UzmanWeb.Net Forum

Bilgisayar donuyor... (Okunma sayısı 2717 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ercanonguner

* Kasım 21, 2011, 21:11:10 ÖS
Merhaba arkadaşlar. Bende Gigabyte G41MT-S2P anakart,Pentium D 3.00 Ghz işlemci,4 Gb 1033 Mhz DDR3 ram ve 1 Gb NVIDIA GeForce 9500 GT ekran kartı var. Bios'ta cpu fan rpm'si 1900-2000 arasında ve bilgisayar ilk açılırken cpu sıcaklığı 48 civarı. Anakartı alalı 1 hafta oldu,önceden kullandığım işlemciyi taktım. Termal macunu var. 1 kasa fanı ve cpu fanı var,ekran kartının üstünde de fan var. 2 tane fan daha ekledim,kasa kapakları da açık ama sıcaklık çok fazla değişmedi. Öyle ki,cpu 15*200 iken bios'tan 15'i 12'ye düşürünce sistem açılıyor(12 en küçük değer). İşlemcinin fazla ısındığını düşünüyorum. Acaba başka bir sorun mu var yoksa işlemcinin ömrü bitmek üzere mi? :sr

AdmiN

#1 * Kasım 22, 2011, 01:16:55 ÖÖ
Bilgisayarı normal kullanırken ki sıcaklığı kaç oluyor ona bakman lazım. Everest veya cpuz programıyla işlemcinin sıcaklığını öğrenebilirsin. İntel genelde ilk açıldığında 35-40 C olur ve kullanırken de sıcaklık 50-60 arasında değişe bilir.O kadar fan varken çok ısınmaması lazım. Anakart pentium işlemcileri destekliyor.İşlemcinin modeli tam olarak nedir?

ercanonguner

#2 * Kasım 23, 2011, 19:03:18 ÖS
Geç cevap yazıyorum çünkü dün bilgisayarı açmaya çalıştım durdum. Kafayı yiyecem ya,önceden asus p5gc-mx/1333 anakart varken yine ısınıyordu ama donma yoktu. CPU Türü:DualCore Intel Pentium D 925, 3000 MHz (12 x 250)
Son Düzenleme: Kasım 23, 2011, 22:55:08 ÖS Gönderen: ercanonguner

ercanonguner

#3 * Kasım 25, 2011, 01:03:58 ÖÖ
Arkadaşlar sorun işlemcideymiş. Bizim ikinci bilgisayarda Core 2 Duo vardı. Benim Pentium D'yi çıkardım,onu taktım canavar gibi çalıştı. (üstelik işlemci 11*267 iken,yani 11'i Bios'tan azaltmaya gerek kalmadı.) GTA 4 gibi bilgisayarı fazlasıyla yorabilecek bir oyunu yarım saat test amaçlı oynadım,sonuç mükemmele yakın. Cpu ısısını da ölçtüm başlangıçta ve sonda. Aşırı bir artış yok. İşlemciyi değiştirmek için iyi bir bahane oldu bu...  :D

AdmiN

#4 * Kasım 25, 2011, 01:53:35 ÖÖ
Sorunun ne olduğunun ortaya çıkması güzel.İşlemci uyumsuzluğu var ya da işlemcide de sorun olabilir.

PCodemaster

#5 * Aralık 06, 2011, 05:43:49 ÖÖ
Merhaba,
Anakartınızın Biosuna girerek sizde yüklü Bios sürümünü bulun (Açılış ekranında da Bios versiyonu görünür). Gigabyte G41MT-S2P ürününün köşesinde revizyon numrası vardır rev1.0 rev 1.3 gibi. Bu revizyon numarasına uygun Bios güncellemesini Gigabyte.com.tr adresinden aratarak indirin. Sonra anakartın cd'sinden bios güncelleme programını çalıştırarak indirdiğiniz bios sürümünü güncelleyin. Fan ile ilgili yönetim değişecektir. (Veya Bios update programını çalıştırarak bios güncellemesi aratarak da yapabilirsiniz).
Eğer anakartınız açılıyor bir süre sonra donuyor ise muhtemel sebep işlemciniz değildir. İşlemciniz arızalıysa hiç çalışmaz.
Bunun yanında kullandığınız bilgisayar bu işlemciyle daha yüksek voltaj gerektiriyor da olabilir yani PowerSupply da yetmiyor olabilir kullandığınız PSU nun minimum değeri 400 watt olması gereklidir.

http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-g41mt-s2prev_13/download/bios

Saygılar...
...sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ,ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐS