlerin sınıf oluşturup öğrencilerini ekleyebileceği, sınav, dosya paylaşımı, ev ödevi gibi araçlar sunan, velilerin öğrencileri takip edebildiği bir sınıf yönetim aracıdır. Ücretsiz olarak hizmet veren sitede öğretmen, veli ve öğrenci olmak üzere 3 kullanıcı grubu vardır.

Edmodo İle Neler Yapılır?

Öğretmenler İçin;

 • Sınıflar ve küçük guplar oluşturup öğrenci ekleyebilirsiniz.
 • Öğrencilerle dosya paylaşımı yapabilirsiniz.
 • Dosya kütüphanesi oluşturabilirsiniz.
 • Öğrencilere ödev verebilirsiniz. Ödevin bitiş tarih ve saatini belirleyebilirsiniz. Teslim edilen ödevlere nor verebilirsiniz.
 • Anket yapabilirsiniz. Anketi ödev olarak verebilirsiniz.
 • Quiz sınavı yapabilirsiniz. Sınavı ödev olarak verebilirsiniz.
 • Öğrencilere genel veya sınıfa özel duyuru yapabilirsiniz.
 • Sosyal paylaşım ağı gibi kullanabilir, fotoğraf ve video paylaşabilirsiniz. Eklenen içeriklerin beğenme, yorum yapma ve paylaşma özelliği vardır.
 • Rozet oluşturabilir, öğrencilere rozet verebilirsiniz.

Öğrenciler İçin

 • Profil oluşturabilir.
 • Öğrencilerle mesajlaşabilir ve içeriklere yorum yazabilir.

Veliler İçin

 • Öğrencileri takip edebilir, öğretmenin verdiği ödevleri, rozetleri ve sınav puanlarını görebilir.

Edmodo Nasıl Kullanılır?

Siteyi kullanabilmek için üye olmanız gerekiyor. Öğrenciler üye olurken sınıf kodu girmeli, veliler ise üye olduktan sonra öğretmen tarafından sınıfa devet edilmeliler.

Siteye üye olduktan sonra giriş yapın. Ana sayfa sol tarafta sınıflar bölümünden Sınıf Oluştur‘u seçin. Açılan pencerede sınıf ismini, yaş grubunu ve ders içeriğini seçin. Sınıf oluşturduktan sonra Add Students düğmesine tıklayıp öğrenci ekleyin. Öğrenci isimlerini tek tek yazıp kaydedin. Öğrencileri kaydettikten sonra karşısındaki düğmeye tıklayıp velilerini ekleyebilirsiniz.

      

Duyuru Eklemek: Sınıflardan duyuru yazacağınız sınıfı seçtikten sonra duyuru yazma ekranında duyurunuzu yazın. Duyuruya dosya, bağlantı ve kütüphaneden bir döküman ekleyebilirsiniz. Duyuruyu yayınladığınızda öğrencilere bildirim gidecektir.

Ödev Eklemek: Ödev vereceğiniz sınıfı seçtikten sonra, ödev detaylarını yazın. Ödevin bitiş tarihini seçin. Ödeve dosya, bağlantı ve döküman ekleyebilirsiniz. Ödev yükle düğmesi ile daha önce hazırladığınız bir ödevi de seçip gönderebilirsiniz. Ödevi gönderdikten sonra ödeve tıklayıp açılan sayfadan teslim edilen ödevleri takip edebilirsiniz.

 

Sınav Oluşturmak: Sınav oluşturmak için sınıf içindeyken Sınav Oluştur düğmesine tıklayın. Açılan sayfada soru tipini seçip soruları ekleyebilirsiniz. Çoktan seçmeli, doğru-yanlış, kısa cevap, boşluk doldurma ve eşleştirme gibi soru tipleri bulunmaktadır. Sorulara dosya ve resim ekleyebilir, sınav süresini belirleyebilirsiniz. Soruları karıştırabilir ve sınav sonunda sonuçların görünmesini seçebilirsiniz. Öğrenciler tüm soruları görüp sorular arasında geçiş yapabilir. Sınavı bitir düğmesine tıkladığında sınavı bitirir.

Anket Oluşturmak: Sınıfı seçtikten sonra Anket sekmesinden anket sorusunu ve cevap seçeneklerini yazın ve kaydedin.

    

Öğrenci Girişleri

Sınıfa öğrenci eklediğinizde, öğrencilere otomatik kullanıcı adı atanır. Şifreleri değiştirip öğrencilerle paylaşın. Öğrenciler kullanıcı adıyla giriş yapabilirler. Ayrıca sınıf içindeyken ayarlara tıkladığınızda üye olma bağlantısını göreceksiniz. Bu bağlantıyı öğrencilerle paylaşıp öğrencilerin kendilerinin üye olmasını sağlayabilirsiniz. Ya da öğrenciler üye olurken verdiğiniz sınıf kodunu kullanabilir.

Ayarlar bölümündeki gelişmiş ayarlar düğmesi ile sınıf ayarlarını değiştirebilirsiniz.

    

 

 

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Adem TÜRK

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni - WebmasteR

BENZER KATEGORİLER

POPÜLER WEB ARAÇLARI