UzmanWeb Scriptleri Tanıtım

Bilgi Yarışması C2

Bilgi yarışması scripti yerel ağ üzerinden veya internet üzerinden bilgisayar aracılığı ile yarışma yapmanızı sağlayan bir sistemdir.Bu sistem test şeklinde olup her soru 4 ve 5 cevap şıkkı bulunmaktadır.Yarışma tamamen online ortamda yapıldığı ve puanlandığı için ekstra puan cetveli tutulması, cevap şıkları için kağıt hazırlanması, kalem, silgi, puanların yazılacağı bir tahtaya ihtiyacınız olmayacaktır.

Scriptin dosyalarını asp destekleyen (IIS kurulu ) merkezi bir ana bilgisayara kopyalayıp çalıştırarak, diğer yarışmacı bilgisayarların ana bilgisayar bağlanıp soruları görme ve cevapları işaretlemeleri mantığıyla çalışır.Soruları ve cevapları yönetim panelinden girebilir ve düzenleyebilirsiniz.Yarışmacı gruplarını ve yarışmacı isimlerini de yönetim panelinden ekleyebilirsiniz.İndirme bağlantısı ayrıntı sayfasındadır.Ayrıntılar için başlığa tıklayınız.

{tab GENEL ÖZELLİKLER|blue}

Bilgi Yarışması v2.0

Bilgi yarışması scripti yerel ağ üzerinden veya internet üzerinden bilgisayar aracılığı ile yarışma yapmanızı sağlayan bir sistemdir.Bu sistem test şeklinde olup her soru 4 cevap şıkkı bulunmaktadır.Yarışma tamamen online ortamda yapıldığı ve puanlandığı için ekstra puan cetveli tutulması, cevap şıkları için kağıt hazırlanması, kalem, silgi, puanların yazılacağı bir tahtaya ihtiyacınız olmayacaktır.

 • Yarışmacı ekranında yarışan grupların isimleri listelenir.Her bir grup kendi ismine tıklayıp yarışmaya kolayca başlar.
 • Kalan süre hem ana ekranda hem de yarışmacıların ekranında görünür.
 • Yarışmacılar soru cevaplarken izleyicilere ana ekranda açıklama ve soru şeklinde 3 farklı seçenek gösterilir.
 • Yarışmacılar cevapları verdiğinde, doğru cevabın ve puan durumun gösterimi aynı sayfada pratik olarak gösterilebilir.

Scriptin dosyalarını asp destekleyen (IIS kurulu ) merkezi bir ana bilgisayara kopyalayıp çalıştırarak, diğer yarışmacı bilgisayarların ana bilgisayar bağlanıp soruları görme ve cevapları işaretlemeleri mantığıyla çalışır.Soruları ve cevapları yönetim panelinden girebilir ve düzenleyebilirsiniz.Yarışmacı gruplarını ve yarışmacı isimlerini de yönetim panelinden ekleyebilirsiniz.

Yarışma scripti asp tabanlı olduğundan scripti çalıştırmak için:
1- Yarışmayı ağ üzerinden yapacaksanız, dosyaları çalıştıracağınız bilgisayarda IIS (Internet Information Service) eklentisi kurulu olması gerekir.
2- Alternatif olarak dosyaları asp destekleyen bir web sitesine yükleyip internet üzerinden de çalıştırabilirsiniz.

{tab YÖNETİM PANELİ|green}

SORU VE CEVAP AYARLARI
 1. Soru ekleyebilir, listeleyebilir ve soruları silebilirsiniz.
 2. Tüm soruları numara sırasına göre tek bir sayfada görebilir ve silme-düzenleme işlemi yapabilirsiniz.
 3. Veritabanındaki sorularla işiniz bittiğinde tek bir tıklama ile tüm soruları silebilirsiniz.
 4. Soru yazarken kullanılan metin editörü sayesinde soru üzerinde istenilen biçimlendirme işlemleri yapabilirsiniz.
 5. Her soru için ayrı ayrı süre belirtilebilir.
 6. 4 ve 5 şıklı cevap seçeneği bulunmaktadır.
 7. Soruyu yazarken aynı sayfada doğru cevabı da işaretleyebilirsiniz.
YARIŞMACI AYARLARI
 1. Yarışmacı ekleyebilir, listeleyebilir ve silebilirsiniz.
 2. Yarışmacı eklerken, yarışacak grupları sınıf, masa, grup olarak isimlendirebilir ve bu gruplara tüm yarışmacıların isimlerini yazabilirsiniz.
 3. Eklenen yarışmacılar grup ismi ile birlikte listelendiği için izleyicilere yarışmacıları tanıtmış olursunuz.
 4. Tüm yarışmacıları tek bir tıklama ile silebilirsiniz.
 5. Yarışmacı ekranında yarışan grupların isimleri listelenir.Her bir grup kendi ismine tıklayıp yarışmaya kolayca başlar.
 6. Kalan süre hem ana ekranda hem de yarışmacıların ekranında görünür.
 7. Yarışmacılar soru cevaplarken izleyicilere ana ekranda resim, soru ve soru+cevap şeklinde 3 farklı seçenek gösterilir.
 8. Yarışmacılar cevapları verdiğinde, doğru cevabın ve puan durumun gösterimi aynı sayfada pratik olarak gösterilebilir.
 9. 15 farklı tema seçeneği mevcuttur.
GENEL AYARLAR
 1. Sayfalarda üst kısımda görünecek banner ayarları yapılabilir
  a) Banner yok
  b) Resim olarak banner ekleyebilirsiniz.
  c) Sadece yazı olarak başlık ekleyebilirsiniz.
 2. Yarışmacılar soru cevaplarken izleyicilerin göreceği sayfadaki içerikleri ayarlayabilirsiniz.
  a) Açıklama (resim ve yazı eklenebilir) gösterebilirsiniz.
  b) Sadece soruyu gösterebilirsiniz.
 3. Yarışmacılar soru cevaplarken izleyicilerin göreceği sayfaya müzik dinletebilirsiniz.Seyircilere her soru bekleme sayfasında ayrı bir müzik dinletebilirsiniz.
 4. Puan ve cevapları tek bir linkle silebilirsiniz.Bu işlem yarışmayı baştan başlatmış gibi olur.
 5. Puanları, cevapları, soruları ve yarışmacıları tek bir linkle silebilirsiniz.Bu işlem yarışmayı tamamen sıfırlar.

{tab KULLANIM VİDEOSU|red}

 

{tab YENİLİKLER|blue}

 1. Sorular 4 ve 5 şıklı hale getirildi. Yönetim panelinden 4 şıklı veya 5 şıklı soru kullanımını seçebilirsiniz.
 2. Yarışmacıların süresi dolunca otamatik olarak diğer soruya geçiş ayarı güncellendi.
 3. Ekran boyutu ayarı eklendi.Kullandığınız projeksiyon veya akıllı tahtanın çözünürlüğüne göre ekran boyutunu ayarlayabilirsiniz.
 4. Soruların gösterimi sırasını ayarlama özelliği güncellendi. Soruların gösterileceği sırayı soru listeleme ekranından seçip kaydedebilirsiniz.
 5. Metin editörü güncellendi. Güncellenen metin editörü ile artık daha çok özellik kullanabilirsiniz.
 6. Yarışma başlığının sonuna şeffaf yönetim paneline dönüş düğmesi eklendi. Yarışma sırasında tıklayıp yönetim paneline dönebilirsiniz.Şeffaf olduğu için yarışmna sırasında sizi rahatsız etmez.
 7. Metin kutularında boş alan kontrolü eklendi. Soru eklerken yanlışlıkla cevap şıklarını boş kaydetme riski ortadan kaldırıldı.
 8. Geri sayım sayacının yeri solda ve üstte olmak üzere seçilebilir hale getirildi.Uzun cevaplı sorular için sayacı soruların üstüne alabilirsiniz.
 9. Öğrencilerin yarışmaya başlayacağı ekrandaki açıklamayı değiştirme özelliği eklendi.
 10. Öğrenciler soru cevaplarken seyircilerin projeksiyondan gördüğü sayfadaki resim gösterme özelliği kaldırılarak, içerik ekleme özelliği getirildi. Bu ekrana istediğiniz açıklamayı yazabilir veya resim ekleyebilirsiniz.
 11. Yarışma müziği çalma kodunda değişiklik yapıldı. Bazı tarayıcılarda çalışmayan kod değiştirilip tüm tarayıcılarda çalışacak hale getirildi.

 

{tab YARDIM|grey}

Yönetim Paneli Şifresi Nasıl Değiştirilir?


Yönetim paneli giriş şifresi: admin'dir.Bu şifreyi admin.asp dosyasınında 10. satırdan değiştirebilirsiniz.

Veritabanı Yolu Nasıl Değiştirilir?


Bilgi yarışması scriptinin veritabanı yolu belirtilen dosyalar ust.asp ve admin_ust.asp'dir.
Yarışma sayfalarının veritabanı yolunu değiştirmek için ust.asp dosyasını not defteri ile açıp 3. satırdaki db/db.mdb yolunu değiştirin.İlk db klasör adını, sonraki db veritabanı adını belirtir.
Yönetim sayfalarının veritabanı yolunu değiştirmek için admin_ust.asp dosyasını not defteri ile açıp 5. satırdaki db/db.mdb yolunu değiştirin.İlk db klasör adını, sonraki db veritabanı adını belirtir.

Müzik Nasıl Eklenir/Değiştirilir?


Her soru için aynı müziği ya da farklı müzikleri kullanabilirsiniz.Her soru numarasına göre bir müzik dosyası belirlemeniz gerekir.Birinci soruda çalacak müziğin adı 1.mp3, ikinci soruda çalacak müziğin dosya adı 2.mp3 gibi olacak şekilde her soru için bir müzik belirleyin.Aynı müzik çalacaksa, dosyayı kopyalayı çoğaltın ve dosya isimlerini yukardaki gibi değiştirin.

Resim Nasıl Eklenir/Değiştirilir?


Her soru için aynı resmi ya da farklı resimleri kullanabilirsiniz.Her soru numarasına göre bir resim dosyası belirlemeniz gerekir.Birinci soruda görünecek resmin adı 1.jpg, ikinci soruda görünecek resmin dosya adı 2.jpg gibi olacak şekilde her soru için bir resim belirleyin.Aynı resim görünecekse, dosyayı kopyalayı çoğaltın ve dosya isimlerini yukardaki gibi değiştirin.

end faq

{accordionfaq faqid=accordion3 faqclass="lightnessfaq defaulticon headerbackground headerborder contentbackground contentborder round5" active=item1}

{/tabs} EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

Yarışma scriptine ait tüm ekran görüntüleri aşağıda küçük resimler halinde yer almaktadır. Küçük resimlerin üzerine tıklayıp büyük halini görebilir ve resimler arasında kolaylıkla dolaşabilirsiniz.

{gallery}script/yarisma-c{/gallery}

Yorumlar   

+1 #1 Cantimur 05-05-2013 07:39
Bu yarışma programının adım adım kullanımı ile bilgi mevcut mu?
Alıntı
+1 #2 Adem TÜRK 16-06-2013 08:29
Alıntılandı Cantimur:
Bu yarışma programının adım adım kullanımı ile bilgi mevcut mu?

Programın herhangi bir kurulum işlemi yok.Genel özellikler sekmesindeki "Yarışma scripti asp tabanlı olduğundan scripti çalıştırmak için:" başlıklı kısmı ayarladıktan sonra direk çalışır.
Programın hem yönetim panelini hem de kullanıcı sayfasını anlatan videoları mevcuttur.Kulla nım videosu sekmesine ekledim.
Alıntı
0 #3 uzay 14-10-2013 21:01
Merhaba,
Linux bu program çalışır mı? Ayrıca şunu anlamadım istatistiklerde kişilerin istatistiği yok sınıfların var yanlış mı anladım?
Alıntı
0 #4 Adem TÜRK 16-10-2013 20:19
Linux işletim sisteminde çalışmaz.ASP tabanlı olduğu için windows işletim sistemi gerekir.
Ama asp destekleyen ücretsiz bir hosting alıp kullanabilirsiniz.
Aşağıdaki ücretsiz asp hosting sitelerini deneyebilirsiniz.

http://www.freewebhostingarea.com
http://www.brinkster.com/Free-Hosting.aspx
https://somee.com/FreeAspNetHosting.aspx
Alıntı
+1 #5 Muhammet 02-01-2014 19:08
S.a arkadaş. Ben bu scripti indirdim siteme attım ama çalışmadı. sitem şu: ikariam.meximas .com bir bak neden çalışmadığını söyleyebilirmis in ? Bembeyaz bir ekranda dosyalarımı gösteriyor :D
Alıntı
0 #6 Selim hoca 24-03-2015 12:42
Yeni sürüm için teşekkürler. geliştirilmesi için fikirlerimizi söylememiz de sakınca yoktur inşallah
Alıntı
0 #7 soner taşova 04-07-2015 11:37
ben çok beğendim ancak. bu yarışma bir sınıf ortamında yada bir salonda bir çok katılımcının bilgisayar getirmesi ile yapılabiliyor. kullanıcılar için panel oluşturulsa ve her yarışmacı soru cevabını ve puan durumunu kendi panelinde görse. yine küçük bir sohbet paneli eklense yönetici buradan katılımcıları yönlendirebilse . ortam mecburiyeti olmadan da bu yarışma yapılabilir. çok güzel bir program ancak geliştirilebili r.
Alıntı
0 #8 Guest 20-04-2017 08:58
hocam herşeyi yaptık ancak ana bilgisayara bağlanım soruları görme işlemi olmuyor
Alıntı
0 #9 Guest 09-02-2018 00:41
Mrblar. şöyle bir hata alıyorum.Çözüm için ne yapmalıyım.?

Microsoft OLE DB Provider for ODBC Drivers hata '80004005'

[Microsoft][ODBC Microsoft Access Sürücüsü] Güncelleþtirile miyor. Veritabaný veya nesne salt okunur.

/yarisma.asp, satır 174
Alıntı
0 #10 Guest 15-03-2018 06:03
Alıntılandı Guest:
Mrblar. şöyle bir hata alıyorum.Çözüm için ne yapmalıyım.?

Microsoft OLE DB Provider for ODBC Drivers hata '80004005'

[Microsoft][ODBC Microsoft Access Sürücüsü] Güncelleþtirilemiyor. Veritabaný veya nesne salt okunur.

/yarisma.asp, satır 174


Veritabanının yazma izni yoktur. O yüzden böyle hata veriyor. Veritabanı klasörüne yazma izni verin.
Alıntı