UzmanWeb.Net Forum

Google'den çocuklar için arama motoru (Okunma sayısı 2661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GozyaSi

* Mart 03, 2009, 20:50:25 ÖS
Dünyanın önemli ara motorlarından google, çocuklar için de özel bir arama motorunu yaptı. Kidrex adlı bu arama motoru, aileleri kısmen rahatlatacak gibi…
İnternet, toplumun tüm üyeleri için artık vazgeçilmez bir araç oldu. Herkese geniş bir iş imkânı sunan ve bilgi denizi olmayı sürdüren internet, bilgi kirliği ve kötülük içeren sahifelerinden dolayı da birçok aileyi endişelendiriyor. Aileler çocuklarının özellikle arama motorlarına yanlış bir kelime yazarak uygunsuz sitelere girmesinden korkuyor.

Ancak google çocuklar için geliştirdiği yeni özel arama motoru ile aileleri kısmen rahatlatacak gibi. Uygunsuz içerikleri filtreleyen Kidrex adlı bu yeni arama motoru, Google’nin SafeSearch sistemi kullanılarak yapıldı. Bu arama motorunda herhangi bir kelime arandığında küçük yaştakileri ilgilendirecek ana başlıklar öncelikleniyor ve uygunsuz sitelerin görünmesi de engelleniyor.

Öte yandan, bu arama motorunun çok önemli özelliklerinden biri de, uygunsuz bir site bulunduğunda ailelerin bunu filtrelenmesi için imkân tanıyor. Aileler, karşılaştıkları uygunsuz sitenin linkini kidrex arama motorundaki parent (aile) yazan yerdeki maile atmasıyla google derhal işleme alıyor.

Ailelere, çocuklarını kidrex arama motoruna alıştırmalarını ve uygunsuz linkleri de google bildirmelerini öneriyoruz.
www.kidrex.org
Kayıtlı
Eger Bir Gun Dunyaya Ait Cok Buyuk Bir Derdin Olursa, Rabbi'ne Dönüp
''Benim Büyük Bir Derdim Var''
Deme!

Derdine Dönüp 
''BENIM COK BÜYÜK BIR RABB 'IM VAR!''
De!