UzmanWeb.Net Forum

Joomla 3.0 Hakkında Merak Edilenler (Okunma sayısı 1572 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AdmiN

* Ekim 04, 2012, 06:02:41 ÖÖ
Son yıllarda, özellikle Joomla admin paneli ve site önyüzünde en büyük değişikliklerin ve yeniliklerin yer aldığı yeni Joomla sürümü geçtiğimiz gün yayınlandı. Mobil uyumluluk ve Bootstrap entegresi gibi çok büyük yeniliklerin gerçekleştiği Joomla dünyası ve Joomla 3.0 sürümleri hakkında merak edilenler bu yazıda...

Joomla 2.5 ile Joomla 3.0 Arasında Ne Gibi Bir Fark Var?

Bu iki sürüm arasındaki en büyük fark kuşkusuz admin (arkayüz) panelinde gerçekleşti, hiç kuşkusuz... Zira Joomla 3.0 ile birlikte admin panel sıfırdan kodlandı ve daha modern ve basit bir tasarımla tamamen yenilendi. Bununla birlikte artık Joomla mobil cihazları da destekliyor yani bütün modern cihazlarla Joomla sitenizi sorunsuz görüntüleyebilirsiniz.

Tabi bunlarla birlikte daha yüzlerce yenilik ve özellik Joomla severlere sunulmuş bulunmakta; mesela yeni kurulum sihirbazı (installer), sıfırdan Joomla 3.0 kurulumu yapanlar bu yeniliğe şahit olacaklar. Ayrıca özellikle eklenti geliştiriclerini ilgilendiren ve dolaylı olarak site tasarımına etki etmesi nedeni ile Joomla kullanıcılarını da etkileyen ve en heyecan verici yeniliklerden birisi de Twitter tarafından geliştirilen Bootstrap entegresi ve jQuery desteği...
Her Bir Sürüm Ne Kadar Süre Desteklenecek ve Geliştirilecek?

Her bir ana Joomla sürümü yaklaşık 3 yıllık destek, geliştirilme ve tek tık ile güncelleme ömrüne sahip. Mesela Joomla 2.x (1.6 ve 1.7 de dahil olmak üzere) sürümleri 3 boyunca desteklenecek ve geliştirilecek. Bu durumda Joomla 2.5 sürümü Ocak 2011 yılından 2014 yılının bahar aylarına kadar desteklenmeye devam edecek.

Aynı şekilde henüz yayınlanan Joomla 3.x sürümlerinin de ömrü 3 yıl sürecek. Ayrıca Joomla 3.0 sürümünden Joomla 3.1 sürümüne; Joomla 3.x sürümünden de Joomla 3.5 sürümüne tek bir tık ile güncelleme yapabileceksiniz.
Yeni Bir Site Kuracağım, Acaba Joomla 2.5 ile mi Başlayayım Yoksa Joomla 3.0 Sürümleri ile mi?

Bu sorunun cevabı her iki sürüm de olabilir zira her ikisi de sıfırdan bir site kurmak için yeterince güçlü ve sağlam... Fakat eğer mevcut durumda en kararlı ve en çok eklenti, tema desteğine sahip bir sürümle yola çıkmak isterseniz bu durumda Joomla 2.5 ile kurulum yapmanız avantajınıza olacaktır. Zira henüz piyasada yeterince Joomla 3.0 ile tam uyumlu tema ve eklenti yeterince çok yok. Ama eklenti ve tema geliştiricileri bu konuda çok hızlılar ve harıl harıl Joomla 3.0 için çalışmalara başladılar ve hatta bir çoğu Joomla 3.0 yol haritasını hazırlayıp sundu bile. Bu nedenle yeniliklerden faydalanmak için Joomla 3.0 ile de sitenizi kurmayı düşünebilirsiniz.
Joomla 2.5 Olan Sitemi Joomla 3.0 Sürümüne Yükseltmeli miyim?

Genel olarak cevap vermek gerekirse, hayır yükseltmeniz çok da gerekmiyor. Zaten varsayılan olarak Joomla admin panelde yer alan Joomla Güncelleme bileşeni kısmından (admin panel > bileşenler > Joomla güncelle > seçenekler < kısa termin destek) seçili olmadığı müddetçe Joomla 3.0 güncelleme uyarısını görmezsiniz. Fakat eğer kullandığınız eklentiler ve temaların kendileri veya alternatifleri Joomla 3.0 ile uyumlu ise ve siz de yeniliklere açık ve test etmek istiyorsanız Joomla 3.0 sürümüne yükseltme yapabilirsiniz. Aksi taktirde Joomla 2.5 kullanıcıları, Joomla 3.5 sürümü çıkana kadar yükseltme yapmayı düşünmeyebilirler.
Eğer Siteyi Joomla 3.0 ile Kurarsam Eklenti Bulabilir miyim?

JoomlaBilgi.org üzerindeki Joomla Eklenti dizininde ve Joomla resmi eklenti dizininde (extensions.joomla.org) bu resmi gördüğünüz eklentiler Joomla 3.0 ile uyumludur:  Bu resim ile etiketlenmiş olan tüm eklentileri rahatlıkla Joomla 3.0 olan sitelerinizde kullanabilirsiniz.

Joomla 3.0 ile Uyumlu Tema Bulabilir miyim?

Henüz her ne kadar Joomla 3.0 yeni yayınlandığı için piyasada uyumlu tema bulmak çok zor olsa da, bir çok tema geliştiricisi yeni temalarının Joomla 3.0 ile uyumlu olacağını duyurdu. Hatta şimdiden ücretli ve ücretsiz birçok Joomla 3.0 teması yayınlandı bile. Zamanla Joomla Temaları bölümümüz bu konuda güncellenecektir, takip ederek sizler de ücretli veya ücretsiz Joomla 3.0 temalarını edinebilirsiniz.
Joomla 2.5 Eklentilerim Joomla 3.0 ile Çalışır mı?

Bu sorunun kesin bir cevabı yok. Şöyle ki; normalde evet Joomla 2.5 eklentileri ve temaları Joomla 3.0 ile çalışır. Ama bazı eklentilerin gelişticileri tarafından değişiklikler ve güncelleme yapılması gerekebilir, bu nedenle kullanmakta olduğunuz tema ve eklentilerin geliştiricilerinin sitesini takip etmeyi unutmayınız! Genelde Joomla 2.5 modülleri ve plugin'leri Joomla 3.0 ile sorunsuz çalışırken, bileşen ve temalar ufak tefek değişiklikler gerektirebilir.
Joomla 3.0'dan Sonra Sırada Ne Var?

Önümüzdeki 6 ay içerisinde Joomla 3.1 sürümü yayınlanacak. Joomla 3 sürümünden Joomla 3.1 sürümüne tek tık ile güncelleme yapabileceksiniz.
Sitemi Joomla 3.0 Sürümüne Nasıl Yükseltebilir ve Güncelleyebilirim?
İlk olarak kullanmakta olduğunuz sunucunun (hosting) Joomla 3.0 için gerekli olan teknik gereksinimleri karşıladığından emin olun.
İkinci olarak kullanmakta olduğunuz veya kullanacağız eklentiler ve de özellikle temaların Joomla 3.0 ile uyumlu olduğundan emin olun
Üçüncü olarak bir test sitesi oluşturun ve yükseltme işlemini ilk olarak orada deneyin, bu test sitesi mevcut sitenizin bir alt dizininde de yer alabilir
Eğer mümkünse ve varsa Joomla konusunda yeterince bilgi birikimine sahip bir kişiye emin olmak adına danışın
Son olarak da sitenizin veritabanı ve dosyalarının tamamını kapsayacak şekilde yedeğini alın, yedek almak işlemi için Akeeba Backup bileşenini öneririz, sitemizde video dersleri bulunmaktadır.

Yukarıdaki süreci tamamladıktan sonra, admin panele giriş yapıp Bileşenler menüsü altında bulunan Joomla Güncelle menüsüne tıklayın. Sağ üst köşede yer alan Seçenekler (optionso) tıklayın ve açılan popup pencereden Kısa Termin Destek (Short Term Support) seçin ve kaydedin. Böylece Joomla Güncelleme bileşeninde Joomla 3.0 sürümüne güncelleme bilgisi görüntülenecektir. Oradan kutucuğu işaretleyip yükseltme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Bazı hostingler bu özelliği desteklemediği için alternatif yükseltme işlemlerini uygulamanız gerekebilir, bu durumda sorularınız için Forumumuzda bulunan Joomla 3.0 kategorisinde soru sorabilirsiniz...
Peki Benim Sitem Joomla 1.5 Sürümünde. Bu Durumda Siteme Ne Olacak? Yükseltme Yapmalı mıyım?

Joomla 1.5 siteniz çalışmaya devam edecek olmasına rağmen, Joomla 1.5 için resmi destek süresi dolmak üzere yani artık Joomla 1.5 için yeni sürüm çıkarılmayacak ve bu sürüm geliştirilmeyecek. Dolayısıyla da artık güvenlik açıkları, sorunları v.b. giderilmeyecek. Bu nedenle eğer sizin için mümkünse ve üstesinden gelebileceğini düşünüyorsanız sitenizi Joomla 2.5 veya Joomla 3.0 sürümüne yükseltmeniz kesinlikle tavsiy edilmektedir. Bu yükseltme işlemi için jUpgrade bileşenini kullanabilirsiniz.

Joomlabilgi.org
Kayıtlı

gencler

#1 * Ekim 05, 2012, 07:13:41 ÖÖ
Kurulum için hostunuzun php 5.3 ten yüksek olması gerekiyor.
Kayıtlı