UzmanWeb.Net Forum

KEYLOGGER(CASUS)PROGRAMINDAN KORUNMA (Okunma sayısı 7795 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arif96

* Aralık 06, 2008, 15:32:12 ÖS
ARKADAŞLAR KEYLOAGER İN NE İŞE YARADIĞINI HEPİMİZ BİLİYORUZ İŞTE BUNDAN KORUNMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ İŞLEMLERİ YAPMANIZ YETERLİ OLUCAKTIR


Ilk önce keylogger ın ne demek olduğunu açıklamakla başlayalım.Keyloggerlar klavyeden basılan her tuşun loglarını tutan casus yazılımlardır.

Bu yazılımlar siz internette gezinirken gireceğiniz paraloların ve kişisel bilgilerinizi bir metin dosyasına kaydedip başka bir kullanıcıya ulaştırır. Internet cafeye gidip icqyu kullandıktan sonra ertesi gün aynı icqya bağlanmak istediğinizde size yanlış parola hatası verebiliri veya kredi kartınızda para çekilmiş olabilir.Son zamanlarda sözde kendini uyanık sanan cafe sahipleri bu yazılımları bilgisayarlarına kurup müşterilerin şifrelerini çalmaktadır. Bende bu zararlı yazılımlardan nasıl kurtulabileceğinizi anlatmaya başlıyorum.

Piyasada bir sürü keylogger bulunmaktadır ve her keylogger değişik bir mantıkla log tutmaktadır.Bu yüzden hepsinden aynı yöntemle kurtulmak mümkün değildir. Basit bir keyloggerdan kurtulmak için Başlat>Çalıştır "msconfig" (tırnaklar yok) yazıp açılan pencereden Başlangıç sekmesine gelerek listede açılışta çalışmaya başlayan programları görerek keylogger programınıda tespit ederek başlangıçta çalışmasını durdurabilirisiniz.

Bazı gelişmiş keyloggerlarda ise keyloggerları yok etmek bu kadar kolay değildir.Şimdi size bu programlardan nasıl kurtulabileceğinizi anlatacağım.
Ghost Keylogger programının bilgisayarda çalışıp çalışmadığını öğrenmek için synconfig.exe adlı dosyayı aratıp sistemde olup olmadığını öğrenebilirisiniz. Ve ghost keylogger programının hangi dizinde olduğunu öğrendikten sonra o dizine gidip uninstall.bat dosyasını çaılıştırın.Artık ghost keyloggerdan kurtuldunuz.
Diğer bir keylooger programı olan iOpus starr programının sistemde olup olmadığını anlamak için windowssystem klasöründe starrcmd.exe dosyasını aratın.Eğer öyle bir dosya varsa ve kaldırmak istiyorsanız Başlat>Çalıştır "starrcmd" (tırnaklar yok) yazın ve çıkan programda settings sekmesine gelin.Ardından Advanced Setup tuşuna basarak "Uninstall Starr" diyin.Bir diğer yöntme ise Başlat>Çalıştır "regedit" (tırnaklar yok) yazıp kayıt defterini açarak düzen>bul a gelip wsys.exe diye aratıp çıkan tüm kayıtları silmeniz gerekir.
Bir diğer Keylogger programı olan Invisible Keylogger Stealth programının sistemde olup olmadığını anlamak için vikxd.vxd dosyasını aratın.Eğer öyle bir dosya sistemde bulunursa kaldırmak için program ekle/kaldırdan iks yazan programı kaldırmayı deneyin.Eğer öyle bişi yoksa windows klasöründe system.ini dosyasında bulunan "device=vikxd.vxd" ve "vikxdlog=c:kitkatkitkat1.dat" yazan satırları silin.
Bu keyloggerlardan kurtulmanın bir diğer yöntemi ise Anti-Keylogger programını kullanmak.Programı www.anti-keyloggers.com adresinden indirebilirsiniz.Program keylogger ları bulup kaldırabiliyor.Yanlız deneme sürümünde sadece keylogger ları buluyor.Yani kaldırmıyor.Programın tam sürümü için biraz parayı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Bilgisayarda keylogger olup olmadığını ctrl+alt+delete deyip görev menüsü getiriyoruz. işlemler deyip system 'i buluyoruz yanında SYSTEM yazmıyorda  başka bişey yazıyorsa bilgisayarınızda keylogger vardır.

LÜTFEN +REP(HAK ETTİYSEM)
Kayıtlı
İmZa YoK BaRnAk BaSsAm :D

collback

#1 * Şubat 14, 2009, 12:11:51 ÖS
Güzel bi anlatım olmuş Sağolasın
Kayıtlı

orsa32

#2 * Mart 24, 2009, 09:30:18 ÖÖ
ellerine sağlık arkadaşım.
Kayıtlı
Haddini Bilen Merttir, Vatan Bölünmez Tektir, Cumhuriyet Içinde Cumhuriyet  Kurmaya Çalışan Namerttir !
 
www.vuslatfm.com

Tilsimli

#3 * Mart 24, 2009, 10:04:33 ÖÖ
En basiti klavyenizde bulununa  Scroll lock  tuşun basın key kaydını kapatın   :D
Kayıtlı
Mkportal Temaları

http://www.portaltema.com


hipokondri@k

#4 * Mart 31, 2009, 23:35:13 ÖS
paylaşım için saol...
Kayıtlı

semican

#5 * Haziran 05, 2009, 22:19:39 ÖS
hakikaten bizim gibi  sürekli intenette vakit geçiren kullanıcılar için çofyadlı bilgiler,
Emeğinize sağlık
teşekkürler  ;D
Kayıtlı

exelans16

#6 * Aralık 02, 2009, 04:52:30 ÖÖ
tesekkürler arkadasım güzel anlatım olmuş çok faydalı bir bilgi ellerine saglık. :"5
Kayıtlı