Haberler

Google tarafından hazırlanan tarayıcı Google Chrome, dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcılarından biri olan Mozilla Firefox'un pazar payına gözünü dikmiş durumda.

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı olan Internet Explorer'ın ardından ikinci sırada yer alan Mozilla Firefox, görünüşe göre bu ünvanını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Bu durumun önüne geçebilmek için kısa sürede birçok güncelleme hazırlasalar da, Google Chrome tarafından geride bırakılmak üzereler.

Google Chrome şu anda global pazar payının yüzde 23,6'sına sahip. Mozilla Firefox ise 26,6'lık rakamla ikinci sırada. Bir internet klasiği haline gelen Internet Explorer ise yüzde 41,7'lik oranla pastanın en büyük dilimine sahip durumda.


Bu rakamlara baktığımızda, Google Chrome'un Aralık ayını geride bırakıp yeni yıla girdiğimizde, Mozilla Firefox'u sollayacağını rahatlıkla görebiliyoruz. Zira 2008 yılında kullanıcılara sunulduğundan beri sabit ve düzenli bir pazar payı artışı gösteren Google Chrome, bu yılın başından beri yüzde 8'lik artışa sahip oldu.

Aynı dönemde Firefox yüzde 4, Internet Explorer ise yüzde 9'luk kayıp yaşadılar. Google Chrome'un artık iki ay kadar bir süre sonra Firefox'u geride bırakacağını da tahmin etmek güç değil. Bakalım Mozilla'nın bu duruma tepkisi nasıl olacak?

Shiftdelete.net