Köşe Yazıları

Çoğumuz belge taşımak ve saklamak için flash bellek veya taşınabilir sabit disk kullanırız.Bu tür bellekler için en büyük tehlike belleğin bozulması ve içindeki tüm önemli belgeri kaybetmektir.

Bu yazıda bir arkadaşımın başına gelen bir durumdan ve bu tür bir durumda bilgileri nasıl kurtarabileceğinizden bahsetmek istiyorum.Flaş bellek veya taşınabilir sabit diskleri kullanırken sistem hatalarından veya bilgisayar bulaşan virüslerden dolayı bu veri depolama ortamları bozulabiliyor.Genellikle virüslerden dolayı olan bu durumda flaş belleğinizin dosya sistemi bozuluyor ve okunamaz hale geliyor.Flaş belleğin fat32, taşınabilir harddisklerde FAT32 veya çoğunlukla NTFS dosya sistemi kullanılır.Virüsler belleğin ve taşınabilir diskin dosya sistemini bozuk raw formatına dönüştürüyor.Raw fotoğraflar için kullanılan bir dosya formatı olduğundan windows işletim sistemi bu yapıyı dosya sistemi olarak okuyamadığından belleği tanıyamıyor.

Bu durumda iki seçeneğiniz kalıyor.

1- Bellek veya taşınabilir diski formatlayıp dosya sistemini tekrar oluşturmak.Bu şekilde bellekteki bilgiler de silineceğinden önemli belgelerinizi kurtaramayabilirsiniz.Format işleminden sonra bellek veya taşınabilir diski Recover My Files (ücretli), Recuva (ücretsiz) Pci File Recovery (ücretsiz) gibi veri kurtarma programlarıyla tarayıp silinen verileri geri kurtarabilirsiniz.

2- Bellek veya taşınabilir diski EASEUS Data Recovery programıyla tarayıp içindeki verileri silmeden kurtarmak.

Verileri formatlamadan kurtarmak için internette arama yapıp çıkan tüm siteleri inceledim.Hepsinde bilgilerin direk kurtarılamayacağından ancak formatladıktan sonra kurtarmayı denemekten bahsediyordu.Fakat bir sitede bu programın adını gördüm.Programın sitesinde kullanımını gösteren resimlerden de faydalanarak programı kurup denedim.Sonuçta bilgilerin çoğunu kurtardım.Programın ekran görüntüsünü ve kullanımını aşağıdaki resimlerden görebilirsiniz.

Programı kendi sitesinden indirebilir veya satın alabilirsiniz.Ücretsiz sürümünü buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Ekran Görüntüleri

1. Program ana pencere görüntüsü: Buradan Complete Recovery seçeneğini seçiyoruz.

2.İçinden veri kurtarılacak sürücüyü seçelim ve NEXT düğmesine tıklayalım.

3. Veri kurtarma işlemi başladı.Bu işlem biraz uzun sürebilir.500 GB kapasiteli harddisk için 5-6 saat sürebilir.İşlem bittikten sonra NEXT sdüğmesine tıklayalım.

4. Kurtarılan dosya ve klasörleri burada görebiliyoruz.Tüm klasörleri ya da kurtarılacak dosyaları seçip NEXT düğmesine tıklayalım.

5. Verileri nereye kaydedeceğimizi soruyor.Buradan kurtarma yaptığımız sabit disk haricinde bir sabit disk ve klasör seçelim ve NEXT düğmesine tıklayalım.

6. Kurtarma işleminin bitmiştir.Ne kadar veri kurtarıldığını pencerede görebiliyoruz.

Yorumlar   

0 #11 osman 24-07-2016 19:29
kardeşim flash ın içine giriyor dosyaları görüyorum kurtarma yerini seçiyorum atmıyor program satın al diyor 350 tl hastamı bu program :)
Alıntı