PC Hızlandırmak İçin Bazı Bilgiler


Sistemizini Temizleyin.
Bilgisayarlarımızı ilk aldığımızda yada temiz bir format çektikten sonraki hızı bizi memnun eder ancak daha sonraları sisteminiz zamanla yavaşlamaya ve sizi sıkmaya başlar.Önce temizlik yapın.

Gereksiz Programları Kaldırın.

Bilgisayarınızdaki gereksiz ve kullanmadığınız yada her zaman işe yaramayan yada gerçekten boş programları sistemizniden kaldırın çünkü bu programlar genellikle açılışta çalışarak yada ram harcayarak bilgisayarınızın performansını oldukça düşürürler.Performans düştükçe bilgisayarınız deli gibi frenlemiş otomobil gibi çığlık atar:)

Başlangıçtaki Programları Kaldırın

Bilgisayarınızda her kurduğunuz programı başlangıçta çalışmasını engelleyin bunlar zamanla diğer madde de belirttiğim gibi ram harcayarak sisteminize ağırlaştırır.

Eklentilerle Uğraşmayın

İnternet Explorer,Firefox,Office gibi önemli programlara yapışan eklentileri toolbarları kaldırın bunlar yüklendikçe sadece goruntuden silip görsellik düşünmeyin çünkü bu programcıklarda pc de ram harcanmasına sebep olur.

Diskinizi Temizleyin

Sabit diskinizde biriken gerekli gereksiz bir çok program medya gibi dosyalar yüzünden terabaytlık harddiskler bile şaşırtıcı şekilde doluyor bunun için diskinizi temizleyin.Bu temizlik için en iyi araçlardan birisi Windows'un Disk Cleanup ya da disk temizleme aracıdır.


Windows'un temizlik aracını kullanmak için cleanmgr.exe yazın ve Enter'a basın. Daha sonra temizlemek istediğiniz sabit diski seçin, ardından temizlemek istediğiniz dosya türlerini seçin.

Explorer thumbnail'ları geçici dosyalar, geri dönüşüm kutusunun içeriği ve daha fazlasını böylece topluca temizleyebilirsiniz. Ancak özel temizlik uygulamaları bu alanda çok daha başarılıdır.

En iyi örneklerden birisi de elbette son derece popüler olan CCleaner'dır.

Bunu hallettikten sonra defragmantasyon işlemine geçebiliriz. Bu işlem sayesinde dosyaların parçaları sabit disk üzerinde farklı alanlara dağılmışsa kolaylıkla düzenlemek mümkündür.

Diskinizi Birleştirin

Sabit diskleriniz zamanla belirli dosyaların yazılması veya silinmesi sayesinde parçalanmaya başlar bu parçalanma kısaca şu şekildedir.Örneğin 100mb'lik bir dosyayı pc y kaydetmek isteiğinizde Pc sabit diskin en başından başlayarak diskte boş alan bakar ve ilk bulduğu alana bu bilgiyi yazmak ister ancak ilk boşluk 10mb'lik bi alan ise dosyanın 190 mb si buraya gerisi daha soınraki alanlara yazılır bunun içn birleştirme yapınız.
Bu işlemi hızlı ver verimli bir biçimde yapan, ücretsiz sürümü de bulunan Auslogics Disk Defrag son derece kullanışlı bir uygulamadır.

UzmanWeb.Net
İlhan Emecan

Yorum ekle

JOOMLA DERSLERİ

WEB 2.0 DERSLERİ

WORDPRESS DERSLERİ

ARDUINO DERSLERİ

CSS UYGULAMALARI

WORDPRESS - JOOMLA EKLENTİ

WORDPRESS TEMALARI

JOOMLA TEMALARI