Haberler

Uzun zamandır beklenen Internet Explorer 9 geçtiğimiz gün yayınlandı. Microsoft yeni tarayıcısından çok şeyler bekliyor ama acaba IE9 bu beklentilere cevap verebiliyor mu? Sizin iin IE9'u A'dan Z'ye inceledik...

Daha beta sürümünde Microsoft, web sayfaları için daha fazla alan yaratmak istediğini duyurmuştu. Tarayıcı ve kontrol elementleri bu şekilde çekilebildiği kadar arka plana çekiliyor ve içeriğin görüntülenmesini engellemiyor. Bu Internet Explorer 9'un her alanında böyle. Favoriler, komut ve durum çubuğu standartlarla gizlenmiş, ancak isteğe bağlı olarak değiştirilebilir. Aynı zamanda daha önceki versiyonlar gibi arama motoru çubuğu bulunmuyor. Onun yerine farklı arama motorlarına URL satırını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Sekmeler Internet Explorer 8 veya altı sürümlerde URL satırının üstünde yer alıyordu. Bu kez sekmeler, adres çubuğunun hemen yanında. Tabi dileyenler, sekmeleri yine ayrı bir satır olarak yerleştirebilir.


Teknik
Internet Explorer 8 üç yaşında olduğu için yeni sürüm pek çok yenilik için bir fırsat oluyor. İlk olarak Microsoft Windows 7 ortamına daha uygun bir entegrasyon ortaya koymuş. Internet Explorer 9 sekmelerinde birisini alıp sürüklediğiniz zaman sizin için ekran genişliğinin yarısı boyutuna getiriyor. Görev çubuğunda Facebook sayfasının üzerine geldiğiniz zaman "Arkadaşlar" ve "Mesajlar" gibi kısayollar bulunuyor. Bunlara tıklayarak direkt ilgili bölüme gidebilirsiniz.

CSS3 ve HTML5 gibi modern standartları destekleyen IE9, Acid3 Benchmark testinde 95 puana ulaştı. Buna rağmen hala Firefox 4 (97 Puan), Chrome ve Opera (100 puan)'ya yetişememiş durumda. Ama IE8'i 20 puanla açıkça geçiyor.

Haberin devamı için tıklayın >>