UzmanWeb.Net Forum

MAC İşletim Sistemi Ne Kadar Güvenli? (Okunma sayısı 4451 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kanbaz

* Aralık 13, 2014, 02:19:29 ÖÖ
Merhaba Arkadaşlar Unuttuğumuz nokta şu MAC işletim sistemi güvenli mi? yani ne kadar güvenli? Ya da bu işletim sistemine virüs bulaşabiliyor mu? Gelin bu sorularımızın cevabını sizlere söylemeden şunu belirtmek istiyorum. Maclerin artık virüs saldırılarına açık olduğu söylenmekte, eski günlerin geride kaldığı ifade ediliyor.

Mevcut mac osta güvenlik durumu farklı bir açıdan değerlendirmek ve siz sevgili okuyucularıma ışık tutacağına inandığım bazı bilgileri paylaşmak istiyorum. Tabii konu apple olunca kısmen de araştırmamı yaptım

Macler ve Virüsler
Maclerle ilgili yaygın inanışlardan bir tanesi de Maclere virüs bulaşmadığıdır. Bu elbette %100 doğru kabul edemeyeceğimiz kadar kesin bir ifade. Windowstaki virüslerin çok büyük bir kısmı Macler için hiçbir tehlike oluşturmuyor, bu doğru. Ancak hiçbir sistem için bu kadar kesin söylenemeyeceği gibi, asıl önemli olan, bu sistemleri kullananlar insan olduğu sürece kandırılmanın ya da dolandırılmanın her zaman mümkün olduğu

Güvende Miyim?
Güvenlik gibi bir konuda da insanları korkutmak ve yönlendirmek sanıldığından çok kolay diyebiliriz. Basında geniş yer bulan konular, aslında sanıldığı kadar kritik olmayabiliyor.Mac Defender olayı sonrasında bazı Mac kullanıcıları gelecek için endişeli olabilirler. Ancak değişen şey Maclerin güvenliği değil, Mac kullanıcılarını hedef alan kişilerin taktiklerini değiştirmeleri.

Yani, özetle kullanıcılar olarak bize düşen görev bu konuda panik yapmak ve endişelenmek değil, Macimizin güvenliğine önem göstermemiz ve uyanık olmamız.

Saldırı Çeşitleri
1  ) İnternet dünyasında pek çok dolandırıcılık türü mevcut, ancak bunları kabaca 4 ana başlıkta toplayabiliyoruz:
2  ) Kendi kendine yayılan programlar (virüsler gibi yayınlan malware)
3  ) Güvenliği zayıf web tarayıcılarında belirli sitelere girdiğimizde karşımıza çıkanlar (drive-by)
4  ) Bizi kandırarak kendini sisteme yükleten programlar (Mac Defender benzeri)
5  ) Bilgisayarımıza bir şey yüklemeden, bizi internet üzerinden kandıranlar

Mac kullanıcıları şimdiye kadar çoğunlukla dördüncü tipteki saldırılarla karşılaştılar. Ancakartan Mac sayısı, popülaritesi ve kullanıcı kitlesi sebebiyle üçüncü tipteki saldırıları da görmeye başladık diyebiliyoruz.

Hala Güvenlik Açıkları Var mı?
Yıllarca Windows üzerindeki saldırılar bizleri bezdirdi, sıkıntıya soktu, güvenlik açıkları kapanmasına rağmen güvenlik paranoyası sebebiyle anti-virüs yazılımları yükledik, yetmedi bunları sık sık da güncelledik. Hatta Microsoftun açıkladığı bir rapora göre Windows 7 bile, güvenlik konusunda eskiye göre iyi bir seviyede. Ve Windows 7 kullanıcıları, Windows XP kullanıcılarının yaşadığı pek çok güvenlik sorununu yaşamıyor

Ancak saldıranların hedefleri hiçbir zaman bilgisayarımız olmadı, asıl hedef hep bizdik. Bilgisayarımız ise bu konuda sadece bir araç Çeşitli görüntüler, uygulamalar ve web sayfaları ile bizi kandırıp, cebimizdeki kredi kartına ulaşmak, bu kişilerin en büyük hedefi. Bu sebeple, Maclerimiz daima hedef tahtasında yer alıyor olacak, ancak en kritik nokta, bizim bu konularda bilgili ve uyanık davranmamız.

Hedef: Kullanıcılar
Macler daha popüler oluyor, kullanıcılar artıyor, Windows eskisine oranla daha güvenli hale geliyor; bu sebeple saldırganlar da insanları kandırmak için farklı taktikler uygulamaya çalışıyor. İşletim sistemleri güvenli hale geldikçe, saldırganlar da en kolay hedefe yöneliyor:Kullanıcılar. Amaçlarına ulaşmak için bizi kandırmaya çalışıyor, sahte uygulamaları bile bize yükletmek istiyorlar.

Macler Hala Güvenli mi?
Önümüzdeki dönemde bu saldırılar artabilir, ancak bu Maclerin güvenlik seviyesinin düştüğü anlamına gelmiyor. Sadece daha fazla saldırganın hedefi olduğunu gösteriyor. İlerleyen dönemde ise, işletim sistemleri daha güvenli, kullanıcılar daha uyanık olduğu için, bu tarz saldırılar çoğunlukla web siteleri üzerine kayabilir gibi görünüyor. Unutmayın, hepimiz en az 1 kere kandırılabiliriz. Ancak uyanık ve bilinçli olmak, bu konudaki en kritik nokta

Ne Yapmalıyım?
Bazen aptallık yapabiliriz, ancak hiç birimiz aptal değiliz. Günlük kullanımımız içerisinde dikkatli olmalı, bu tip üçkağıtlara karşı kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz. Bilgisayarlarımız için Apple, Microsoft ya da diğer firmalar güvenlik önlemleri alacaklardır elbette, ancak bizim yapmamız gereken, öncelikli olarak en zayıf ve kandırılabilir halka olan kendi aklımızda bu önlemleri almak olmalı.


Kayıtlı