Joomla 3'e İçerik Linkleri Açısından Kısa bir Eleştiri

Joomla 3′e içerik linkleri açısından kısa bir eleştiri

Joomla 3 ile beraber çekirdek yapısını güçlendiren Joomla! aynı şekilde SEO konusunda da kendisinden beklenen bir çok özelliği bu sürüm ile beraber Joomla severlere kazandırmış durumda. Hala eksikleri olsa da, site genel etiketleri dışında, kategoriler, menü ve öğeleri gibi temel alanlarda ayrı ayrı etiketler tanımlama ile tabiki etiket sisteminin yerleşmiş olması avantaj…

Joomla 3 İçerik Linkleri

Ancak yine de içerik linklerine ait esnek olmayan yapılandırma seçeneklerine tıpkıWordPress’te olduğu gibi basit ve kullanışlı SEO açısından uyumluluk özelliğinin yer almaması şaşırtıcı. Bu nedenle sadece tek bu eksiği için koskoca Joomla SEO bileşenlerini ve eklentilerini kullanmak zorunda olanların cebinden hem ek bir ödeme çıkıyor hem de sistem performansını bu tip eklentiler olumsuz etkiliyor.

Yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi Joomla 3 için yapılan çalışmalar blog kullanıcılarına yönelik bir çok özelliği kazandırmış. Ancak içeriğe ait link yapısına baktığımızda içeriğe ait kategorini ve içeriğin başındaki ID numarasının kaldırılabilmesi ancak özel SEO eklentileri ile mümkün olabiliyor.

kalıcı bağlantı yapısı wordpress

Oysa aynı işlem son derece basit bir şekilde WordPress SEO/SEF yapısında yapılabiliyor ve kalıcı bağlantı yapısı özelleştirilebilir bir şekilde düzenlemeye olanak tanıyor. Bu özelliği sebebiyle Joomla‘yı tercih etmeyip WordPress’e yönelenlerin sayısı o kadar fazla ki Joomla geliştirici takımının hala bunu gözardı etmesi bana ilginç geliyor.

Sanıyorum uzun bir zaman daha Joomla ekibi böyle bir özelliği çekirdek yapıya katmayı düşünmediği gibi Joomla kullanmakta ısrar edenlerin SEO eklentileri ile bunu aşmaları gerektiği görülüyor..

Mehmet Yazıcı | mmcn.org

Yorumlar   

0 #1 mustafa 08-04-2014 09:38
teşekkürler yardım için
Alıntı
0 #2 Mustafa Tekin 21-09-2014 21:42
Selamun aleyküm
Alıntı

Yorum ekle

JOOMLA DERSLERİ

WEB 2.0 DERSLERİ

WORDPRESS DERSLERİ

ARDUINO DERSLERİ

CSS UYGULAMALARI

WORDPRESS - JOOMLA EKLENTİ

WORDPRESS TEMALARI

JOOMLA TEMALARI