UzmanWeb.Net Forum

windows ipucu, ( dersleri ) (Okunma sayısı 1316 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

by-_-serseri

* Aralık 03, 2011, 21:52:15 ÖS
BİR KOMUTLA BİRDEN FAZLA BİLGİSAYARI ÇALIŞTIRMAK

Birden fazla bilgisayarı uzaktan tek bir komutla başlatabilmek için "Wake up on LAN" (WOL) fonksiyonu kullanılır. Ancak bu fonksiyonun kullanılabilmesi için bilgisayarın aşağıdaki şartları sağlaması gereklidir:

1.ATX Kasa ve ATX ağ parçası

2.WOL fonksiyonunu iki yönlü olarak destekleyen bir anakart

3.Ayrıca kullanılan ağ kartında da

WOL bağlantı noktasının bulunması gereklidir ki genelde eski kartlarda yoktur. İlk olarak anakartınızın WOL desteği olup olmadığını öğrenmeli eğer varsa WOL bağlantı kablosu edinmelisiniz. Üç kutuplu olan bu kablo genellikle WOL desteği olan ağ kartları ile beraber geliyor. WOL kablosunu kullanarak ağ kartı ve ana kartı birbirine bağlayın. Daha sonra BIOS'dan bu fonksiyonu aktif hale getirmek zorundasınız. Bir bilgisayarı WOL fonksiyonunu kullanarak uzaktan çalıştırabilmek için sadece TCP/IP protokolü yeterlidir. Aslında bu fonksiyon basit bir DOS komutudur. MS-DOS komut satırına "PING" komutunu ve bir boşluk bıraktıktan sonra da çalıştırmak istediğiniz bilgisayarın TCP/IP adresini yazmalısınız. Bir bilgisayarın IP adresini, o bilgisayar üzerinde WINIPCFG (Başlat/Çalıştır/winipcfg/Tamam) komutunu kullanarak öğrenebilirsiniz. Birden fazla bilgisayarı tek komutla çalıştırabilmek için özel bir bat dosyası da hazırlayabilirsiniz.

CD'LERDEKİ AUTORUN DOSYALARINI ENGELLEMEK

Sürücüye yerleştirdiğiniz her CD-ROM, üzerinde kurulum programını otomatik olarak çalıştırır. Eğer CD üzerinde sadece bir kısım veriye ulaşmak istiyorsanız otomatik başlat fonksiyonu oldukça rahatsız edici bir hal alabilir.
Bu özelliği geçici olarak kapatmak için küçük bir hileye başvurabilirsiniz. CD-ROM u sürücüye yerleştirdikten sonra [SHIFT] tuşuna basılı tutun. Bu sayede otomatik başlat fonksiyonu bir defaya mahsus olmak üzere çalışmayacaktır. Eğer bu işlevi tamamen kapatmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yerine getirmeliniz.
XP Home için: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\Cdrom anahtarına ulaşın Autorun kaydının değerini 0 yapın.
XP Pro İçin: Başlat/Çalıştır komutu ile ekrana gelen pencereyi kullanarak gpedit.msc konsolunu çalıştırın. Bilgisayar Yapılandırması başlığı altındaki Yönetim Şablonları / Sistem dizinine geçin. Ardından sağ taraftaki Otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırak öğesine çift tıklayın ve takip eden penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin.

CD'LERE AUTORUN YAPIMI

Öncelikle, CD'nin root klasörüne, INDEX.HTML dosyasını kopyalayın. Ayrıca bir simge dosyası oluşturup (soyadı ICO olan dosyalar) onu da bu klasöre kopyalayın. Şimdi aynı yerde bir de AUTORUN.INF adında bir dosya oluşturun. Daha sonra bu dosyayı NOTEPAD ile açın (çift tıklayınca zaten otomatik olarak NOTEPAD ile açılacaktır). Dosyanın içine aşağıdaki satırları girin.

[autorun]

open=start index.html

icon=simge.ico

dosyayı kaydedin ve NOTEPAD uygulamasını kapatın. CD içeriğini son haline getirin ve basın. Bundan sonra CD sürücüsüne bu CD'yi taktığınızda (eğer CD-ROM sürücünün otomatik çalma özelliği aktifse) INDEX.HTML dosyası otomatik olarak Internet Explorer ile ekrana getirilecektir. Bu arada, CD'nin BİLGİSAYARIM penceresindeki simgesi de ayarlamış olduğunuz simge dosyası olarak görünecektir.

CDROM VE DISKI AYNI IDE KANALINDAN ÇALIŞTIRMAYIN

Bir CD-ROM veya diğer yavaş IDE aygıtlarını aynı IDE kanalında sabitdiskle birlikte çalıştırmayın. Aynı şey UDMA/33 ve UDMA/66 diskler için de geçerlidir. Gerçi bu durumda aygıtlar sorunsuz olarak çalışırlar, ancak çok yüksek performans kayıpları söz konusudur, özellikle de CD'den diske veri kopyalandığı zaman. Bunun nedeni IDE veriyolunun kendisine bağlı olan en yavaş aygıta göre ayarlanmasıdır. Bir CD-ROM, PIO modunda çalıştığı için sabitdisk de bu durumda aynı modda çalışır ve tam performansını gösteremez. Yani sabitdisk ve CD-ROM'u mutlaka ayırmalı ve farklı IDE kablolarına bağlamalısınız. Başka çareniz yoksa az kullandığınız bir diski (yedek sabitdisk gibi) CD-ROM kanalına bağlayın.

ÇALIŞTIR KOMUTLARI

compmgmt.msc - Bilgisyar Yöneticisi
devmgmt.msc - Aygıt Yöneticisi
diskmgmt.msc - Disk Yöneticisi
dfrg.msc - Disk birleştirme
eventvwr.msc - Olay Görüntülüyicisi
fsmgmt.msc - Paylaşılan Dosyalar
gpedit.msc - Grup Poliçeleri
lusrmgr.msc - Yerel Kullanıcılar ve Gruplar
perfmon.msc - Performans Monitörü
rsop.msc - Poliçe Sonuçarını Ortaya koymak
secpol.msc - Yerel Güvenlik Ayarları
services.msc - Çeşitli Servisler
msconfig - Sytem Bilgisi Hizmetleri
regedit - - Kayıt Defteri Editörü
msinfo32 - Sistem bilgisi
sysedit - Sistem Şekli Editörü
win.ini - Windows Yükleme Bilgisi
winver - Şu anki Wİndows Sürümünü Görüntüle
mailto: - Varsayılan E-mail alıcısı Görüntüle
cmd - Komut satırını çalıştır

ÇALIŞTIR LİSTESİNİ TEMİZLEMEK

Bilgisayarınızı birden fazla kişi ile paylaşarak kullanıyorsanız veya bilgisayarınızı sık sık kurcalayanlar varsa, en son çalıstırdıgınız programların listesini gormelerini istemeyebilirsiniz. Başlat menusunden Çalıştır komutunu çalıstırdığınızda açılan diyalog kutusunda ise en son çalıştırdığınız proğramlar listelenir.
Eger bu listeyi temizlemek ve kimsenin daha onceden çalıştırdığınız programları gormemesini istiyorsaniz ufak bir REGISTRY ayarı yapmanız yeterli. Alttaki adımları dikkatle okuyun.

1. Başlat menusunden Çalıştır komutunu çalıştırn. Ekrana gelecek olan diyalog kutusuna REGEDIT yazıp Enterleyin. Registry editoru açılacaktır.

2. HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/ CurrentVersion/Explorer/RunMRU bolumune gelin.

3. Sağ taraftaki listede çalıştırmış olduğunuz proğramlar, gittiğiniz Web adresleri vs.. goruntulenecektir.

4. Varsayılan dışındaki bütün değerleri seçili duruma getirin ve silin. Bilgisayarı boot edin.

Hepsi bu kadar. Artık güvenle çalışabilirsiniz.

DENETİM MASASI ÖĞELERİ ÇALIŞTIR KOMUTLARI

Program Ekle Kaldır / control appwiz.cpl
Tarih Saat özellikleri /control timedate.cpl
Ekran özellikleri / control desk.cpl
Hızlı bul / control findfast.cpl
Fontlar / control fonts
İnternet Özellikleri /control inetcpl.cpl
Klavye özellikleri /control main.cpl keyboard
Mouse Özellikleri / control main.cpl
Multimedya Özellikler /control mmsys.cpl
Ağ Özellikleri / control netcpl.cpl
Şifre özellikleri / control password.cpl
Printer /control printers
Ses Özellikleri / control mmsys.cpl sounds
Sistem Özellikleri /control sysdm.cpl

DİSKETE KOPYALADIĞINIZ DOSYALAR SAĞLAM MI?

Diskete kopyaladığınız dosyalarınızın sağlam olup olmadığını kontrol etmek için komut satırına
copy *.* nul:
yazın bu komutla disketinizdeki dosyaları nul: sürücüsüne (olmayan bir sürücü) kopyalamış olursunuz. Yani hiç'e kopyalamak. Zaten bize kopyalandığı yer değil dosyaların düzgün okunup okunmadığıdır. Yalnız bu işlemi diskete kopyalama işleminden hemen sonra yapmayın çünkü disketten kopyalamak yerine ön bellekten kopyalayacaktır.

DOSYA UZANTILARINI GÖSTERMEK

Windows'da dosya uzantılarını göstermek için herhangi bir klasörde "View (görünüm)" menüsünden "Folder Options (Klasör seçenekleri)" seçin. Ekrana gelen pencerede "View (Görünüm)" sekmesini seçin. "Hide file extensions for known file types (Bilinen doya türleri için dosya üzentilerini gizle)"deki işareti kaldırın ve "OK (Tamam)" tuşuna basın.
Artık dosyaları isminden de anlayabilirsiniz.

DRIVER GÜNCELLEME

Driver Türkçesi sürücü ; donanım aygıtlarınızın çalışabilmesi için gerekli olan yol göstericilerdir. Driver güncellemsi her donanım için kaçınılmaz bir şeydir. Her donanım'ın sürücüleri farklı olduğundan benim burada hepsini teker teker anlatılması saçmalık olur.Ama size bu sürücüleri nereden bulabileceğinizi ve nereden yükleyebileceğinizi söyleyebiliriz.
Öncelikle driver'larınızın sürümünü bulun www.windrivers.com adresine gidin buradan ilgili donanımınıza göre sürücüleri bulduktan sonra sizin elinizdeki sürüm ile diğer sürümleri karşılaştırın yeni birşey çıkmışsa çekin ve Bilgisayarıma sağ tıklayın ve aygıt yöneticisi bölümüne gelin ilgili donanım'ı seçin ve sürücü günçelleştir'i tıklayın yeni sürücülerin konumunu gösterin ve işte bitti sürücüleriniz güncellendi.
EFEKTSİZ MENÜLER

"Başlat\Çalıştır"ı seçin ve komut satırına "regedit" yazın ve tamamı tıklayın.
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\desktop\WindowMetrics'de sağda "MinAnimate'i 0" yapın.
EKLE/KALDIRDAN SİLİNMEYEN PROGRAMLARIN SİLİNMESİ

Bazen yanlışlıkla proramı bilgisayarınızdan silmek için programın klasörünü silersiniz. Bu durumda Denetim Masası / Program Ekle-Kaldır da o programı kaldırmaya çalıştığınızda kalkmaz. Bunun için tweakui yardımcı programı kullanabilirsiniz. Yoksa Başlat/Çalıştır/Regedit i çalıştırın
(Çalıştır'ı klavyeden çalıştırmak için win tuşu ile R tuşuna basın.)
1- HKEY_LOCAL_MACHINE 'i yanındaki + yı tıklayın açılan listeden
2- Software 'i açın, aynı şekilde takip edin
3- Microsoft 'u açın
4- Windows 'u açın
5- CurrentVersion 'u açın
6- Uninstall' ı açın
(Bilgisayarım \HKEY_LOCAL_MACHINE\ Software\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Uninstall)
Burada Program-Ekle kaldır daki listeyi göreceksiniz. Listeden kaldıramadıklarınızı DEL tuşuna basarak silin.
Kayıtlı