UzmanWeb.Net Forum

Skyportal Sıkça Sorulan Sorular (Güncelleme: 01.12.2007) (Okunma sayısı 12756 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burajan

* Kasım 30, 2007, 22:42:11 ÖS
Skyportal Sıkça Sorulan Sorular
(Bu sayfada yer alan sorular ve cevapları listesi)

 - Skyportal'ı Nasıl ve Nerden İndirebilirim?
 - Skyportal'ı Nasıl Kurabilirim?
 - Ana Sayfa Düzenini Nasıl ve Nerden Değiştirebilirim?
 --- Sabit Blok Nedir?
 --- Ana Sayfa Değişikliğini Üyelere Nasıl Açabilirim veya Kapatabilirim?
 - Yeni Blok Nasıl Eklenir?
 - Yeni Sayfa Nasıl Oluşturulur?
 - Yeni Modül Nasıl Kurulur?
 - Tema Ayarları Nasıl Yapılır?
 --- Yeni Tema Nasıl Eklenir?
 --- Üyelerin Varsayılan Temalarını Sıfırlamak Nasıl Yapılır?
 --- Yeni Eklenen Temanın Ayarları Nasıl Yapılır?
 - Yeni Duyuru Nasıl Eklerim?
 --- Duyuruyu Nasıl Düzenlerim veya Silerim?
 - Hoşgeldin Mesajını Nasıl Değiştiririm?
 - Üye Ayrıntı Bilgilerin Ayarlanması Nasıl Yapılır?
 - Rütbe Ayarları Nasıl Yapılır?
 - Modüllerin Kullanılması
 --- Makale Onaylanması
 --- Kategori Oluşturulması
 --- Kategori Düzenlenmesi
 --- Kategori Silinmesi
 --- Alt Kategori Oluşturulması
 --- Alt Kategori Düzenlenmesi
 --- Alt Kategori Silinmesi
 --- Makale Düzenlenmesi
 --- Makale Silinmesi
 --- Tüm Makaleleri Listelemek
 - Maskot (Avatar) Ayarları
 --- Yeni Maskot Nasıl Eklenir?
 --- Toplu Maskot Nasıl Eklenir?
 --- Maskotları Görüntülemek, Düzenlemek ve Silmek

Bu bölüme soru sormayınız. Bu bölüme yazdığınız mesajlar silinecektir. Sorularınız için Skyportal Destek Hattı forumuna yazmanız gerekmektedir. Bu bölümde Skyportal ile ilgili genel soru ve cevaplara yer verilecektir.
Son Düzenleme: Aralık 01, 2007, 19:52:05 ÖS Gönderen: burajan
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr

burajan

#1 * Kasım 30, 2007, 22:49:07 ÖS
- Skyportal'ı Nasıl ve Nerden İndirebilirim?

Skyportal'ı www.skyportal.net adresinden indirebilirsiniz. Son sürümü indirmek için; siteye üyeliğiniz yoksa buraya tıklayıp üye olunuz. Üyeliğiniz varsa üye girişi yapınız. Daha sonra buraya tıklayıp karşınıza çıkacak sayfadan lisans anlaşmasını kabul edip, Download düğmesine tıklayınız.

Skyportal'ın kendi dili ingilizce olup, Türkçe Dil dosyasını Skyportal sitesinin dosyalar bölümünden veya UzmanWeb.Net sitesinin dosyalar bölümünden indirebilirsiniz.
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr

burajan

#2 * Kasım 30, 2007, 23:15:38 ÖS
- Skyportal'ı Nasıl Kurabilirim?

Skyportal'ı indirdikten sonra eğer bilgisayarınızda kuracaksanız skyportal dosyalarını bilgisayarınızın localhostuna kopyalayınız, eğer sitenize kuracaksanız skyportal dosyalarını web alanınıza yükleyiniz.

İlk önce config.asp dosyasını açıp bazı değişiklikleri yapmanız gerekecektir. config.asp dosyasını not defteri vb. bir editörle açınız ve aşağıdaki değişiklikleri yapınız:

  • strCharset = "ISO-8859-1" satırını strCharset = "ISO-8859-9" şeklinde değiştiriniz.
  • Kurulum için veritabanı seçmelisiniz. strDBType = "access" veya strDBType = "sqlserver". Hangi veritabanını seçecekseniz onun önündeki tırnak işaretini kaldırmalısınız.
  • Veritabanını access olarak seçtiyseniz; strDBPath = server.MapPath("db/sp_db2k6.mdb") yazan kısımda veritabanı yolunu değiştiriniz. Burada yazan db klasör adını, sp_db2k6 ise veritabanı dosyasının adını belirtmektedir. Burada yapacağınız değişikliği klasör ve veritabanı dosya adında da yapmanız gerekecektir.
  • Veritabanını sqlserver olarak seçtiyseniz, 'strConnString = "Provider=SQLOLEDB;Data Source=SQL_server_name_or_IP;Initial Catalog=db_name_here;UID=db_user_name_here;PWD=db_password_here" 'SQL Server veya 'strConnString = "Provider=SQLOLEDB;Data Source =SQL_server_name_or_IP;DSN=DSN_name;UID=SQL User;PWD=SQL password" 'SQL Server using DSN satırını veritabanı bilgilerinize göre yazmalısınız.
  • LCID değerini değiştirmek için intPortalLCID = 1033 satırını intPortalLCID = 1055 şeklinde değiştirin.
  • Eğer localhost üzerinde kuracaksanız; boolLocalHost = false satırını boolLocalHost = true şeklinde değiştirin. Site üzerinde kuracaksanız olduğunu gibi bırakın.
  • Site kurulumuna başlamadan önce yazma izinlerini vermeyi unutmayınız.
  • Türkçe dil dosyalarını indirdiyseniz lang klasörüne tr klasörü altında yükleme yapınız. Daha sonra bu dosyadaki strLang = "en" satırını strLang = "tr" şeklinde değiştiriniz.

config.asp dosyasında gerekli ayarları yaptıktan sonra; eğer localhostta kuruyorsanız; http://localhost/SkyportalıKopyaladığınızDizin/site_setup.asp şeklinde, eğer site üzerinde kuruyorsanız; http://www.siteadi.com/site_Setup.asp şeklinde kurulum dosyasını çalıştırabilirsiniz. Daha sonra karşınıza çıkacak formda sırasıyla; site adı, yönetici parolası, yönetici parolası tekrarı, e-mail adresi, server zamanı, e-mail bileşeni, e-mail server ve e-mail adresini yazıp Skyportal'ı Kur butonuna tıklayabilirsiniz. Daha sonra siteniz kurulmaya başlayacak, Kurulum Başarıyla Tamamlandı... yazısıyla birlikte Siteye Girmek İçin Tıklayın linki gözükecektir. Bu linkte tıklayın ve gelecek sayfaya ulaşın. Gelecek sayfada Tebrikler!! yazısıyla birlikte Skyportal'ı kurulumunun tamamlandığı ve sitenize girmek için Devam Et >>> linkini tıklamanız gerektiği belirtilecektir. Bu linkte tıkladığınızda sitenizin kurulmuş olduğunu göreceksiniz.
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr

burajan

#3 * Kasım 30, 2007, 23:31:56 ÖS
- Ana Sayfa Düzenini Nasıl ve Nerden Değiştirebilirim?

Sitenize yönetici girişi yapınız. Yönetim paneli sayfanıza giriniz. Yönetim paneli menüsünden Blok Yerleşimi menüsüne tıklayınız. Daha sonra Ana Sayfa Ayarı menüsüne tıklayınız. Açılan sayfadan 3 bloklu bir form göreceksiniz. Sol kısım Sol Sütun Blokları, orta kısım Orta Sütun Blokları, sağ kısım Sağ Sütun Blokları'nı oluşturmaktadır. Bu sütunlara eklemek istediğiniz blokları, o kısmın altındaki seçme kutusunu açıp, istediğiniz bloğu seçip, Ekle düğmesne tıklayınız. Bloklara yerleştirilmiş olanları Yukarı, Aşağı, Sağ, Sol şeklinde taşıyabilir, silebilir ve sabit konu yapabilirsiniz. Bir bloğu taşımak islmek yada sabit yapmak için o blok isminin formdan üzerini tıklayın ve ondan sonra işleminizi yapın.


Sabit Blok Nedir?

Bir bloğu sabit olarak seçerseniz, herhangi bir üye o bloğu kendi ana sayfasından kaldıramaz sadece sabit olmayan blokları kaldırabilir.


Ana Sayfa Değişikliğini Üyelere Nasıl Açabilirim veya Kapatabilirim?

config.asp dosyasında intMyMax satırında belirtilen değer 0 (sıfır) ise üyelerin kullanımına kapalıdır, 1 (bir) ise üyelerin kullanımına açıktır.
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr

burajan

#4 * Kasım 30, 2007, 23:46:44 ÖS
- Yeni Blok Nasıl Eklenir?

Yeni bir blok eklemek için ilk önce fp_custom.asp dosyasını not defteri vb. editörle açınız. Daha sonra aşağıdaki kodu bu dosyanın içerisine yapıştırınız.

Kod: [Seç]
<%
function blokadi()
spThemeTitle = "Bloğunuzun Adı"
spThemeBlock1_open(intSkin) %>
    <table width="100%" border="0" cellspacing="0" cellpadding="5">
      <tr>
        <td align="left" valign="middle">
        Bloğunuza ekleyeceğiniz kodu buraya yazınız.
        </td>
      </tr>
    </table>
<%
spThemeBlock1_close(intSkin)
end function
%>

Bu yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra sitenize yönetici girişi yapınız. Yönetim paneli sayfanıza giriniz. Yönetim paneli menüsünden Blok Yerleşimi menüsüne tıklayınız. Daha sonra Blok Ekle menüsüne tıklayınız. Açılan sayfadan form bilgilerini şu şekilde doldurun:

Blok Adı: Bloğunuzun adını yazınız.
Fonksiyon: fp_custom.asp dosyasında eklediğiniz kodun function kısmında yazan yerini yazınız. Yukarıdaki koda göre blokadi() yazınız.
Blok Açıklaması: Bloğunuzla ilgili kısa bir açıklama yazabilirsiniz.
Aktif: Bloğunuzun aktif olarak seçmek için seçme kutusundan evet seçeneğini seçiniz.
Sütun Yeri: Bloğunuz hangi sütuna uygunsa onu seçebilirsiniz.
Daha sonra Blok Ekle düğmesine tıklayınız.

Bu bloğu ana sayfada göstermek için ise Ana Sayfa Düzenini Nasıl ve Nerden Değiştirebilirim sorusuna bakınız.
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr

burajan

#5 * Aralık 01, 2007, 00:07:50 ÖÖ
- Yeni Sayfa Nasıl Oluşturulur?

Sitenize yönetici girişi yapınız. Yönetim paneli sayfanıza giriniz. Yönetim paneli menüsünden Blok Yerleşimi menüsüne tıklayınız. (Bundan sonra istediğimiz sayfa açılacaktır. Açılmassa SkyPages Sayfa Yöneticisi menüsüne tıklayınız.) Daha sonra Yeni Sayfa Oluştur düğmesine tıklayınız. Açılan sayfadan Sayfa Adı ve Sayfa Başlığı alanlarını doldurunuz. Gösterim Seçeneğinde ister sayfa oluşturucunun uzantısı olarak sayfa oluşturabilirsiniz, isterseniz kendi sayfa uzantısını kullanarak sayfa oluşturabilirsiniz. Sayfa oluşturucunun uzantısını kullanmak için ilk seçeneği seçiniz. Silinebilir Olsun mu? kısmını işaretlerseniz sayfa yönetiminde bu sayfanızın yanında silmek için ikon bulunacaktır. Bundan sonra yapmanız gereken sayfanızın içeriğini oluşturmak olacaktır. İster HTML Editör ister ASP Editör kullanarak sayfa içeriğini oluşturabilirsiniz. Bu sayfanıza ait meta kodlarını girmek için Meta Kodları sekmesine tıklamalısınız. Bu sayfanın düzenini ayarlamak için ise Yerleşim sekmesine tıklamalısınız. Yerleşim sekmesinde aynı ana sayfa ayarı düzenlenmesi gibi ayar yapabilirsiniz.

Eğer kendi sayfanızın uzantısını kullanmak istiyorsanız Gösterim Seçeneğinde Diğer-Bir sayfa adı ve uzantı yazın kısmını seçip sayfanızın uzantısını yazın. Örneğin; deneme.asp yazabilirsiniz. Bu şekilde ayarlama yaptıktan sonra Skyportal'ı yüklediğiniz dizinde bulunan docs klasörünü açıp, SkyPage_template.asp dosyasını ana dizine kopyalayın ve ismini deneme.asp olarak adlandırın. Diğer ayarları yukarıda anlatılan şekilde yapabilirsiniz. Burada farklı olan bir yöntem olarak; deneme.asp dosyasını oluşturduktan sonra bu dosyayı not defteri vb. editörle açıp; içerisinde sPage_iName = "privacy" ve sPage_id = 0 kısımlarını değiştirmeniz gerekecektir. sPage_id değeri olarak oluşturduğunuz sayfanın id numarasını yazmalısınız, sPage_iName değeri olarak deneme yazmalısınız.
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr

burajan

#6 * Aralık 01, 2007, 00:18:43 ÖÖ
- Yeni Modül Nasıl Kurulur?
(Makale Modülünün Kurulumu)

İndirdiğiniz modülü sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız ve olduğunu gibi sitenize yükleyiniz. fp_custom.asp dosyasını not defteri vb. editörle açınız aşağıdaki kodu bulunuz:
Kod: [Seç]
<!--include file="modules/articles/fp_articles.asp" -->Bu kodu şu şekilde değiştirerek bu modülü aktif ediniz:
Kod: [Seç]
<!--#include file="modules/articles/fp_articles.asp" -->
Bu işlemleri yaptıktan sonra sitenize yönetici girişi yapınız. Daha sonra http://www.siteadi.com/createArticles.asp şeklinde modül kurulum dosyasını çalıştırınız. Daha sonra modülünüz kurulmaya başlayacak, Articles Module Installed yazısıyla birlikte Continue linki gözükecektir. Bu linkte tıkladığınızda modülünüzün kurulmuş olduğunu göreceksiniz.

Bu modülün Türkçe yamasını UzmanWeb.Net dosyalar bölümünden indirebilirsiniz.
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr

burajan

#7 * Aralık 01, 2007, 00:57:16 ÖÖ
- Tema Ayarları Nasıl Yapılır?

Siteye yönetici olarak girişi yapınız. Yönetim paneline giriniz. Yönetim paneli menüsünden Tema Yönetimi menüsüne tıklayınız.


Yeni Tema Nasıl Eklenir?

İlk önce indirdiğiniz temanızı, klasör olarak, Skyportal'ı kurduğunuz dizindeki Themes klasörüne kopyalayınız. Yukarıda anlatıldığı gibi Tema Yönetimine giriniz. Yeni Tema Ekle bloğunda, Yeni Tema Adı alanına temanızın adını yazınız, Tema Klasörü Adı alanına yüklediğiniz temanın klasör adını yazınız. Daha sonra Tema Ekle düğmesine tıklayınız. Bu işlemi yapınca yeni temanız eknecektir.


Üyelerin Varsayılan Temalarını Sıfırlamak Nasıl Yapılır?

Yukarıda anlatıldığı gibi Tema Yönetimine giriniz. Üye Temalarını Sil bloğunda, Üye Temalarını Sil düğmesine tıklayınız. Bu düğmeye tıkladığınızda tüm üyelerinizin varsayılan temalarını sıfırlamış olursunuz.


Yeni Eklenen Temanın Ayarları Nasıl Yapılır?

Yukarıda anlatıldığı gibi Tema Yönetimine giriniz. Yeni eklediğiniz tema Tema Yönetiminde görünecektir. Yeni temanızın yanındaki artı (+) işaretine tıklayıp, form alanını açınız. Açılan formda Sadece Görebilen Gruplar kısmından Yeni Grup Ekle linkine tıklayarak yeni grup eklemesini sağlayabilir, bir grup seçip Grup Sil linkine tıklayarak o grubun görmesini engelleyebilir veya o grubu düzenlebiliysiniz. Bir temayı varsayılan olarak ayarlamak için; Administrator, Üyeler, Herkes seçilmesi yeterlidir. Gerekli grupları seçtikten sonra Güncelle düğmesine tıklayarak ayarları kaydedebilirsiniz. Tema Adı, Açıklama, Tema Değeri, Logo Adı verilerini de bu alandan güncelleyebilirsiniz. Yeni eklenen temayı varsayılan yapmak için bu işlemlerden sonra Varsayılan kısımların altında bulunan radyo butonlarına tıklayarak o temayı varsayılan seçebilirsiniz.
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr

burajan

#8 * Aralık 01, 2007, 01:17:46 ÖÖ
- Yeni Duyuru Nasıl Eklerim?

Siteye yönetici olarak girişi yapınız. Yönetim paneline giriniz. Yönetim paneli menüsünden Duyurular menüsüne tıklayınız. Açılan sayfadan Yeni Duyuru Ekleyin linkini tıklayınız. Başlık olarak duyurunuzun başlığını ve Mesaj olarakta duyurunuzun içeriğini yazınız. Duyurunuzun başlama ve bitiş zamanını da; tarih alanının yanındaki takvim görünümlü ikona tıklayın. Küçük olarak açılacak pencereden tarihi seçiniz. Formdaki bilgileri doldurduktan sonra Gönder düğmesine tıklayınız. Bu işlemi yaptıktan sonra yeni duyurunuz eklenmiş olacaktır.


Duyuruyu Nasıl Düzenlerim veya Silerim?

Siteye yönetici olarak girişi yapınız. Yönetim paneline giriniz. Yönetim paneli menüsünden Duyurular menüsüne tıklayınız. Açılan sayfada yukarıdan aşağıya duyurular listelenecektir. İstediğiniz duyuruyu düzenlemek için kalem ikonuna tıklamanız, silmek için ise çöp kutusu ikonuna tıklamanız gerekecektir. Duyuruyu düzenlemek için kalem ikonuna tıkladığınızda, o duyuru için düzenleme formu açılacaktır. Yukarıda yeni duyuru ekleme olayının anlatıldığı gibi duyuruyu düzenleyebilirsiniz.
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr

burajan

#9 * Aralık 01, 2007, 01:32:08 ÖÖ
- Hoşgeldin Mesajını Nasıl Değiştiririm?

Siteye yönetici olarak girişi yapınız. Yönetim paneline giriniz. Yönetim paneli menüsünden Hoş geldiniz menüsüne tıklayınız. Açılacak olan sayfada Ziyaretçi Hoşgeldin Mesajı ve Üye Hoşgeldin Mesajı şeklinde iki tane düzenlenmesi gereken veri göreceksiniz. Düzenlenmesi istediğiniz mesajın yanındaki kalem ikonuna tıklayınız. Açılacak sayfada bir form çıkacak, Üye Başlığı, Başlık ve Mesaj alanlarına yeni bilgileri girebilirsiniz. Aktif kısmında ise o bloğun yani o mesajın gözüküp gözükmemesini seçebilirsiniz. İki mesajda ayrı olan bir özellik, üyenin ismi yazması özelliğidir. Üyeye hoşgeldin mesajını düzenlemeye girdiğinizde Başlık alanında [%member%] yazısını göreceksiniz. Bu kod üyenin adını göstermektedir. Bu kodu sildiğinizde o üyenin adı gözükmez, bu kodu eklediğinizde üyenin adı gözükür.
Son Düzenleme: Aralık 01, 2007, 01:44:50 ÖÖ Gönderen: burajan
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr