Windows 7 MDOP App-v Hakkında

 

 

Windows yeni geliştirdiği teknolojilerden biri olan App-v nedir, App-v sayesinde aynı programı farklı bilgisayarlara kurmak yerine programı sanallaştırarak paket haline getiriyor ve bu dosyayı diğer bilgisayarlara dağıtıyoruz.


App-v teknolojisinde programı bir paket haline getiriyoruz ve bu dosyayı programın çalışması istenen bilgisayarlara kopyalıyoruz, kullanıcılar bu paket dosyayı çalıştırdıklarında server bilgisayardan program kullanıcı bilgisayarların ön belleklerine yükleniyor.

App-v faydalarından bahsetmek gerekirse en önemlisi kurulum gerektirmediği için uygulamanın çok hızlı dağıtılmasını sağlıyor, bu dağıtımda ya uygulama stream yoluyla ya da msi paketi halinde dağıtılıyor. Kurulum aşaması olmadığı ve program tek merkezden yönetildiği için bakım maliyetlerinde ciddi düşüşler elde ediliyor.

App-v teknik detaylarından bahsetmek gerekirse, uygulamalar iki kısımdan oluşuyor kullanıcı tarafı ve server tarafı. Server tarafında uygulama dosyaları bulunuyor kullanıcı program çalıştırdığında bu dosyalar kullanıcının ön belleğine yükleniyor böylece program güncelleme ve versiyon yükseltme gibi işlemler tek merkezden çalışıyor. Kullanıcı tarafında ise uygulama dosyaları server dan kullanıcı bilgisayarına yüklendiği için uygulama server cpu ve ram ini harcamıyor tamamen kullanıcı bilgisayarın kaynaklarını kullanarak çalışıyor bu sayede server üzerine yük bindirilmemiş oluyor.
 

kaynak:seyretogren.com