Haberler

Bir süredir kamuoyunun gündeminde olan ve sabit telefona gerek kalmadan ADSL kullanımı hedefleyen yalın ADSL tarifesi aslında şişirilmiş fiyatlardan mı ibaret?


Bir süre önce Adana Milletvekili'nin yalın ADSL hizmetiyle ilgili Başbakan'a yönelttiği soruları sizlerle paylaşmıştık. Herkesin, merak ettiği bu uygulamayla ilgili TELKODER'de bir bildiri yayınladı.

Dernek, yalın ADSL hizmetiyle ilgili merak edilen soruları cevaplarken yanlış bilinenleri de düzeltmeyi hedefliyor. Yalın ADSL, internette bağlanmak için sabit telefon zorunluluğunu ve o hattın gerektirdiği aylık ücretleri ortadan kaldıran bir uygulama.

Ancak TELKODER, Türk Telekom'un uygulamayı esas hedefinin dışına taşıdığının altına çiziyor. Telekomünikasyon firması, BTK'ın onayıyla yürürlüğe girecek olan uygulamadan zarar etmemek için yüzde 18 oranında zam yapmayı hedefliyor.

TELKODER: Fiyatlar olması gerektiğinden fazla

Dernek yöneticileri ise enflasyonun bile yüzde 18'i aşmadığını dolayısıyla bu zam talebinin haksız olduğunu savunuyor. Ayrıca TELKODER, Telekom tarafından açıklanan 19.3 TL'lik yalın ADSL ücretinin de abartı olduğunu iddia ediyor.

Dernek yurt dışındaki uygulamalar ve Türkiye şartları düşünüldüğü zaman bu fiyatın en fazla 4.85 lira civarı olmasında gerektiğini belirtti.

HesaplıHatt abonesi olan kullanıcıların, hiçbir telefon görüşmesi yapmadığı takdirde sabit ücretle birlikte 9.33 TL aylık ücret öderken, Türk Telekom'un yalın ADSL için 19.3 TL önermesine dernek yöneticileri özellikle dikkat çekti. TELKODER, hem vatandaşları hem de uygulamayı onaylayacak olan BTK'ın bu detaylara dikkat etmesi konusunda uyardı.
shiftdelete.net

Yorumlar   

+1 #1 burajan 02-02-2010 02:12
Fiyatların şişirilmesinden çok düzene oturmuş bir sistem yok. Bir firma müşterisini çoğaltmak için çeşitli kampanyalar üretiyor, fiyat indirimlerine gidiyor, ama bir bakıyorsunuz sonuçta yine eski sisteme dönüyorsunuz. Aslında güzel bir indirim yapılarak ve bu indirimin sabit kalmak suretiyle internetin yaygınlaştırılm ası daha güzeldir. Belli bir fiyat indirimine gidildikten sonra tüm kullanıcılar zaten o firmanın müşterisi olur. Kısacası; üç ayda bir, altı ayda bir fiyat indirimine gidilerek müşteri kazanılması yönünde iyi adım atan firmalar, kampanyanın bitiminde yine eski fiyat düzeneğine devam etmesi ne ilginç bir durumdur.
Alıntı