Haberler

Apple, sessiz sedasız dün akşam iPad Mini'nin yanında, dördüncü nesil iPad'i tanıttı! Yeni iPad'in güncellenmiş versiyonu olan ürün, Yeni iPad kullanıcılarını üzdü.Dün akşam sizlere canlı anlatımını yaptığımız Apple lansmanında iPad Mini, 13 inçlik Retina ekranlı MacBook Pro ve yeni iMac'ler tanıtıldı. Bu modellerin arasında sessiz sedasız bir şekilde dördüncü nesil iPad'te tanıtıldı.

iPad güncellendi diye sizlere aktardığımız haberdeki gibi geçtiğimiz Mart ayında satışa çıkan Yeni iPad, üçüncü nesil iPad olarak geçiyordu. Apple, dördüncü nesil iPad olarak tanıttığı yenilenen sürümün ardından, üçüncü nesil iPad kullanıcıları biraz üzüldüler.Apple'ın alıştığımız politikasına göre her sene Mart ayında yeni nesil iPad, her Eylül ayında ise iPhone'un yeni nesil modeli tanıtılıyor. Bu yüzden aldıkları modelin en az 1 sene en güncel olarak kalacağını bilen kullanıcılar için kötü bir haber oldu diyebiliriz.

A5X işlemcisi yerine A6X işlemcisini kullanacak olan dördüncü nesil iPad, hem daha az güç tüketecek, hem de daha güçlü bir performans sergileyecek.

A5X işlemcisinde kullanılan ARM Cortex A9 tabanlı işlemcinin yerine, Apple'ın A6 işlemcisinde kullandığı özel işlemci tasarımı kullanan A6X, 4 çekirdekli PowerVR SGX 543 MP4 ile çok yüksek grafik gücü vaad ediyor.


A5X ile A6X arasında grafik işlemci farkı bulunmuyor. İlk gelen bilgiler bu yönde. Esas fark işlemcinin A5 yerine A6 işlemcisiyle güncellenmiş olması.

32nm ile üretilen işlemci böylece daha az güç tüketecek ve ARM Cortex A15 ile A9 arası Apple mühendisleri tarafından tasarlanan A6 işlemcisinin yüksek performansını da arkasına almış olacak.

iPhone 5 ile yapılan testlere baktığımızda A6 işlemcisinin en verimli mobil işlemci olduğu açık ve net olarak göze çarpıyor. 1 GHz hızıyla 1.4 GHz hızında çalışan 4 çekirdekli Exynos 4 Quad işlemcisini yerine göre geride bırakan A6, böylece yeni iPad'e güç vermiş olacak.

Apple'ın bu hamlesinden sonra artık iPad'i güncellemesine uzun yıllar gerek kalmayacak gibi. Şimdilik A6X işlemcisine rakip yok denecek seviyede. Ayrıca tablet pazarına baktığımızda Retina ekranın rakibi bulunmuyor.

Lightning bağlantısıyla beraber böylece artık tüm yeni Apple ürünleri yeni dock bağlantı sistemine geçmiş oluyor. Apple tüm ürün gamını 2013 yılı öncesi Lightning'e geçirmiş oldu.

Shiftdelete.net