Köşe Yazıları

Microsoft her zamanki gibi yine bir tekelcilik örneği gösteriyor. Peki bunu neden yapıyor? Bu yazımda bununla ilgili kısa bir metin hazırladım.

Microsoft, güzel çalışmalar yapmakla birlikte aynı zamanda kendini ön plana çıkartmayı tekelcilik yönünden faydalanmaktadır. Tarayıcı dünyasında çok hızlı bir teknoloji kullanılarak geliştirmeler yapılmaktadır. Microsoft’ta Internet Explorer tarayıcısının yerini kaptırmamak için Internet Explorer 7 ve daha sonra Internet Explorer 8 sürümlerini çıkartmıştır. Ancak rakipleri Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome, Apple Safari ve diğer tarayıcılarda kendini geliştirdiği için Internet Explorer tarayıcısının pazar payı her geçen gün düşmektedir. Bundan dolayı Microsoft, Internet Explorer 9 tarayıcısında daha büyük gelişmeler yapmalı ki diğer tarayıcılara Pazar payını kaptırmamalıdır. Microsoft sonunda iyi kalitede bir tarayıcı yapmıştır. Ne kadar iyi kalitede olduğu önümüzdeki zamanlarda test ve araştırmalarda ortaya çıkacaktır. Ancak burada yanlış olan bir durum söz konusu. Windows XP işletim sistemi kullanıcıları Internet Explorer 9 tarayıcısını kullanamayacaklar.

Microsoft Neyi Hedefliyor?

Microsoft bildiğiniz üzere Vista işletim sistemini çıkartmış ancak iyi sonuçlar alamamıştır. Daha sonra arkasına Windows 7 işletim sistemini çıkartmıştır. Windows 7 daha iyi bir işletim sistemi olduğu bir gerçek olmasına rağmen Windows XP işletim sistemini kullananların sayısı çok olunca bu da Microsoft’u rahatsız etmektedir. Dolayısıyla bunun arkasına başka bir işletim sistemi çıkartamamakta ve çeşitli yazılımlar yaparak bunları Windows XP işletim sisteminden uzak tutmaktadır. Windows XP kullanıcılarının bu sayede yeni işletim sistemine geçmelerini hedeflemektedir.

Windows XP İşletim Sistemi Kullanıcıları Bu Durum Karşısında Ne Yapacaklar?

Aslında her şey çok açık. İnternet dünyasında çok kaliteli ve birçok tarayıcı bulunduğu üzere bunları kullanacaklardır. Bu tarayıcılar zaten şuan itibariyle ön planda bulunan ileri teknolojide yapılmış ve her geçen gün geliştirilmekte olan tarayıcılardır.

Bu İnternet Tarayıcılarını Nereden İndireceğiz?

Bu internet tarayıcılarının hepsinin kendi internet sitesi bulunmaktadır. Ayrıca ücretsiz ve Türkçe olarak kullanabilirsiniz. Aşağıdaki vereceğim bağlantılardan istediğiniz tarayıcıyı indirebilir, hakkında bilgi alabilirsiniz.

Mozilla Firefox
Opera
Google Chrome
Apple Safari