UzmanWeb.Net Forum

Msnyi Güvenli Kullanma Yolları (Okunma sayısı 8591 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

WhisperSuLtaN

* Aralık 12, 2010, 22:23:07 ÖS
Çeşitli nedenlerle Msn Messenger’ınızın şifresini çaldırmış birisi yada MSN gibi uzaktan uzağa bağlantı kurularak kişiler arasında online sohbet imkanı sunan herhangi bir yazılım kullanıyor olabilirsiniz.Güvenliğine itibar etmek adına bu tür yazılımları biraz dikkatli kullanmakta fayda var.Her şey bir noktadan başlayacağı gibi yine her şey bir noktada biter.Güvenliğinizi riske atmak istemediğinizi biliyoruz.Siber saldırılar gündeme geldiğinde her şeyden evvela kişisel bilgileriniz hakkında endişe duyuyorsunuz ve nasıl önlem alabileceğiniz hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız yazımızın devamına bakmalısınız.


Kişisel bilgilerinizi kesinlikle vermeyinAnında mesajlaşma yazılımları aracılığı ile kişisel ve hassas bilgilerinizi kesinlikle göndermeyin. Özellikler kredi kartı bilgileriniz, banka detaylarınız, parolalarınız ve telefon veya adres gibi kişisel bilgilerinizi mesaj ile göndermeyin.
 Bu resim yeniden boyutlandırılmıştır. Orijinal boyut için bu çubuğa tıklayınız. (561x400px - 178Kb.)


Parolanız güçlü olsunDiğer hesaplarınız gibi anında mesajlaşma hesabınızın da güçlü bir parolası olmalı. Farklı hesaplar ve bankacılık, e-posta gibi çevrimiçi servisler için mutlaka farklı parolalar kullanın. Aynı parolayı tekrar tekrar kullanmayın. Halka açık bir yerden internete bağlanıyorsanız otomatik oturum açma özelliğini mutlaka devre dışı bırakın.


Sanal muhabbete güven olmazÇevrimiçi tanıştığınız insanlar ile gerçek hayatta buluşmaktan kaçının. İlla buluşmak istiyorsanız yanınızda tanıdığınız birini de götürün.


Webcam’i kapalı tutunWeb kameranızı kullanmadınız zamanlarda kapatın. Bazı zararlı yazılım türleri kendi kameranızı sizi izlemek için kullanabilir


Şüpheli hiçbir linke tıklamayınTanımadığınız birinden gelen resimleri kesinlikle açmayın, dosyaları indirmeyin ve linklere tıklamayın. Tanıdığınız birinden gelse bile şüpheli linklere tıklamayın, dosyaları açmayın. Gelen dosya önemliyse gönderenden doğrulamasını isteyin.
 Bu resim yeniden boyutlandırılmıştır. Orijinal boyut için bu çubuğa tıklayınız. (544x400px - 118Kb.)


Tanımadıklarınızı reddedinTanımadığınız kişilerden gelen mesajları yanıtlamayın. Biri sizi listesine eklemek isterse ve bu kişiyi tanımıyorsanız öneriyi reddedin.


İstenmeyen mesajları engelleyinYabancılardan gelen mesajları ve spam’leri engellemek sandığınızdan kolay. Hemen her anında mesajlaşma yazılımının kişi listesi oluşturma özelliği bulunuyor.
Kayıtlı

burajan

#1 * Aralık 12, 2010, 22:36:18 ÖS
Güvenli bir sohbet istiyorsak bu uyarılara uymamız gerekiyor. ;!9 Bilgiler için teşekkürler.
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr

AdmiN

#2 * Aralık 13, 2010, 02:55:41 ÖÖ
Özellikle de arkadaşlarınızdan gelen linklere direk tıklamayın.Linkten şüpheleniyorsanız arkadaşınıza sorun ve onun bilgisi dışında otomatik gönderilen linklere tıklamayın.  ;D
Kayıtlı