UzmanWeb.Net Forum

Şifrenizi bu basit teknikle güçlendirin! (Okunma sayısı 1384 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burajan

* Ocak 17, 2011, 06:51:49 ÖÖ
Basit bir numara ile şifrelerinizi kırılması daha zor hale getirebilirsiniz. İşte o ufak hile...

[sagresim]http://www.chip.com.tr/images/content/20101221140028.jpg[/sagresim]Zayıf şifrelerin kolaylıkla kırılabildiğini artık hepimiz biliyoruz. Şifrelerinizi nasıl güvenli hale getireceğinizi ise daha önceki yazılarımızda sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise size şifrelerinizi daha da güvenli hale getirecek kolay bir teknikten bahsedeceğiz.

Deneyimli bir Windows kullanıcı iseniz ASCII ve Unicode karakterleri yazmakta kullanılan ALT + numpad tuşu kombinasyonlarını bilirsiniz. Bu tür karakterler kaba kuvvet ve sözlük saldırılarında daha nadir kullanıldığından şifrenizi korumada önemli rol oynayabilir.

Herhangi birisi, içerisinde ASCII karakterleri bulunan şifrenizi tahmin etmeye çalıştığında bu karakteri yazmak için doğru kombinasyonu da bilmelidir. Yani ASCII kodları bir bakıma şifreniz için bir şifre gibi çalışırlar.

ASCII kodlarını nasıl kullanabilirsiniz?

[solresim]http://www.chip.com.tr/images/content/20110114143150.jpg[/solresim]Örneğin Alt+16'ya bastığınıza bir ► karakteri oluşturulur. Alt+17 ise bize ◄ karakterini verecektir. Not defterini açarak kendiniz de deneyebilirsiniz.

Bu karakterleri her zaman kullanmanız gerekli olmasa da bazı şifreleriniz diğerlerinden daha önemli olabilir. Örneğin şifre yöneticinizin ana şifresi gibi.

Bu yöntemin avantajları:
Tüm Windows sürümlerinde ve programların çoğunda çalışır.
Keylogger'lara ve sözlük saldırılarına karşı korunma sağlar.

Bu yöntemin dezavantajları:
Cep telefonlarında çalışmaz.
Bazı durumlarda bu yöntem yerine şifrenize birkaç karakter eklemek daha iyi olabilir.
ASCII tuş kodları farklı işletim sistemlerinde farklı çalışır.
ASCII olmayan karakterler (Alt+keypad kombinasyonlarında da mevcuttur) bazı web uygulamaları tarafından aynı olarak algılanabilir.

Windows için ASCII karakter tablosuna buradan ulaşabilirsiniz.

chip.com.tr
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr