Haberler

Silikon Vadisi'nde yöneticiliğin kaymak tabakasında yer alan kesimin kendine has bir kulübü var. Bir dolar maaşla çalışanlar kulübünün son üyesi ise Mark Zuckerberg oldu.'Bir Dolarlık Adamlar Kulübü'nün kurucularından Steve Jobs

Maaşın her zaman parayla ilgisi olmadığı durumlar olabiliyor. Bunun en güzel kanıtı ise günümüzün teknoloji devlerinin CEO'larının bir dolarlık maaşları.

Hatırlarsanız son olarak geçtiğimiz günlerde Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, şirketteki maaşında 499.999 dolarlık bir kesintiye giderek bir dolar istediğini açıklamıştı.

Aslına bakarsanız kendimizi kandırmayalım. Çünkü bu bir dolarlık maaş, "ben parayı önemsemiyorum." mesajı asla değil. Hatta bu bir dolarlık maaşın direkt olarak hissedarlara bir mesaj göndermek amaçlı olduğu çok belli.

Mesaj ise "Ben ürünüme çok güveniyorum." cümlesinden ibaret. Bu kulübe en son üye olan Mark Zuckerberg'de Facebook'a ne kadar çok güvendiğini gözler önüne serdi. Zaten aksi düşünülemezdi.

Ayrıca işin bir de ekonomik yanı olduğunu unutmamak gerek. Çünkü şirketlerin başında bir de devletin vergi sistemi duruyor. Eğer bir çalışanınızı milyon dolarlarla ölçülecek miktarda maaşla çalıştırmaya kalkarsanız, sistemin en yüksek vergisine maruz kalacaksınız demektir.

 

Örneğin Steve Jobs. 2001 yılında hala 1 dolar maaş ile çalışan Steve Jobs sayesinde Apple yüksek miktarlarda vergi ödemekten kaçmayı başarıyordu. Fakat kendisine Apple tarafından 40 milyon dolarlık bir özel jet tahsis edildiğinde firma devlete 40 milyon dolar daha vergi ödemek zorunda kalmıştı.

Sonuç olarak baktığımızda yabancıların kullandığı deyimle "win - win" yani iki tarafın da kazançlı çıktığı bir durum var ortada. Akıllıca bir hamle olduğu kesinlikle inkar edilemez.

Gelin oldukça az sayıda kişiden oluşan "Bir Dolarlık Adamlar Kulübü" nün üyelerine birlikte göz atalım. Listede tabii ki geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Apple'ın en önemli ismi Steve Jobs da var.

Jerry Yang (1968) - Yahoo'nun kurucusu ve şimdiki CEO'su

Elon Musk (1971) - PayPal, Space X ve Tesla Motors'un kurucusu

Sergey Brin (1973) - Google'ın kurucusu (Lerry Page ile birlikte)

Mark Zuckerberg (1984) - Facebook'un kurucusu

Steve Jobs (1955 - 2011) - Apple'ın kurucusu

 

Shiftdelete.net