UzmanWeb.Net Forum

Seo Dersleri 1 uygulanması gereken seo teknikleri (Okunma sayısı 28812 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yolcumustafa

* Ekim 24, 2012, 15:58:28 ÖS
Selamun aleyküm değerli arkadaşlar seo derslerimize Allahın  izniyle başlamış bulunmaktayız. İlk dersimizde daha çok sitelerimize  çeki düzen vermemizi sağlayacak olan optimizasyon kurallarını göreceğiz.  Yani kaca sitenizde yapmanız yada yapmamanız gerekenleri özetle ele  alarak diğer derslerde detaylı ve uygulamalı olarak değineceğiz. Aşağıda  yer alan başlıkları okuyup anldıktan sonra sitenizi inceleyin  arkadaşlar acaba sizinki olumlumu olumsuzmu olumsuz ise mutlaka  düzenleme işlemleri yapınız sırayla gitmeye çalışacağım buyrun  başlayalım arkadaşlar.

 Seo Teknikleri
 Aşağıda arama motorlarının webmasterlerden istediği sitelerinizde uyulması gerektiği başarılı olmanın bir parçası olan seo teknikleri yer almaktadır.

 
 

Seo Uyumlu Makale ve İçerik

Bir sitenin en önemli unsurlarından birisi site içeriğinizdir. Site  içeriği ile binlerce ziyaretçiye ulaşabilirken aynı zamanda sitenizi  banlatabilirsiniz. Mutlaka legal olan içerikleri sitelerinizde  yayınlamanız telif hakları, kullanıcı güvenliği ön planda tutmalısınız.

 Makale Özgün Olmalı
İnanın şu kelimeyi kulalanmaktan sıkılır hale geldim arkadaşlar. Lakin  altın kurallardan birisi özgünlükten kasır farklılıktır değerli  arkadaşlar. Kopya makaleden bir nebze olsun uzak durmaktır. Yoksa  onlarca haber sitesi var kopyala yapıştır yapması çokta zor olmaz lakin  bu özgün değildir. Neden derseniz aynı işlemi 500 kişide yapar 1000  kişide herkeste aynı yazı, aynı başlık burda kazanan kim ilk ekleyen  yani özgün yazıyı yazan kişidir.
 İyide hiç sitelerden, kaynaklardan almıyacakmıyız tabiki alacağız  lakin pat diye Ctrl+A Ctrl+C Ctrl+V seç kopyala ve yapıştır yapmak  yerine okuyun okuduğunuzu kafanızda değiştirin ve yazın konu aynı ama  makale farklı buda %100 özgün olmasada özgündür en azından kopyala  yapıştırdan iyidir googleye yakalanmanız daha zor olacaktır.

 Makale Uzunluğu Nasıl Olmalıdır?
Ben bu işe arkadaşlar 2002 yılında merakla başladım o zaman html site  yapardım giyi moda tarzında sadece resim eklerdim 2 satr yazı yazmadan o  nedenle hiç bir sitem o günlerden bu günlere gelmedi patır patır  döküldü güncellelerde yani kolaya kaçmak zarar ettirir.
 Makalemiz azda olsa özgün olsun dedik peki yazımız kaç satır olmalı  3,5 satır yetermi elinizden geldiğinde uzun tutun en az 150 kelime yazın  arkadaşlar wordpress kulalnanlar için yazı editörü alt kısmında kelime  sayısını gösteren bir sayaç var ordan yazdığınız yazının kelime sayısını  gösterir. İlerleyen derslerde gösterecğim SEOPressor eklentisi sizi  yönlendirecek tamam en düşük limiti geçtin 150 160 kelime yazarak yada  10 15 kelime daha ekle şeklinde yardımcı olacaktır.

 Makale Başlığı ve Ara Başlıklar
Çok önemli bir konu arkadaşlar seçeceğiniz makale başlığı ve makale  içinde yer alacak ara başlıklar sizi googlede yüzlerce yada binlerce  ziyaretçiye ulaşmanızı sağlar. Yapılan araştırmalarda googlede aranan  metinler daha çok 3 kelimeli anahtar kelimelerden oluşmaktadır. Örnek  gelinlik yerine daha az tehlike barındıran ve açıklama sağlayan 2013  gelinlik modelleri şeklnde bir konu başlığı seçebilirsiniz. Makalenizde  mutlaka h1 başlığına yer verin h1 başlığında yer alacak kelime mutlaka o  yazı için önemsenen kelime olsun örnek: Saç Ekimi isimli bir makalemiz  için h1 tagı ve aynı zamanda h2 tagı ile h3 tagındada farklı  varyasyonlarla yer vermeniz o makalenin hedeflenen kelimede başarılı  sıraya gelmesini sağlar. h1 Saç ekimi dedik peki h2 h3 ne olmalıdır. h2  Fue Saç Ekimi h3 Saç Ekimi ücretleri tüm başlıklarda farklı  varyasyonlarla saç ekimi kelimesini geçirdik.

 Yazılarda Bold İtalik ve Altı Çizili Anahtar Kelime
Yukarda konumuz için önemli olan kelimeyi başlıklarda farklı farklı  olacak şekilde geçirdik şimdiki konumuz ise makalemizde önemsediğimiz  kelimeyi yazı içinde vurgulamaz tabiki yan yana değil makale içinde  farklı farklı satırlarda yine Saç Ekimi örneği ile devam edecek olursak Saç Ekimi kalın Saç Ekimi Yatık Saç Ekimi  Underline şeklinde makale içinde tekrar vurgulamak istiyorum konu içine  dağıtılmış şekilde mutlaka önemsenen kelime yazılarak bold, italik ve  underline tagları uygulanmalıdır. Bu arada ilerleyen derslerde sizlere  anlatacağım SeoPressor eklentisi bu işlemi kendisi yapacak bakacak  gerekli kelime varsa uygulayacak yoksa sana diyecek bak arkadaş bu  kelime yok ekle ben gereğini yapayım.
Yandaki linkten olması gereken örnek bir makale görebilirsiniz. Saç Ekimi Özellikle başlıklara dikkat edin verdiğim örnek sayfada

 Makalemizde Site İçi Linkler
Kullanıcı bir makalemizi okuyor değerli arkadaşlar o an farklı bir  kelimeye denk geldi ve ayrıntısına inmek istedi yine örneğimiz Saç ekimi  olsun bu arada konu şaka maka saç ekimi kelimesinde çıkacak    Saç ekimi makalesini okurken bir anda Fue Saç ekimi şeklinde bir  kelime çıktı aklında soru işareti oluştu bu nedir diye o kelime link  olup fue saç ekimi şeklinde bir makalemize gitse süper olmazmı olur. Fue  saç ekimi makalesini okursan bir müddet sonra kullanıcı Fue Saç ekimi  fiyatları şeklinde bir kelime görüp mutlaka ücreti merak ettiği için  tıklayacaktır. Bu bizim için seoya büyük katkı sağlar. Sayfa içi link  işlemi manuel yapabileceğiniz gibi otomatik yapan eklenti olan SEO Smart  Links eklentisinide ilerleyen derslerde anlatacağım.

 Makalelerde Resim Kullanımı
Mümkün mertebe yazılarınıza resim ekleyin değerli arkadaşlar. Örnek saç  ekimi makalesinde insan acaba nası yapılıyor şeklinde bir merak içine  girebilir. Bu sebeple bir yada birden fazla resim olması hem  kulalnıcının merakını giderir hemde sitenizin google resim aramalarında  listeleyerek ekstra ziyaretçi kazandırır. Ayrıca resimelrinize site  adresi yazmanız farklı sitelerde kullanılması durumunda ücretsiz  reklamınız yapılmış olur.

 Meta Description ve Keyword Ayarları
 WordPress sistem olarak güzel hoş, başarılı lakin ilk kurulumda çok  sadedir arkadaşlar optimizasyon konusunda bilgisi olmayan bir  arkadaşımız çok fazla hataya düşebilir. Eksiklerden biriside her yazı ve  sayfa için farklı metalara (başlık, açıklama, anahtar kelime) yer  vermemesidir. Bu eksikliği sonradan kuracağınız eklentiler olan All in  One SEO Pack, WordPress SEO by Yoast yada ücretli olan WPseo gibi  eklentiler için giderilsede yeni başlayan biri için oldukça zordur.

 Farklı Başlık Açıklama ve Anahtar Kelime
Neden farklı olması gerektiği oldukça mantıklı sizin başarınız için  değerli arkadaşlar farklı olmayınca ne olur sitemizin başlığı Rota saç  ekimi olsun hangi sayfaya girersen gir bu metinle mutlaka  karşılacaksınız. hayır arkadaş ben herşeyi özelleştirmek hür, özgür  olmak istiyorum derseniz yukarda belirtiğim eklentileri kullanacağız  anlatacağım ilerleyen derslerde eklentiler bize sadece farklı başlık,  açıklama ve keyword alanları oluşturacak biz dolduracağız. peki nelere  dikkat edeceğiz nelere dikkat etmeliyiz.

 Seo Uyumlu Title Description Keywords Kuralları
Yukarda ana sayfamız, yazılarımız ve sayfalarımız için farklı title  (Başlık) Description (Açıklama) ve Keywords anahtar kelimeler olmalı  dedik peki bunlar nasıl olmalı ne kadar olmalıdır. Bu 3 alan özellikle  googlede yer alan tanıtım metnidir değerli arkadaşlar. Aşağıda  göreceğiniz örnek resimden daha kolay anlayacaksınız.

 
 
Yukarda gördüğünüz resimde url (Site adresi) haricinde 2 satır  görünmekte en üst satır Title, url altındaki ise Description açıklama  kısmıdır. Yukarda belirttiğim eklentilerden birini kurduğunuzda bu  işlemleri girebileceğiniz alan karşımıza çıkacaktır.

 Başlık ve Açıklama Kelime Sınırı Nedir
Evet arkadaşlar yukarda seo için farklı metaların gerektiğini belirttik  bir diğer husus ise kullanacağımız başlık ve açıklama satırında dikkat  edilmesi gerekenler başlık maksimum 70 karakter olacak arkadaşlar.  Açıklama maksimum 160 karakter tavsiyem 130 kelimeyi geçmemenizdir.  Keyword eskisi kadar önemi yoktur siz yinede aralarda virgül koyarak  konuyla alakalı 4-5 tane anahtar kelime yazmalısınız.

 Örnek title seçimi: Rota Saç Ekimi sizi saçlarınıza kavuşturur
Örnek: Description: Kellik problemine çözüm için sizleride fue saç ekimi  ile müşteri memnuniyeti sunan Rota saç ekim merkezi hizmetinizde
 Yukardaki sadece örnekti anlatmak istediğim akıcı, propaganda yapıcı  ve reklam vari olmanızdır. Genelde şöyle yapar yeni başlayan arkadaşlar.  Saç ekimi Saç Ektirmek Saç Ekim Merkezi çok yanlış ve spam değeri  yüksek bir hata olup ayrıca kullanıcıyı etkileyici bir başlık olmaz.

 Sitenizden Link Çıkışı
 Sitelerimizden başka sitelere ücretli, ücretsiz, kendi sitemiz yada  beğendiğimiz sitelere link veririz. Çok dikkat edilmesi gereken bir  durum olan link çıkışı googlenin önemle üstünde durduğu spam  girişimlerinden birisidir. sayfa içi link veriniz sorun olmaz site dışı  başka siteye link verecekseniz link vereceğiniz site çok yeniyse,  kalitesi sizden düşükse mutlaka no follow link vermelisiniz no follow  hakkında ilerleyen derslerde uygulamalı olarak göreceğiz.

 Seo Kelime Yoğunluğu
 Bir makale yazdınız makale saç ekimi olsun kelimeye kasmak için yazı  içinde kullandınızda kullandınız yazıda, resimde, başlık taglarında  habire Saç ekimi geçmesi spamdır. ölçülü ve makul olmalı kelime  popülerse oyun, giyim, moda gibi bir kelime ise yoğunluk %2-%3 olmalı  ama kelime rekabeti düşükse Recep ivedik oyunu gibi %4 %5 oranında  kelime yoğunluğu olabilir. Nedir bu yüzdeler derseniz 200 kelimelik bir  makaleniz varsa poüler bir kelimeyi hedefliyorsanız 5-6 defa kelime  içinde yer evrmeniz yeterlidir. 15 – 20 defa yer vermek için ne yapacaz  200 kelime yerine 500 600 kelimelik makale yazmalıyız. şuan okudunuz  makale en az 1500 kelime ben burda 15 20 defa seo kelimesine yer  verebilirim.

 Seo İçin Sitenizin Açılış Hızı
 Google sizden istediği ziyaretçinizi mutlu etmeniz arkadaşlar. 2000  yılında internet cafeler yaygınlaşmaya başladığında ülkemizde en yüksek  internet hızı 256k idi inanın bir resim açılması için bazen 2 3 dakika  beklediğim olurdu siz bu durumdan memnun olurmusunuz. Kesinlikle hayır  sitemizin hızlı, hatasız açılması için gerekli bilgileri ilerleyen  derslerde görecek olsakta en önemli unsur aldığınız hosting  yada suncunun size yakın olması sunucunuz Türkiyede olursa daha çabuk  varırsınız ya ameikada olursa tabiki varıp gelmeniz daha uzun sürer bir  ziyaretçi sitenize geldiğinde server’e şunu der hadi bakalım al gel  dosyaları sitenizde Türkiyede ise bir koşu varır gelir ama yok almanya,  amerika gibi uzakta ise daha geç gelir.

 Webmasteryolcu Seo dersleri  ilk dersimiz bu kadar değerli arkadaşlar parmaklarım yoruldu yazmaktan  kısaca öğreneceklerimizi özetledim Allahın izniyle sıfırdan hepsini  anlatacağım bir sonraki dersimizde domain seçimi ve hosting firmasının seo için önemini ele alacağım şimdilik Allaha emanet olunuz.

 Kaynak: Seo
Kayıtlı

Eyce

#1 * Kasım 04, 2012, 08:52:35 ÖÖ
Kaynak linkinizi düzeltiniz  ;D
Yararlı konu bilginize saglık. :)
Kayıtlı

serhadkulu

#2 * Kasım 21, 2012, 00:57:30 ÖÖ
teşekür ederim sağolasın
Kayıtlı

PinkPlace

#3 * Aralık 12, 2012, 17:58:28 ÖS
faydalı bilgiler için teşekkürler
Kayıtlı

zenep

#4 * Mart 05, 2014, 19:37:01 ÖS
Çok Güzel Teşekkürler:)
Kayıtlı

Udiktfub

#5 * Ekim 10, 2015, 04:42:17 ÖÖ
teşekkürler çok faydalı oldu bunları arşivime ekliyorum
Kayıtlı

tasarimmalann

#6 * Aralık 15, 2015, 23:25:48 ÖS
Sağolasın yararlı bilgiler.
Kayıtlı

tasarimix

#7 * Aralık 25, 2015, 19:04:56 ÖS
Şirketlere Özel Tanışma Kampanyası

Bir yıllık sözleşme yaptığımız tüm yeni ve önceki iş ortaklarımız için kampanya indirimleri yapıyoruz. Web sitemizden her dilde profesyonel çeviri olanağı sunan noter yeminli tercüme bürosu ile telefon veya E-Mail ile iletişime geçip talebinizle ilgili birebir konuşabilirsiniz. Özel fiyatlarımız ve diğer avantajlarımızdan yararlanmak için bizimle iletişime geçin.Lingustercume.com
Son Düzenleme: Ocak 15, 2016, 00:50:39 ÖÖ Gönderen: tasarimix
Kayıtlı

alibey

#8 * Temmuz 29, 2018, 23:41:36 ÖS
gayet açıklayıcı olmuş eline sağlık
24hourprintingnyc
Kayıtlı