Facebook Profilinizi Özelleştirirken Dikkat

Facebook duvar kutusunu istediğiniz gibi renklendirmeyi sağlayan ZuperFace eklentisine dikkat! Dikkatsizce kabul ettiğiniz uygulamalar, başınıza büyük iş açabilir.

Son günlerde Facebook kullanıcıları tarafından sık kullanılmaya başlanan ZuperFace adlı eklenti, Facebook profilinize çeşitli özelleştirmeler katıyor.

MSN Plus'ı genelde çoğu kullanıcı kullanmıştır. Çeşitli titreşim, smile, font ve kullanım değişiklikleri gibi ekstra özellikler ekliyordu. Fakat karşındaki kullanıcıda da MSN Plus'ın kurulu olması gerekiyordu. Yoksa yaptığınız özelleştirmeleri, karşı taraf göremiyordu.

ZuperFace de aynı mantıkla karşımıza çıkıyor. Facebook profilinizi özelleştirebiliyorsunuz. Farklı olma isteği ve yıllarca Facebook'un benzer temalarından sıkılanlar, uygulamayı kullanmaya başladılar.Tabi görselliğe aldanan kullanıcılar en önemli sorunu es geçtiler. İşte ZuperFace'i kurmadan önce bilmeniz gereken gerçekleri sizlere açıklıyoruz.

ZuperFace, eklentinin koşullarında yasal olarak durumdan bahsetmiştir. ZuperFace'in internet sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Koşullar arasındaki son madde, tehlike için bizi uyarıyor. Fakat biz birşeyler yüklerken, detaylara pek bakmıyoruz. O yüzden uygulamalar tehlikeli bir hal alıyor.


Son maddede karşımıza çıkan uyarı:"ZuperFace Kar amaclı bir eklentidir.Promosyon ve reklam paylaşabilir."

Evet ZuperFace'e, Facebook profilinizin çoğu yetkilerini devrettiniz. Profilinize yüklenen izinsiz uygulamalarla, profiliniz reklam ağına dönüşebilir. Sizin yazmadığınız fakat siz yazmışsınız gibi diş beyazlatma ilaçları, sigara bırakma ilaçları gibi bir sürü alakasız reklam paylaşılıyor.

ZuperFace, tam kontrolü biraz da abartıyor. Kendi yüklediği uygulamaları kaldırmanız da epey zor bir hal alabiliyor. Kısacası ZuperFace'in de yaptığı uyarıyı biz tekrarlıyoruz. Profilinizi renklendireyim derken, reklam çöplüğüne dönüştürmeyin!

SDN

Yorum ekle