Word'de menüleri özelleştirin

Word kelime işlemcisinin kullanabileceğimiz çok fazla araç çubuğu ve/veya komutu olmasına rağmen bunların hepsini menüye eklemek mümkün değil. Fakat elinizin altında kullanmak istediğiniz birkaç komut kısa yolunun bulunması hiçde fena olmazdı.

Menü çubuğunu kendi istekleriniz doğrultusunda nasıl kullanabileceğinizi gösteriyoruz:

KOMUT VE ARAÇ ÇUBUĞU EKLEMEK: "Araçlar| Özelleştir" yolunu izleyerek "Komutlar" sekmesini açın. "Kategoriler" listesinden dilediğiniz araç çubuğunu seçerek "Komutları yeniden düzenle"ye tıklayın. Açılan diyalog kutusundan menülerinizi düzenleyebilir, bir menü içindeki komutların sıralamasını değiştirebilir, hatta istediğiniz
komutu silip yenisini ekleyebilirsiniz. İşlemlerinizi bitirdikten sonra "Kapat" tuşuna tıklayın. Araç çubuğu eklemek veya kaldırmak için "Araç Çubukları" sekmesine geçin. Sol tarafta liste halinde görüntülenen araç çubuklarından kullanmak istediklerinizi işaretleyebilirsiniz. Benzer şekilde kullanmak istemediğiniz araç çubukları içinse yanındaki işareti kaldırmanız yeterli olacaktır.

KOMUTLARI SİLMEK: "Araçlar | Özelleştir" yolunu izleyerek listeden istediğiniz menüyü açın. Silmek istediğiniz komutun üzerine tıklatın ve tuşu bırakmadan komutu dokümanın üzerinde boş bir yere sürükleyerek bırakabilirsiniz. Bu şekilde tüm menüleri kaldırabilmeniz mümkün olacaktır.

KİŞİSEL MENÜLER OLUŞTURMAK: "Komutlar" sekmesindeki "Kategoriler" listesinin en altında bulunan "Yeni Menü" bağlantısına tıklayın. "Yeni Menü" girdisini sürükleyerek araç çubuğuna bırakın. Üzerine sağ tuşla tıklayarak "İsim" alanına kullanışlı bir isim girebilirsiniz.

MENÜ AYARLARINI SIFIRLAMAK: Menülerin
orijinal yerleşimleri ve düzenini "Özelleştir" diyalog kutusuyla eski haline döndürebilirsiniz. Araç çubuğunda boş bir yere sağ
tuşla tıklayarak "Özelleştir"e tıklayın. "Araç çubukları" sekmesinden ayarlarını sıfırlamak istediğiniz ilgili isme tıklayın. Listenin sağ tarafından görebileceğiniz "Sıfırla" tuşuna tıkladıktan sonra açılan pencerede "Normal" seçiliyken işlemi "Tamam" tuşuyla onaylayın.

Yorum ekle