UzmanWeb.Net Forum

Joomla 2.5.5 ile Gelen Yenilikler (Okunma sayısı 1431 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AdmiN

* Haziran 23, 2012, 06:21:01 ÖÖ
Uzun aradan sonra yeni bir güncelleme paketi daha yayınlandı. Normalde bu tarz güncellemeler güvenlik amaçlı olur ve Joomla'da bulunan güvenlik açıkları giderilirdir. Fakat Joomla 2.5.5 ile birlikte sadece güvenlik açıkları giderilmedi.


Joomla geliştiricileri bu sürümde aynı zamanda 11 adet yeni özelliği de Joomla çekirdek yapısına kazandırmış bulunuyor. Bu yazımızda bu yeni özelliklerden dikkat çekici olanları sizlere sunacağız. Fakat şimdiden bu yeni özelliklerin bir çok konuda hayatınızı kolaylaştıracağını söyleyebiliriz.
Komple Tema Kopyalama Özelliği

Artık kullanmakta olduğunuz temalarınızı çok kolay bir şekilde tamamen kopyalayabilecek ve bu temaya istediğiniz bir ismi verebileceksiniz. Kopyaladığınız tema tüm içeriği (dosyalar, kodları ve resimleri v.b.) ile birlikte klonlanmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmek için admin panele giriş yaptıktan sonra Eklentiler > Tema Yöneticisi girdikten sonra sayfada yer alan sekmelerden Temalar'a tıklayın. Kopyalamak istediğiniz temanın ismine tıklayın ve alt tarafta yer alan Tema Kopyala kısmından temanıza yeni bir isim vererek işlemi sonlandırabilirsiniz.


Kullanım Sözleşmesi ve Şartları Seçeneği

Plugin'ler arasında yer alan User Profile (Kullanıcı Profili) uygulama ekinin sunduğu yeni özellik ile artık sitenize üye olmak isteyen kişilere kabul etmeleri gereken bir Kullanım Koşulları & Şartları metni sunabilirsiniz. Ayarlardan belirleyeceğiniz koşullar metninin dilerseniz zorunlu hale getirip, işaretlenmedi durumlarda üyelik oluşturulmasını engelleyebilirsiniz.Plugin ayarlarında bulunan kullanım koşulları makalesi seçme alanından önceden oluşturduğunuz bir makaleyi seçebilirsiniz. Böylece site ön yüzünde yer alan üye kayıt formunun en altında, üye olacak kişilere tıklandığında modüler bir şekilde açılan kullanım koşulları metni açılacaktır.


Kullanıcı adı Değiştirme ve Şifre Sıfırlama Kısıtlamaları

Bir diğer yeni özellik ise kullanıcıların profil sayfasında bulunan kullanıcı adı değiştirme alanı ile ilgili. Dilerseniz üyelerinizin kullanıcı adlarını değiştirme izinlerini kaldırabilirsiniz. Ayrıca kullanıcıların şifrelerini değiştirebilmelerini belirli bir sayı ve süre ile sınırlandırabilirsiniz. Bunun için Kullanıcılar > Seçenekler tıklamanız yeterli. Ayarlar arasında ismi geçen özellikleri görebilir ve istediğiniz şekilde yapılandırabilirsiniz.


Yönlendirme Bileşeni 404 Tıklanma Sayısı

Eski linklerin hala kaç adet tıklandığını ve 404 hata sayfasının gösterildiğine dair admin panelde bileşeni sütun eklendi.


Modüller İçin Menü Atama Gelişmiş Düğmeleri

Önceden herhangi bir modülü, herhangi menü(ler)e atamak için sadece tüm menü grupları arasında çalışan Hepsini Seç, Seçimi Temizle gibi düğmeler varken, artık sadece tek bir menü grubu içerisinde de aynı düğmelerden bulunmakta.Çoklu Dosya Yükleme

Artık Joomla Ortam Yöneticisi aracılığı ile herhangi bir dosyayı yüklerken, tek seferden yükleme işlemi için birden fazla dosya seçebilirsiniz.


Joomlabilgi
Kayıtlı