UzmanWeb.Net Forum

Laptop (Mavi Ekran) (Okunma sayısı 2830 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Adonis

* Şubat 05, 2012, 07:31:41 ÖÖ
Merhaba arkadaslar,
Laptopumu actigimda bir süre sonra mavi ekran geliyor ve bu hatayi veriyor ve kendini resetliyor. Arastirdiklarima göre grafik karti ile alakali olmali.. Ve hala bir cözümünü bulamadim. Grafik kartim Nvidia GeForce GT240M ve yeni sürümünü yükledigimden bu yana bu hatayi almaya basladim.

Yardimci olursani cok sevinirim.
Simdiden tesekkürler..

PCodemaster

#1 * Şubat 06, 2012, 18:39:44 ÖS
Merhaba Sn. Adonis
Öncelikle geçmiş olsun.
Kullandığınız notebookun modelini belirtirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.
Ancak Mavi ekran hatası vermesinin birden çok sebebi olabilir. Bu konuyu en iyi anlamak için vermiş olduğu 0x ile başlayan hata kodunu araştırmak gerekebilir.
Bu sorunun başlıca sebepleri şunlardır:
1- Yanlış sürücü (Driver) yüklemesi
2- Ram arızası
3- Anakart arızası
4- Ekran kartı arızası
5- Hdd arızası
6- Yanlış konfigürsayon

Bu donanımlardan hangi sinin/lerinin hata verdiğini anlamak için söylediğim gibi mavi ekranda almış olduğunuz hata kodu hayati önem taşımaktadır.
Bu kodu ve kullanmış olduğunuz notebook marka ve modelini paylaşırsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.
Saygılarımla...
...sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ,ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐS

Adonis

#2 * Şubat 07, 2012, 08:53:31 ÖÖ
Öncelikle sagolun .. 
Markasi ve Modeli: Packard Bell EasyNote- TJ65 (Sistem bilgileride gerekirse yazabilirim.)
Aldigim hata kodu: " 0x00000116 "
Ekranin resmini cekemedigimden aklimda bulunan birde " nvlddmkm.sys " bu var.

Not: Bu hatayi grafik kartinin sürücüsünü yeniledikten sonra almaya basladim. Son zamanlarda bu hatayi sikca vermeye basladi. Ve bazen ekranda karincalanmalar oluyor.

Simdiden tesekkürler..
Son Düzenleme: Şubat 07, 2012, 08:58:24 ÖÖ Gönderen: Adonis

PCodemaster

#3 * Şubat 07, 2012, 17:32:25 ÖS
Merhaba,
0x00000116 hatasının bir kaç sebebi vardır. Win 7 işletim sisteminde daha sık görülen bir hata türüdür.
Sebeplerden biri ekran kartı yuvasının aşırı tozlanması ve aşırı ısınmasıdır.
Ekran kartınızın garantisi varsa vga yuvasının ağzına elektrik süpürgesi tutarak hava kanallarını temizleyin. Eğer yoksa ve az çok eliniz tornovida tutuyorsa notebooku açarak fanını temizleyin ve fan motor yatağına kontakt sprey (Yağlı kontakt sprey) sıkarak temiz kalmasını sağlayın.

Diğer sebep ise yanlış sürücü yüklenmesinden kaynaklıdır. Sizin belirttiğiniz gibi "nvlddmkm.sys" hatası vererek kapatıyorsa kuvvetle muhtemel sebep budur. Çünkü kullanmış olduğunuz ekran kartı Nvidia tabanlı bir ekran kartıdır ve sürücüleri içerisinde "nvlddmkm.sys" dosyası da önemli bir yer tutmaktadır. Eğer win7 kullanıyorsanız ekran kartınızın sürücülerini işletim sistemi otomatik yüklemesin, eğer yüklemişse VGa sürücülerini kaldırın cdsinden veya www.nvidia.com adresinden güncel sürücülerini yükleyerek kurun.
Bu adımdan sonra muhtemelen sorununuz çözülmüş olacaktır.

Bu işlemlerden sonra başlat menüsünden çalıştır (Ara bölümüne) SFC.EXE /SCANNOW

yazarak Windows dosya bütünlük denetleyicisini çalıştırın ve bitirmesini bekleyin.
Sisteminiz stabil hale gelecektir.

Saygılarımla...
...sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ,ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐS