No module Published on Offcanvas position

Kahoot Online Sınav (Quiz) Aracı

Kahoot.com online bilgi yarışması yapmak için kullanılan eğlenceli bir araç. Siteye kahoot.com üzerinden üye olup giriş yapabilirsiniz. Yarışmayı oluşturup başlattığınızda size bir pin kodu veriyor. Öğrenciler yarışmaya http://kahoot.it sitesi üzerinden giriş yapıyor. Giriş ekranında sizin vereceğiniz pin kodunu yazıp yarışmaya giriş yapıyorlar. Soruları sizin yansıtacağınız ekrandan (projeksiyon veya etkileşimli tahta) görüp cevapları kendi cihazlarından (tablet, telefon, bilgisayar) veriyorlar. Bu kullanım şekliyle diğer yarışma sitelerinden ayrılıyor.

Siteye üye olup giriş yaptığınızda ana sayfada karşınıza 4 seçenek geliyor. Ayrıca herhangi bir sayfadayken sağ üstteki Create düğmesine tıkladığınızda yine bu seçenek geliyor.

Quiz: Bilgi yarışması, quiz
Jumble: Sıralam sorusu (sürükle bırak şeklinde sıralama yapılıyor)
Discussion: Oylama, fikir alışverişi (Soruyu soruyorsunuz, öğrenciler cevaplıyor. Sıralama yok)
Survey: Anket (Soruyu soruyorsunuz, öğrenciler cevaplıyor. Sıralama yok)
Bu seçenekleri ayrıntılı inceleyelim.

 

 

 

1. Quiz en çok kullanılan soru şeklidir. Quiz’i seçtikten sonra yarışma bilgilerini yazmak gerekiyor. İlk ekrandaki bilgileri doldurduktan sonra sağ üst köşedeki Ok, go düğmesine tıklayıp soru eklemeye geçebilirsiniz. Soru ekleme ekranında soruyu cevapları yazdıktan sonra süresini seçiniz. Soruya sağ üst köşedeki bölümden görsel veya youtube videosu ekleyebilirsiniz.

   

2. Jumble seçeneği ile sıralama sorusu hazırlayabilirsiniz. Bu seçeneği seçtiğinizde ilk gelen ekran quizdeki gibidir. Sonraki ekranda soru, süreyi ve cevap şıklarını yazılır. Soruya görsel ekleme de yapılabilir. Aşağıdaki görsellerde soru ekleme ve soru önizleme ekranlarını görebilirsiniz.

     

 

3.Discussion seçeneği ile öğrencilere soru sorabilir ve verilen cevapları görebilirsiniz. Bu seçenek yarışma amaçlı değil, fikir alışverişi amaçlıdır. Cevaplanan sorudan sonra doğru,yanlış veya sıralama görünmez. Aşağıdaki resimde soru ekranı ve cevaplama ekranı bir arada gösterilmektedir.

 

 

4. Survey seçeneği anket oluşturma amaçlıdır. Eklenen seçenekler arasından kullanıcılar seçim yapar. Kullanımı 3 numaradaki discussion gibidir.

Üst menüdeki Kahoots sayfasından oluşturduğunuz yarışma ve diğer içerik görebilirsiniz. Reports sayfasından daha önce yaptığınız yarışma istatistiklerini görebilirsiniz. bir yarışmayı başlatmak için Kahoots sayfasında yarışma isminin yanındaki Play düğmesine tıklayın. Öğrencilerin yarışmaya kahoot.it sitesinden girecekler. Giriş ekranları aşağıdaki gibidir.

 

Yarışma ayarları

Yarışmayı 2 şekilde başlatabilirsiniz. birinci seçenek Classic mod, bu modda herkes bireysel yarışır. İkinci seçenek Team Mode, bu modda öğrenciler takım halinde yarışır.

 

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Adem TÜRK

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni - WebmasteR

POPÜLER WEB ARAÇLARI