Weebly.com ile hızlı ve kolay web sitesi hazırlayın

 

Öncelikle sitenin ana sayfasındaki üyelik formunu dolduralım.Sırasıyla adımızı, mail adresimizi ve şifremizi yazalım.

 

 

Sonraki ayfada bulunan güvenlik kodunu yazalım.

 

Sitenin başlık yazısını (başlık çubuğunda görünecek isim) yazıp açılan listeden türünü seçelim.

 

Bu adımda sitenin adresini seçmemiz gerekiyor.Bunun için karşımızda 3 seçenek var. 1- Weebly.com uzantılı ücretsiz bir domain 2- Site üzerinden satın alıp kullanabileceğimiz ücretli bir domain 3- Eğer kendi domain adresimiz varsa buraya onu yazıp gerekli ayarları yaptıktan sonra kendi adresimizi de kullanabiliriz.

 

Üyeliğimizi tamamladık ve karşımıza site editörü geldi.Bu sayfada üst kısımda bulunan pages yazısına tıklayıp sayfaları oluşturmaya başlayalım.

 

Açılan sayfadaki küçük uyarıyı kapatıp ilk oluşturulan sayfanın adını değiştirelim.İlk sayfamız olduğu için sayfa adına "Ana Sayfa" yazıp Save Settings düğmesine tıklayalım.Bizi yine editör sayfasına yönlendirecek.

 

Sayfa içeriğini oluşturmaya başlayalım.Basic sekmesinde sayfa oluşturma ve resim ekleme özellikleri bulunuyor.Yukarıda paragraph with picture simgesini sürükleyip aşağıdaki sayfaya bırakalım.Bu şekilde içine resim ekleyeceğimiz birsayfa oluşturalım.

 

Click here to edit yazısına tıklayıp sayfa içerik yazısını yazalım.Daha sonra soldaki resmin üzerine tıklayıp o kısma ekleyeceğimiz resmi seçelim.

 

My Computer sekmesinde iken orta kısımdaki yeşil düğmeye tıklayıp bilgisayardan resim yükleyebiliriz.Ya da Image Url sekmesine tıklayıp internet adresini yazarak ta resim ekleyebiliriz.

 

Eklediğimiz resmi değiştirmek için resmin üzerine tıklayıp yukardaki turuncu replace image düğmesine tıklamak yeterlidir.Yukardaki pages sayfasına tıklayıp yeni bir sayfa daha ekleyelim.

Açılan sayfada turuncu add page düğmesine tıklayıp yeni bir sayfa ekleyelim.Bundan sonraki sayfaları bu şekilde ekleyebilirsiniz.Sayfayı ekledikten sonra sayfa ismi olarak hakkımızda yazalım.Aşağıda 3 seçenek var.Bunları diğer sayfalar için de kullanabilirsiniz. -Hide page in navigation menu : Sayfayı menüden gizler.İçeriğini tamamlamadığınız sayfaların bu şekilde menüde görünmesini engelleyebilirsiniz.. -Password protect this page: şifre korumalı sayfa oluşturur.Ücretli üyelikte geçerlidir. -Link page to external site : Başka bir site üzerindeki sayfaya link verebiliriz. Advanced yazısına tıklayıp sayfanın gelişmiş ayarlarını da yapabiliriz.Sağ üstteki mavi edit page düğmesi ile istediğiniz sayfayı düzenleyebilirsiniz. Save setting düğmesine tıklayıp sayfayı kaydedelim.

 

Gelişmiş sayfa ayarları; sayfa başlığı, açıklaması, meta etiketleri.

 

Videolar isimli bir sayfa oluşturup içine video ekleyelim.Sayfayı oluşturduktan sonra multimedia sekmesine tıklayıp youtube video düğmesini sayfaya sürükleyip bırakalım.Gelen sayfada videoya tıklayıp yukarıda açılan video adresi kısmına  youtube.com üzerinde istediğiniz videonun adresini yazıp video ekleyebilirsiniz. Sayfaya basic sekmesindeki multiple columns simgesini sürükleyip bırakarak iki sütundan oluşan bir sayfa oluşturup birden çok video da eklemek mümkün.

 

Basic sekmesindeki contact form simgesini sayfaya sürükleyip iletişim formu oluşturabilirsiniz.

 

Basic sekmesindeki Photo Gallery  simgesini sayfaya sürükleyip fotoğraf galerisi oluşturabilirsiniz.

 

Basic sekmesindeki Slidshow  simgesini sayfaya sürükleyip fotoğraf slayt sayfası oluşturabilirsiniz.Slideshow sayfasının nasıl görüneceğini seçelim.İstediğiniz şablonun üstüne tıklayın.

 

Burada sağ üstteki add photos düğmesien tıklayıp slayt gösterisine fotoğraf yükleyebilirsiniz.

 

Başka bir slayt gösterisi sayfa örneği.

 

More sekmesindeki forms seçeneğini oradan da survey seçeneğini seçip sayfanıza anket oluşturabilirsiniz.

 

Yukarıdaki design sekmesi ile sitemizin şablonunu seçebiliriz.İstediğiniz şablonun üstüne tıklayıp aktif edebilirsiniz.

 

Editors sekmesine girip sağ üstteki add editors düğmesi ile siteyi düzenleme yetkisi verebileceğimiz bir kullanıcı ekleyebiliriz.

 

Settings sekmesinden sitemizin diğer ayarlarını ayarlayabiliriz.

 

 

Site ile ilgili sayfaları oluşturup ayarlamaları bitirdikten sonra sitemizi yayınlamaya sıra geldi.Bunun için sağ üst paneldeki turuncu publish düğmesine tıklayalım.Bizden site adresini seçmemizi isteyecek.Hani sonradan karar değiştirip te ücretli domain almak isteyebilirsiniz, ya da kendi domain adresinizi kullanmak isteyebilirsiniz. Smile Biz yine üstteki ücretsiz olan ismimizi seçip continue düğmesine tıklayalım.sitemiz yayınlanmış ve kullanıma açılmıştır.Küçük pencereyi x butonu ile kapatabilirsiniz. Artık sitemizi girişte yazdığımız kullanıcı adı ile kullanabiliriz.Örnek site için buraya bakabilirsiniz. Artık kendi sitemizi hazır hale getirdik.Hayırlı olsun. Laughing

Not: Üst paneldeki tüm simgelerden bahsetmedim.Her simgeyi sayfa içine sürükleyip ne işe yaradığını deneyerek görebilirsiniz.

 /p

Yorumlar   

+1 #1 Burak Şimşek 09-01-2012 12:48
Çok güzel bir inceleme olmuş. Ellerine sağlık. Artık site yapmanın çok kolay yolları var.
Alıntı
0 #2 Murat ERDOĞAN 31-01-2012 19:37
cok güzel bi anlatım olmuş. bide rica etsem size ulaşabileceğim bi msn adresi varsa yazarmısınız sizinle iletişime geçmek istiyorum bu konuyla ilgili
Alıntı
+1 #3 sarper 25-06-2012 09:12
Weebly. de hazırlanadığım sitesi yayınlama işlemi sonrası (kendi eski domain name kullandım) 2-3 gün geçmesine rağmen internetten uşlaşamıyorum. Yurtdışı kaynaklı erişimde görüntülenmesin e rağmen türkiyeden internet üzerinden siteme giremiyorum nsaıl bir sorun olabilir ve çözümü hakkında bilginiz varmı?
Alıntı
0 #4 Dozerci 05-02-2013 19:18
Afedersiniz sayfaya Kayıt Ol ve Üye Girişi gibi sekmeler nasıl oluşturabilirim ?
Alıntı
0 #5 mert 14-04-2014 16:06
hocam merhabalar benim bir sorum olacak. ben weebly den ücretsiz bir site açtım. onu ücretli direkt com lu bir siteye çevirmek istiyorum. weebly güvenil midir. Sitemi com lu siteye çevirdiğimde sitemdeki tüm icerikle bu com lu siteye girecekmidir.

Şimdiden Teşekkürler
Alıntı
0 #6 Adem TÜRK 21-04-2014 06:16
Alıntılandı mert:
hocam merhabalar benim bir sorum olacak. ben weebly den ücretsiz bir site açtım. onu ücretli direkt com lu bir siteye çevirmek istiyorum. weebly güvenil midir. Sitemi com lu siteye çevirdiğimde sitemdeki tüm icerikle bu com lu siteye girecekmidir.

Şimdiden Teşekkürler


Merhaba.Weebly' nin ücretli sürümünü kullanmadım.bu konuda herhangi bir yorum yapamayacağım.F akat kullanıcı sayısına bakınca bir çok kişinin kullandığı büyük bir site olduğu görülüyor.Bu konuda ücretli sürüme geçince bir sorun olacağını düşünmüyorum.Ya lnız com'lu isim için ekstra ücret isteyebilirler.
Alıntı

Yorum ekle

JOOMLA DERSLERİ

WEB 2.0 DERSLERİ

WORDPRESS DERSLERİ

ARDUINO DERSLERİ

CSS UYGULAMALARI

WORDPRESS - JOOMLA EKLENTİ

WORDPRESS TEMALARI

JOOMLA TEMALARI