No module Published on Offcanvas position

Socrative Online Sınav Aracı

Socrative online olarak sınav (quiz) oluşturabileceğiniz bir web 2.0 aracıdır. Site çoktan seçmeli (text), doğru/yanlış ve kısa cevaplı sorular oluşturma imkanı sağlıyor. Sınav hazırlarken soru olarak resimli soru kullanabiliyorsunuz. İstediğiniz kadar cevap şıkkı ekleyebiliyorsunuz.

   

Ayrıca sınavları kopyalayıp çoğaltabilir, pdf olarak bilgisayara indirebilir ve diğer socrative kullanıcılarıyla paylaşabilirsiniz.

Oluşturduğunuz sınavları başlat sekmesinden başlatıyorsunuz. Site bize 3 farklı sınav uygulama seçeneği sunuyor.

  • Kısa sınav
  • Uzay yarışı
  • Çıkış bileti

En çok kullanacağımız kısa sınav seçeneği açıklayarak devam edelim. Kısa sınavı seçtikten sonra açılan ekranda başlatmak istediğiniz yarışmayı seçiyorsunuz. Sonraki düğmesine tıklayıp sınav seçeneklerini belirliyorsunuz.

Anında Geri Bildirim: Öğrenciler soruları sırayla cevapları ve cevapları değiştiremez. Her sorudan sonra cevaplar hemen görünür. İsterseniz soruları ve cevapları karıştırabilirsiniz. Yönetim ekranında canlı ilerlemeyi görebilirsiniz.

Gezintiyi Açın: Öğrenciler soruları istediği sırayla cevaplar. Cevapları değiştirebilir. Yarışmayı bitir dediğinde cevaplar kaydedilir. İsterseniz soruları ve cevapları karıştırabilirsiniz. Yönetim ekranında canlı ilerlemeyi görebilirsiniz.

Öğretmen Hızlandırmalı: Soruları öğretmen ilerletir. İsterseniz soruları ve cevapları karıştırabilirsiniz.

  

Öğrenciler yarışmaya girerken odalar (rooms) sekmesindeki oda ismini kullanacaklar. Oda ismini değiştirebilirsiniz. Socrative.com sitesine giren öğrenciler öğrenci girişine tıkladığında oda ismini yazıp yarışmaya girerler. Siz yarışmayı başlatana kadar bekleme ekranı görünür. Yarışma başlatıldığında öğrencinin ismini yazması için bir kutu açılır.

Yarışma bitiminde sonuçları görebilir ve istatistikleri excel formatında indirebilirsiniz. Ayrıca Raporlar sekmesinde raporları sonradan görebilirsiniz.

Sonuç: Socrative.com sunduğu ücretsiz özelliklerle kullanışlı bir sınav uygulaması. Diğer sınav uygulamalarında olmayan öğretmen ilerlemeli seçeneği var. Öğretmen ilerlemeli sınavlarda öğrencileri yarışma bitiminden sonra göstermesi, yine öğretmen ilerlemeli ekranda süre olmaması dezavantajlarından bir kaç tanesi.

 

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Adem TÜRK

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni - WebmasteR

POPÜLER WEB ARAÇLARI