UzmanWeb.Net Forum

Herkese korku salan 3 e-posta! (Okunma sayısı 1435 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burajan

* Kasım 28, 2011, 05:44:31 ÖÖ
Eğer e-posta kutunuza bu e-postalardan biri gelirse, onu açmadan önce iki kere düşünün!

[sagresim]http://www.chip.com.tr/images/content/20100419235250.jpg[/sagresim]İnternet üzerinde çok sayıda sahtekarlık ve dolandırıcılık yöntemi mevcut. Bunların başında ise, tabii ki e-postalarla yapılan dolandırıcılık girişimleri geliyor. Peki ama en çok kullanılan e-posta tuzaklarını hiç merak ettiniz mi? İşte interneti işgal eden, en popüler 3 e-posta numarası:

Online siparişler: Örneğin Adobe'un CS4 yazılımının lisansı mail'inize geldi. Ancak hemen aldanmayın; spammer'ların en çok denediği yöntemlerden biri paralı yazılımların ücretsiz lisansını veriyor gibi görünmek. Elbette bu lisansı almak için tıkladığınız link'in sağlam olmadığını söylemeye herhalde gerek yok.

Sahte para cezaları: Trafikte ceza yediğinize dair size gelen mail'lere de aldırış etmeyin. Bu şekilde cezasını öğrenmek isteyen kullanıcıları hedefleyen birçok spam mail bulunuyor.

Çalışan adresler için test: Daha çok bir yazılımın veya oyunun güncelleme bahanesiyle ortaya çıkan bir spam türü. Mail adresinizi doğrulamanızı isteyen bu tür spam'lerden de uzak durmanız gerekiyor.

Chip Online
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr

burajan

#1 * Kasım 28, 2011, 05:45:52 ÖÖ
Ayrıca benim eklemek istediğim bir diğer e-posta olayı da bankalardan gelen e-postalardır. Bu e-postalara dikkat ediniz, çünkü gerçekte bankanızdan gelmiyor olabilir. E-posta içeriğinde bulunan bağlantılara da tıklamamanızda fayda vardır. ;!9
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr

pxel

#2 * Kasım 30, 2011, 17:50:52 ÖS
bazı e-maillerin spam olup olmadıgını anlamak cok zor. bunu nasıl ayırt edebilecegimiz hakkında da bizi bilgilendirebilir misiniz _?
Kayıtlı

burajan

#3 * Aralık 01, 2011, 02:33:50 ÖÖ
Gönderen kişinin adresine bakmanız lazım ancak bu her zaman için geçerli değil. Ama en geçerlisi verilen bağlantılara tıklamamaktır. Size bir e-posta geldi diyelim ve bağlantıya tıklamanız isteniyor. Hemen bağlantıya tıklamayıp, mouse işaretçisini bağlantının üzerine getirin ve tarayıcınızın sol alt çubuğunda gösterilen adresle doğru mu değil mi kontrol edin. Ayrıca gelen e-posta da hiçbir bağlantıyı tıklamamanızda fayda vardır, eğer bir site size e-posta atıyorsa, o bağlantıyı tıklamak yerine siz kendi bildiğiniz adresi girerek kontrol edin.

Ayrıca e-postaları bilgisayarınızda outlook gibi programlarla açmak yerine direk sunucu servisi sağlayan site üzerinden açmakta fayda vardır. Çünkü E-posta servisleri Gmail, Hotmail vb... servisler e-postaları kontrol eden mekanızmalara sahip olup, herhangi bir güvensizlik durumunda içeriğin gösterilmesini engelleyebiliyor, EK'te gönderilen dosyalarda da virüs taraması yapabiliyor. Bu servislerde bizler için yararlı bir özelliktir.
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr