Haberler

Apple'ın yeni ince MacBook Air'lerinde bir DVD sürücüsünün bulunmaması kimseyi şaşırtmadı. Ancak bu devrim sadece Apple ile sınırlanmamalı. Ancak bugün geldiğimiz noktada diskler artık gereksizler ve problemleri çözmekten çok yenilerine yol açıyorlar. İşte disklerin artık ortadan kalkması için 6 iyi neden:

1. Gürültüleri: CD ve DVD sürücüleri mekanik parçalara sahipler ve disk döndüğünde, ortam gürültüsüne katkıda bulunuyorlar.

2. Bakım: Yüksek hızda dönen mekanik parçalar zamanla bozulabiliyor. Diskler tozlanarak zamanla lazer tarafından okunması zor bir hal alabiliyorlar.

3. Enerji: Taşınabilir cihazlarda diski döndürmek için harcanan güç, hiç de azımsanacak bir seviyede değil.

4. Hız: Bir SSD'den veya geleneksel bir sabit diskten veri okumak, aynı veriyi CD veya DVD'den okumaya göre çok daha hızlı.

5. Medya: Diskler yer kaplıyorlar. Örneğin bir sene önce yüklediğiniz programı tekrar yüklemek isterseniz, kaldırdığınız diski bulmanız gerekiyor. Ve tabi ki diskin kırılmamış veya çizilmemiş olması gerekiyor.

6. Rahatlık: Aynı içeriği internetten kısa bir süre içinde edinebilmek varken, neden fiziksel diskin bize sağlanması için bekleyelim ki?

Chip.com.tr