Köşe Yazıları

Daha önce forumumuzda bir konuda Youtube'un kapanmasıyla ilgili bir yazı yazacağım şeklinde belirtmiştim. Bu yazımda sizlere hem Youtube'dan hemde diğer sitelerin kapanmasıyla ilgili genel olarak düşüncelerimi ve fikirlerimi paylaşacağım.

İlk önce son zamanlarda çıkan haberlere dayanarak kısaca bahsetmek istediğim durum var. Google'un Türkiye'ye karşı özellikle engelleme sistemi getirmesi ne kadar doğru olabilir? Bunu üst düzey kişiler açıklıyor. Kimi kandırıyorsunuz? Google popüler bir sitedir. Altyapısında performans düşmesi nedeniyle yeni bir altyapı çalışması yapabilir, IP numarası değişikliğine gidebilir. Ama bunu kullanıcıları (site ziyaretçileri) etkilemez bir şekilde yapar. Kısacası özellikle Türkiye'ye karşı bir değişikliğe gitmiş değildir.

Youtube popüler olduğu anda çeşitli kapanmalarla karşı karşıya kaldı. Daha sonrası vahim. Bir kapandı pir kapandı. Yıllardır erişilemiyor. İşin ilginç yönü ise, daha site hakkında önceki dava kararının bitmesinin beklenmeden yeni bir dava açılıp karar alınması. "İlk önce kararın süresi biter, ondan sonra site açılır, ne var ne yok site gezilir ondan sonra tekrar kapatılır." Bu şekilde olsa mantıklı derim. Daha site açılmadan yeni bir dava açılıp karar çıkartılabiliyor. Ben bunda bir artniyet ararım.

Ayrıca sadece Youtube'da mı var sorun? Google Gruplar, Sites-Pages gibi servisleri de bu durumla karşı karşıya.

Peki Google Arama Motoru, Bing Arama Motoru ve Facebook vb... sosyal ağlarda hiç mi sorun yok. Bence arama motorları birçok şeyi indekslediği için bunların sonuç listesinde de yasaklanmasını (engellenmesini) gerektirecek durum var. Google Gruplar yasaklandıysa Facebook'ta gruplarında, sayfalarında hiç yasaklanmasını (engellenmesini) gerektirecek durum yok mu? Elbette vardır.

Sonuç; Google Arama Motoru'da Bing Arama Motoru'da Facebook'un da engellenmesi gerekir. Ve benzeri birçok sitenin...

Bunları da engelleyin öyleyse... Peki Türk kullanıcıları arama motorsuz nasıl araştırma yapacaklar? Araştırmalarını engelleyin o zaman. Sadece TTNet portalına izin verin. Herkes o site dışında hiçbir siteyi gezemesin. Hiçbir şey öğrenmeyelim.

Hatta İnterneti Toptan Kapatın. Ama olur mu TTNet nasıl para kazanacak.

TTNet yakında e-posta olayını da geliştirirse; Gmail, Hotmail, Yahoo gibi e-posta servislerine de engelleme çıkar. Nedeni de; gönderilen e-postalardan yasaklanmasını (engellenmesini) gerektirecek durum vardır mutlaka.

Türk kullanıcılarının ses çıkarmamasını engelleyecek bir yolda bulmuşlar. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymamak suçu işliyormuş bu siteler. Güzel bir yöntem.

Youtube'nin ilk popüler olduğu zamanlarda eleştirdiğim bir durum vardı. Türkçe dil seçeneğinin eklenmemesi. Türkiye tarafından engellenen bir sitenin Türkçe dilinde bir seçenek olsa ne olur olmasa ne olur? Zaten engellenmiş.

Ayrıca engellenen sitelerin alternatiflerini bulma yöntemi de çok yanlış. Örneğin, ismini vermeyeceğim birçok (Türkiye) video sitelerinin Youtube'la karşılaştırılması yanlıştır. Bunların arasında tek fark var. Birisi Türkiye'de birisi Yurtdışında. Bir diğer ifadeyle Türkiye'dekilerin kurallara uyma mecburiyeti vardır.

Herşeyi kontrolünüzün altına alın. Siz yönlendirin bizde sizin yönlendireceğiniz yere gidelim.

Ayrıca siteler her ne kadar engellense de bir şekilde o sitelere erişim yapılabiliyor. Yani yapılan engelleme sistemi Türk kullanıcılarını yasal olmayan bir durumla karşı karşıya kalmasını sağlıyor.

Not: Bu yazım hem uzun hemde karmaşık oldu. Ancak hiçbir konuyu es geçmemek ve her konuda bir fikir paylaşmak için bu şekilde yazmam gerekti. Zaten önemli olanda içeriğinde yer alıyor.