Köşe Yazıları

Facebook internet dünyamıza girdiğinden bu yana birçok değişiklik oldu. Alışageldiğimiz birçok uygulamamızı değiştirdi. Bu yazımda kendimce gözlemleyerek derlediğim değişiklikleri yazacağım.

İlk olarak bahsedeceğim sohbet özelliğidir. Birçok sohbet sistemi hayatımıza girdi ve hatta bunlardan vazgeçemez hale geldik. Bunları sıralayacak olursak; ICQ, Camfrog, MSN Messenger, Yahoo Messenger, Google Talk... Bunlardan en çok popüler olanı genel anlamda MSN Messenger oldu. Artık günümüzde bu sohbet programlarının kullanım oranları düşmüş ve Facebook sohbet özelliği kullanılmaya başlandı. Bu sayede Facebook sohbet alanında internet dünyamızı değiştirmiş oldu.

İkinci olarak bahsedeceğim ise profil, grup veya sayfa özelliğidir. İnternet dünyamızda biraz geçmişe gidersek kullanıcılar ilk başlarda paylaşmak için çeşitli servislerin web sayfası oluşturma araçlarını kullanıyorlardı. Daha sonra bunun yerini blog tarzında kişisel siteler ve gruplar yer aldı. Şimdi ise Facebook profil, grup veya sayfa özelliği ile bu servislerin hepsini bünyesine almakla beraber bunları oluşturmak için de kullanıcılara kolaylık sağlamış oldu. Kısaca; kolayca profiller, gruplar veya sayfalar oluşturulabiliyor ve bunları da takip etme olayı değiştirilmiş oluyor. Sonuçta Facebook bu özelliği sayesinde de internet dünyamızı değiştirmiş bulunuyor.

Üçüncü olarak uygulama özelliğinden bahsedeceğim. Birçok özellik için birçok farklı siteleri takip etmek zorunda kalıyorduk. Şimdi uygulamalar sayesinde de birçok özelliği profilimize ekleyip takip edebiliyoruz. Örneğin; günlük fal uygulaması... Bu uygulama sayesinde günlük falınızı farklı sitelerden değil profilinizden takip edebiliyoruz.

Dördüncü olarak oyunları da unutmamak gerektiğini düşünüyor ve bundanda bahsetmek istiyorum. Daha önceleri genellikle oyun sitelerine baktığımızda flash tabanlı oyunlar bulunmaktaydı. Sonraları ise çoklu kullanıcı oyunlar yapıldı. En son olarak da server tabanlı oyunlar ile bir farklılık geldi. Ama Facebook barındırdığı oyunlar sayesinde farklı bir soluk getirdi. Ayrıca farklı farklı sitelere girip üye olmak yerine herşeye Facebook sayesinde ve karşımıza üyelik formunun çıkmaması sebebiyle oyunları oynamak daha kolay hale geldi. Dolayısıyla Facebook oyunları sayesinde de internet dünyamızı değiştirmiş oldu.

Daha henüz herkese açık olarak aktif kullanıma sahip olmayan Facebook e-posta özelliği ile de e-posta olayına bir farklılık, bir diğer deyişle internet dünyamıza değişiklik getireceğini düşünüyorum.

Sonuç olarak; Facebook birçok özelliği kendi üzerinde barındırması ve herşeye kolay erişim sağlaması sebebiyle internet dünyamızı bir açıdan değiştirdiğini düşünüyorum.

Yorumlar   

+3 #1 Adem TÜRK 20-02-2011 04:36
Güzel bir yazı olmuş Burak.Facebook yenilikleri arasında bir de beğen butonu var.
Bir de facebook'un veritabanı yapısına hayran olduğumu belirtmek istiyorum.Özell ikle beğenme ve yorum yapısı.Bu veritabanına nasıl bir alan mantığıyla kaydediyor anlamak zor.
Alıntı