Haberler

Windows 7'nin bir çok sürümü olması kafanızı mı karıştırıyor? Yeni bir Windows 7 lisansı alacaksınız ama hangisi sizin için daha uygun karar veremediyseniz, yazımızı okumanızda fayda var.

Windows 7'ye geçmek istediğinizde, toplamda 6 adet farklı sürümü olması kafanızı karıştırıyor olabilir. Tabii bunlardan sadece 3 tanesini direkt olarak satın alabiliyorsunuz. Diğerleri sadece yeni bir bilgisayar satın aldığınızda yüklü olarak gelmekte.


Windows 7 Starter, Enterprise, Home Basic ve Ultimate sürümlerini geçerek Home Premium ve Professional sürümlerinden hangisinin sizin için uygun bir tercih olacağından bahsedeceğiz.

Windows 7 Home Premium

Windows 7 Home Premium bir bilgisayarda yapmak isteyeceğiniz herşeye sahip bir işletim sistemi. Satılan bilgisayarlarda çoğunluğunun Windows 7 Home Premium önyüklü olarak geldiğini görebilirsiniz.


Windows 7 Home Premium içerisinde yer alan Windows Media Center ile bir çok çokluortam formatını oynatabilir, Aero ile şık bir kullanıcı arayüzüne sahip olabilirsiniz.

Ayrıca Windows 7 Home Premium içerisinde yer alan yedekleme aracı ile tüm sistemin imajını alabilir, daha sonra kolayca sistemi bu imajdan geri yükleyebilirsiniz.


Daha kolay bir ağ arayüzü ile kolayca ev ağları oluşturabilir, bu ağlar arasında dosya paylaşımını kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 7 Professional

Windows 7 Home Premium'da olan tüm özelliklerin üzerine ek olarak, daha gelişmiş ağ özellikleri ekleyen Windows 7 Professional sürümünde örneğin çevrimdışı dosyalar özelliği sayesinde, ağ üzerinden çalıştığınız bir dosya, aynı anda kendi sabit disk sürücünüze kopyalanarak ağ ile olan bağlantınız kopsa dahi, dosya üzerinde sorunsuzca çalışabilirsiniz.


Şifrelenmiş dosya sistemi desteği sayesinde, bilgisayarınızdaki dosyaları dışarıdaki tehlikeler karşı daha etkili olarak koruyabilirsiniz.

Ayrıca otomatik yedekleme özelliğiyle, elle yedek almanıza gerek kalmadan, belirli aralıklarla otomatik olarak sisteminizin yedeği alınarak, olası sistem çökmelerine karşı verileriniz korunur.

Windows 7 Professional'ın belki de en dikkat çeken özelliği sahip olduğu XP modu denebilir.

Windows 7 Professional sürümünü satın aldığınızda ayrıca bir Windows XP lisansına da sahip olarak sistemin içerisinde yüklü gelen Virtual PC yazılımında sanal olarak aynı anda Windows XP'yi de çalıştırabiliyorsunuz.

Bu sayede, sadece XP'de çalışan uygulamalara sahip kuruluşlar ayrıca Windows XP kurmadan Windows 7 içerisinde yer alan XP modu özelliğiyle kolayca XP uygulamalarını çalıştırabiliyor.

Windows 7 Professional sürümünü genel olarak toparlarsak, Windows Home Premium'un tüm özelliklerinin yanı sıra iş ve okul için daha gelişmiş özellikler içeriyor.

Shiftdelete.net