UzmanWeb.Net Forum

Antivirüsler sınıfta kaldı! (Okunma sayısı 3970 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burajan

* Mart 14, 2011, 04:50:08 ÖÖ
Güvenlik yazılımları bir çok saldırıyı engellese de, bir konu var ki, sınıfta kalıyorlar...

[sagresim]http://www.chip.com.tr/images/content/20100624144931.jpg[/sagresim]NSS Labs tarafından antivirüs yazılımları üzerinde yapılan testler, bazı güvenlik yazılımlarının yerel ağ paylaşımı veya USB sürücüler gibi farklı 'vektörlerden' gelen saldırıları tespit edemediğini ortaya çıkardı.

NSS Labs'ın gerçekleştirdiği testler, güvenlik yazılımlarının çeşitli vektörlerden yapılan saldırılara karşı etkinliğini bulmaya yönelikti. Rapora göre birçok güvenlik yazılımı e-postaları indirmeye izin veriyor ve zararlı içerse de onu taramabiliyor. Ancak kullanıcı e-posta içerisinde bulunan ek dosyayı kaydetmek istediğinde tarama gerçekleşiyor.

Test edilen 10 ürün arasında ortalama koruma oranı ise yüzde 36. NSS Labs, Microsoft Exchange gibi sunucu bazlı bir e-posta çözümünde, zararlının kullanıcıya ulaşmadan ortadan kaldırılabileceğine dikkat çekiyor.

Raporun dikkat çektiği bir başka vektör ise genellikle kuruluşlar tarafından kullanılan dosya sunucuları. Bu sunucular zararlılar için depo haline gelebiliyor ve buradan çok sayıda kullanıcıya bulaşabiliyor. Bu nedenle NSS Labs, dosya sunucularının kendi güvenlik yazılımlara sahip olması gerektiğini söylüyor.

Chip Online
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr

burajan

#1 * Mart 14, 2011, 04:52:07 ÖÖ
Demek ki sadece antivirüslere güvenmeyeceğiz, gerekli güvenliği elden bırakmayacağız.
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr

AdmiN

#2 * Mart 15, 2011, 03:42:47 ÖÖ
Artık bilgisayarda antivirüs, firewall, antispyware ve flash bellekten virüs bulaşmasını engelleyen  diğer programları kurmak gerekecek herhalde.
Kayıtlı

polatmakina

#3 * Nisan 27, 2015, 18:27:45 ÖS
antivirüs programlarına çok fazla güvenmiyorum