UzmanWeb.Net Forum

Yazarlar Portalı v1.1 (Okunma sayısı 1295 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ozgur Hicyilmaz

* Temmuz 08, 2009, 18:36:07 ÖS
v1.1 Yenilikler

1. Güvenlik kodu sistemi değiştirildi.
2. Ana sayfaya yönetim panelinden seçilebilir manşet yazı özelliği eklendi.
3. Ana sayfaya en son eklenen yazılar bölümü eklendi.
4. Yazı ekleme formuna html editör entegre edildi.
5. Yönetim panelinden isteğe bağlı ayarlanabilir, forum kodu veya html editör seçme özelliği eklendi.
6. Yazı okuma sayfasına yazı sahibi yazarın son yazdığı yazılar bölümü eklendi.


Yazarlar Portalı Açıklaması

Yazarlar portalının kurulumu ve kullanımı çok basit olup, kolayca yönetebileceğiniz bir sisteme sahiptir. Yazarlar portalını kullanarak; site ziyaretçilerinin üye olarak yazar olabilir, kendi yazılarını gönderebilir. Her üye (yazar), kendi yazılarını ekleyebileceği, düzenleyebileceği, silebileceği, yazılarına yazılan yorumları düzenleyebileceği ve silebileceği, kendi genel ayarlarını güncelleyebileceği bir kontrol paneline sahiptir. Yazıları eklerken forum kodu özelliğinden faydalanabilmektedir. Ziyaretçiler her yazarın yazılarını okuyabilir ve yorumlar yazabilir. Yazı arama sayesinde yazı arayabilirler. Bu sistemin genel olarak yönetimi de mevcut olup, üye bilgilerini düzenleyebilir ve silebilir, kategori ekleyebilir, düzenleyebilir ve silebilir, yazıları düzenleyebilir ve silebilir, yorumları düzenleyebilir ve silebilir, duyurular ekleyebilir, düzenleyebilir ve silebilir, site üzerinden gelen iletişim mesajlarını okuyabilir, üye olma sayfasındaki ülkeleri ve şehirleri ekleyebilir, düzenleyebilir ve silebilirsiniz.


Yazarlar Portalı Genel Özellikleri

1. Sitenin ana sayfasında bulunan hoşgeldiniz mesajına ait bilgileri yönetim panelinden değiştirebilirsiniz.
2. Yazarların yazılarını kategoriye göre ekleyebilmesi için kategori sistemi bulunmaktadır. Bu kategori sisteminde kategori adını ve açıklamasını yazabileceğiniz bir yönetim paneli mevcuttur. Yazılar bu kategoriye göre listelenmektedir.
3. Duyurular ana sayfada ve ayrı bir sayfada listelenmektedir. Duyuru adı, duyuru içeriği ve duyuru tarihi şeklinde gösterilmektedir.
4. Belli sayfalarda, sayfanın sağ tarafında yeni eklenen yazılar ve yeni üye olan yazarlar listelenmektedir. Yeni eklenen yazılarda; yazı adı, yazıyla ilgili kısa açıklama, yazının kategorisi, yazıyı yazan yazarın kullanıcı adı, yazıyı okumak için bir link ve yazarın sayfası için bir link bulunmaktadır. Yeni üye olan yazarlarda ise; yazarın fotoğrafı, yazarın kullanıcı adı, yazarın adı soyadı, yazarın ülkesi ve şehiri, yazarın sayfası için bir link bulunmaktadır.
5. Kategori altında yayınlanan yazılarda; yazı adı, yazıya ait kısa açıklama, yazıyı okumak için bir link, yazıyı yazan yazarın kullanıcı adı, yazının eklenme tarihi, yazının okunma sayısı (hit), yazının aldığı yorum sayısı bulunmaktadır.
6. Ayrıca yapılmış olan yazarlar sayfasında ise; yazarın kullanıcı adı, yazarın adı soyadı, yazarın ülkesi ve şehiri, yazarın kayıt olma tarihi ve yazarın yazmış olduğu kısa yazar hakkında bilgisi, yazarın sayfası için bir link bulunmaktadır.
7. Her yazarın sayfasında; en üstte yazarın adı ve kullanıcı adı bulunur. Bu sayfada yazarın yazmış olduğu tüm yazılar listelenir. Yazı adı, yazı hakkında kısa açıklama, yazının kategorisi, yazının eklenme tarihi, yazının okunma sayısı, yazıya yapılan yorum sayısı ve yazıyı okumak için bir link bulunmaktadır. Yazarın sayfasında ayrıca sağ tarafta; yazarın fotoğrafı ile birlikte yazarın kendisi hakkında yazmış olduğu kısa bilgi yer alır. Yazara ait diğer bilgiler olarak; yazarın adı soyadı, yazarın ülkesi ve şehiri, yazarın e-mail adresi, yazarın cinsiyeti, yazarın medeni hali, yazarın mesleği, yazarın internet adresi, yazarın yazdığı yazıların toplam sayısı ve yazarın yazmış olduğu yazılara yapılan yorumların toplam sayısı bu sayfada yer almaktadır.
8. Bir yazıyı okumak için açılan sayfada; yazı adı, yazı içeriği, yazının kategorisi, yazının eklenme tarihi, yazının okunma sayısı, yazıya verilen puan gösterimi, yazıya ait yorum sayfası bulunmaktadır. Ayrıca bu sayfada yazı hakkında yazılmış yorumlar listelenir ve yazıya yorum yazmak içinde bir yorum ekleme alanı bulunur. Puan vermek içinde bir bölüm bulunmaktadır. Bu sayfada yukarıda anlatılan sağ tarafta yazarın bilgileri bulunmaktadır.
9. Yazıya yorum yazılması için formda; yorum sahibinin adı soyadı, yorum sahibinin e-mail adresi, yorumun içeriği alanları bulunmaktadır.
10. Yazılar içerisinde arama sistemi bulunmaktadır.
11. Site ziyaretçilerinin ve üyelerinin yöneticiyle iletişime geçmesi için yapılan bir iletişim sayfası bulunmaktadır. Bu iletişim sayfasında form alanları olarak; adı soyadı, e-mail adresi ve mesaj içeriği alanları bulunmaktadır.
12. Yazarların yani üyelerin giriş yapması için bir giriş yapma formu bulunmaktadır.
13. Yazar yani üye olmak isteyen kişiler için üyelik formu bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için yazarların (üyelerin) özelliklerine bakabilirsiniz.
14. Güvenlik için zararlı kodları engelleme ve temizleme özelliği bulunmaktadır.
15. Bulunan e-mail ile ilgili form alanlarında e-mail adresine uygun veri yazma sistemi bulunmaktadır.
16. Google reklam alanları bulunmaktadır. İsterseniz bu alanı kendinize göre normal reklam alanı olarak veya isterseniz başka bir amaçla kullanabilirsiniz.
17. Üye olma formunda, yazarların yazı ekleme ve güncelleme formunda, ziyaretçilerin yorum ekleme formunda, iletişim formunda güvenlik kodu uygulaması bulunmaktadır.
18. Parola alanlarında md5 şifreleme yöntemi kullanılmaktadır.
19. İsteğe bağlı olarak yönetim panelinden değiştirilebilir admin onaylı veya direk üyelik özelliği bulunmaktadır.
20. Anket sistemi bulunmaktadır.


Yazarlar Portalı Yazarlar (Üyeler) İçin Özellikleri

1. Üye olma formunda; kullanıcı adı, parola, adı soyadı, yaşadığı ülke, yaşadığı şehir, e-amil adresi ve hakkında bilgi alanları zorunlu veri girilmesi sistemiyle bulunmaktadır. Cinsiyeti, medeni hali, mesleği, internet adresi, fotoğrafı alanları isteğe bağlı veri girilmesi sistemiyle bulunmaktadır. Ayrıca yukarıda da bahsedildiği gibi güvenlik kodu uygulaması bulunmaktadır. Üyelerin parolaları güvenlik için md5 yöntemiyle şifrelenmektedir.
2. Üyelere ait kontrol paneli mevcut olup, kontrol paneline girebilmeleri için kullanıcı adı ve parolasını sorun bir giriş formu bulunmaktadır. Kontrol panelinde; genel ayarlar yönetimi, yazılar yönetimi, yazı ekleme yönetimi ve yorumlar yönetimi bulunmaktadır. Kontrol panelinin sağ tarafında da üyeye ait bilgiler yer almaktadır.
3. Genel ayarlar yönetiminde, üye olurken yazmış olduğunu bilgileri güncelleyebilirsiniz. Burada sadece değiştirilemeyen veri olarak kullanıcı adında uygulanmaktadır. Güvenlik kodu uygulaması bulunmaktadır.
4. Yazılar yönetiminde; üyelerin yazmış oldukları tüm yazılar listelenir. Yazı adı, yazı kategorisi, yazının eklenme tarihi, yazının okunma sayısı ve yazıyla ilgili yapacağı işlemlerin küçük ikonlar bulunmaktadır. Bu işlem bölümünde yazıyı okumak için, yazı bilgilerini düzenlemek için ve yazıyı silmek için küçük ikonlar bulunmaktadır. İşlem yapmak istediğiniz yazının yanındaki ikonlara tıklayarak işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
5. Yazılar yönetiminde; herhangi bir yazı için düzenleme formunu açan üye, yazının kategorisini, yazının adını, arama kelimelerini, yazının kısa açıklamasını ve yazının içeriğini değiştirebilmektedir. Ayrıca bu formda yazıların yorum yapılması veya yapılmaması ayarlanabildiği gibi, eklenme tarihinin güncellenip güncellenmemesini de ayarlanabilmektedir. Bu formda da güvenlik kodu uygulaması bulunmaktadır.
6. Yazı ekleme yönetiminde; yazının kategorisi, yazının adı, arama kelimeleri, yazının açıklaması ve yazının içeriğini girebileceğiniz form alanları bulunmaktadır. Yazı içeriği olarak forum kodundan faydalanılabilmektedir. Eklenilen yazı için yorum yapılabilme ve yapılamama özelliğini ayarlayabilmektedir. Bu formda da güvenlik kodu uygulaması bulunmaktadır.
7. Yorumlar yönetiminde; yazılarınıza yazılmış yorumları görülebilmektedir. Yorum sahibinin adı soyadı ve e-mail adresi, yorumun eklenme tarihi, yorumun içeriği, yorumun yazıldığı yazı adı ve yoruma ait yapacağınız işlemlerin küçük ikonları bulunmaktadır. Bu işlemler yorumu güncelleme ve yorumu silme işlemleridir.
8. Yorumlar yönetiminde herhangi bir yorumun düzenleme formunu açan üye, yorum sahibinin adı ve soyadını, e-mail adresini ve yorum içeriğini güncelleyebilirsiniz. Bu formda da güvenlik kodu uygulaması bulunmaktadır.
9. Yapılan işlemler için onay penceresi eklenmiştir. İşlemi devam ettirmek için Tamam düğmesine, vazgeçmek için İptal düğmesine tıklama isteğiyle onayınız sorulmaktadır. Dolayısıyla bir işleme yanlışlıkla tıklasanız bile geri dönüş şansınız vardır.


Yazarlar Portalı Genel Yönetim Paneli Özellikleri

1. Genel yönetim paneli için kullanıcı adı ve parola sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem normal üyelik sisteminden farklı ve bağımsız olarak çalışmaktadır. Buradaki parola alanı da yukarıdaki parola alanları gibi md5 şifreleme yöntemiyle güvenlik için şifrelenmektedir.
2. Genel yönetim paneli özelliklerinde; genel ayarlar yönetimi, kategoriler yönetimi, üyeler (yazarlar) yönetimi, yazılar yönetimi, yorumlar yönetimi, duyurular yönetimi, anketler yönetimi, ülkeler yönetimi, şehirler yönetimi ve iletişim yönetimi bulunmaktadır.
3. Genel ayarlar yönetiminde; kullanıcı adı, parola, site adı, site adresi, e-mail adresi, mesaj sayısı, sunucu saat farkı, admin onaylı üyelik, bakım modu ve hoşgeldin mesajı bilgilerini güncelleyebilirsiniz.
4. Mesaj sayısı; portaldaki verilerin sayfalanmasında kullanılan bir sistemdir. Verilerin kaç sayfada bir listeleneceğini buradan ayarlayabilirsiniz.
5. Saat farkı ayarlamasını sunucuya göre ayarlayabilirsiniz.
6. Yazarlar portalında bakım yapmak istediğinizde, genel ayarlardan bakım modunu açabilir ve isteğinize bağlı bir yazı yazabilirsiniz. Bakım modunu açtığınızda; ziyaretçiler sizin yazacağınız bakım mesajıyla karşılaşırlar ve bu sırada portalın üzerinde herhangi bir işlem yapamazlar. Daha sonra bakım modunu kapatarak yazarlar portalını tekrar aktif hale getirebilirsiniz.
7. Kategoriler yönetiminde; daha önce eklemiş olduğunu kategorileri, kategori adı ve açıklamasıyla birlikte görebilirsiniz. Ayrıca işlem kısmında kategorideki yazıları listeleyebilir, kategoriyi düzenleyebilir ve silebilirsiniz.
8. Üyeler (yazarlar) yönetiminde; tüm üyeleri, kullanıcı adı, ip numarası, kayıt tarihiyle birlikte görebilirsiniz. Ayrıca işlem kısmında üyenin sayfasını görüntüleyebilir, üyenin üye olurken yazmış olduğu bilgileri güncelleyebilir ve üyeleri silebilirsiniz.
9. Yazılar yönetiminde; tüm yazıları, yazı adı, yazının kategorisi, yazıyı yazan yazarı, yazı eklenme tarihiyle birlikte görebilirsiniz. İşlem kısmında yazıları görüntüleyebilir, yazı bilgilerini düzenleyebilir ve yazıları silebilirsiniz.
10. Yorumlar yönetiminde; tüm yorumları, yorum sahibinin adı soyadı, yorum sahibinin e-mail adresi, yapılan yoruma ait yazı adı, yapılan yoruma ait yazar adı, yorumun eklenme tarihi ve yorumun içeriğiyle birlikte görebilirsiniz. İşlem kısmında yorumu güncelleyebilir ve silebilirsiniz.
11. Ülkeler yönetiminde; tüm ülkeleri ülke bayrak adresleriyle birlikte görebilirsiniz, yeni ülke ekleyebilirsiniz, ülke bilgilerini güncelleyebilir ve silebilirsiniz. Ülkelerin bayrağını da ekleyebiliyorsunuz.
12. Şehirler yönetiminde; tüm şehirleri görebilirsiniz, yeni şehir ekleyebilirsiniz, şehir bilgilerini güncelleyebilir ve silebilirsiniz.
13. İletişim yönetiminde; iletişim sayfasından gelen mesajları görebilirsiniz ve silebilirsiniz.
14. Yönetim panelinin sağ tarafında; kategori sayısı, üye (yazar) sayısı, yazı sayısı, yorum sayısı, duyuru sayısı, ülke sayısı, şehir sayısı ve iletişim mesaj sayısı istatistikleri bulunmaktadır.
15. Yapılan işlemler için onay penceresi eklenmiştir. İşlemi devam ettirmek için Tamam düğmesine, vazgeçmek için İptal düğmesine tıklama isteğiyle onayınız sorulmaktadır. Dolayısıyla bir işleme yanlışlıkla tıklasanız bile geri dönüş şansınız vardır.
16. Duyurular yönetiminde; yeni duyuru ekleyebilir, mevcut duyuruları düzenleyebilir ve silebilirsiniz.
17. Anketler yönetiminde; yeni anketler ekleyebilir, mevcut anketleri düzenleyebilir ve silebilirsiniz.

Burak ŞİMŞEK-UzmanWeb
Kayıtlı