Haberler

Microsoft, Windows Phone 8'deki gibi Windows 8 RT işletim sistemine sahip tablet üreticilerini duyurdu. İşte Windows 8 RT tabletlerde kullanılacak işlemciler ve üreticilere bakalım.

Microsoft, Apple iOS gibi kapalı sistem olan Windows Phone'da üreticilere ve kullanılan donanımlara yetki verme hakkına sahip. Microsoft'un izin vermediği donanımlarla Windows Phone kullanmanız ve bunu satışa çıkarmanız imkansız. ARM destekli Windows 8 olacak olan Windows 8 RT'de de durum aynı işleyecek gibi.

Microsoft, resmi blogundan yaptığı açıklamayla Windows 8 RT tabanlı tablet üretecek iş ortaklarını ve izin verdiği işlemcileri duyurdu.Microsoft, Surface tabletinin ARM tabanlı sürümünde Nvidia Tegra 3 işlemcisini kullanıyordu. Nvidia işlemcilerine izin verileceği bu yüzden en başından belliydi. Windows Phone 8 ve 7 ekosistemine güç veren ve DirectX destekli konsol kalitesi verebilen yeni grafik işlemcileriyle güçlü gelen Qualcomm, son olarak da Texas Instuments üretimi TIOMAP işlemcileri, Windows 8 RT'lerde kullanılabilecek..

Windows RT üreticileri arasında ise Dell, Lenovo, Asus ve Samsung gibi güçlü firmalar göze çarpıyor. Windows 8 RT tabletlerde ilk bu firmaları göreceğiz. Toshiba, Acer gibi büyük isimler neden dahil değil bir açıklama gelmedi. Acer'ın özellikle son zamanlarda Microsoft'a Surface Tablet odaklı eleştirileri bulunuyor. Belki bu yüzden Windows 8 RT'li tablet üretmeme kararı almış olabilir. Yılın son çeyreği ile tablet yarışı kızışacak gibi. Bakalım iOS, Android ve Windows 8 RT arasında kazanan kim olacak?

Shiftdelete.net