Haberler

Anakartınızın üzerinde ne var ne yok tam olarak biliyor musunuz? Gayet karışık gözüken anakartın üzerindeki yuvalara neleri takmanız gerektiğini bu rehberden öğreneceksiniz.

 

Bilgisayarlar dışarıdan bakıldıklarında sadece bir klavye, monitör ve kasadan ibaret gibi gözükebilir. Ancak dışarıdan pek de bir şeye benzemeyen o kasanın üzerinde çeşit çeşit giriş çıkış bulunur.

Ekran kartı, RAM, işlemci ve diğer tüm bileşenler bir şekilde anakart üzerinde bir araya geliyorlar. Görünüşü karışık gibi dursa da aslında anakrtların üzerindeki portların ne işe yaradığını öğrenmek hiç zor değil.

Yazımızı okuduktan sonra, anakartın üzerinde bilmediğiniz şey kalmayacak.

1- DDR3 Bellek Slotları: DDR3 bellekleri buraya takıyoruz. Bellekleri takmadan önce yan taraftaki klipsleri açmalı sonra bellekleri doğru yönde takmalıyız. Bellekleri klipsler kendi kendine kapanana kadar ittirmelisiniz.

2- IDE: IDE bağlantısı kullanan sürücüler buraya takılıyor. PATA olarak da anabileceğimiz bu bağlantı artık sadece eski model sürücülerde bulunuyor.

3- 24-pin güç bağlantısı: Güç kaynağından çıkan 24-pin güç kablosunu buraya takıyoruz.

1- Pasif soğutma: Yonga seti buradaki pasif soğutucunun altında yer alıyor

2- SATA II: SATA bağlantılı sürücüler buraya takılıyor. IDE'nin (PATA) aksine daha hızlı veri transferi yapılabilen bu bağlantı günümüzde piyasaya çıkan çoğu sürücüde kullanılıyor. Bu bağlantılar 3 Gbit/sn veri transfer hızına sahip.

3- Pinler: Açma kapama, reset, hdd ışığı gibi kasa ile ilgili bağlantılar buradaki ufak pinlerden yapılıyor. Bu bölümün yanında bulunan ufak yazılardan , kasanın ön panelinden çıkan kabloları nereye takacağınızı görebilirsiniz.

4- USB: Kasanızda bulunan USB girişlerinin çalışması için, kasadan çıkan USB kablolarını buralara takmalısınız.

Konunun devamı için tıklayın >>