Arama Motorları Teknikleri


ARAMA MOTORLARI TEKNİKLERİ GENEL 

Dmoz.org Nestcape firmasının Open Directory Projesidir. Toplam 4.600.000.000 site veritabanı bulunmaktadır.
Site kayıtları , editörler tarafından yapılmaktadır.Editör olmak ücretsiz ve herkese açıktır.

İpucu: Tüm arama motorları , Google firmasının arama sonuç tekniğini kullanmaktadır.
Arama motorları arasındaki hiyarşi tablosu;

ARAMA MOTORLARI

GOOGLE
YAHOO
AOL
ALTAVİSTA

Sonuç: Yapılan tüm sitelerin , Dmoz.org ‘da doğru kategoriye kaydedilmesi gerekir.

Soru: Arama motorları nasıl sitelerde arama yapıyorlar?

Dmoz.org veritabanında kayıtlı tüm domainleri SPIDER programı ile gezerek ,belli kriterlerdeki "cache" dediğimiz önbellek bilgilerini alıyor.Arama motorları bu önbellek dosyaları üzerinde arama yapıyor.

Dmoz.org ‘un SPIDER ‘ı ÇARŞAMBA günü (genellikle böyle , coğrafya dağılımına göre değişiklik gösteriyor) siteleri gezerek bu dosyaları alıyor.

Alınan dosyalar genellikle sitenin hersayfası için 25K büyüklüğünde oluyor.

İpucu :Sitedeki tekstleri , önbellek ediyor.

SPIDER , sitedeki linkleri takip ederek ilerliyor.
Sitenizin içerisindeki linklere göre iki türlü inceleme yapıyor. İleri ve Geri linkler.
İleri linkleri takip ederken ,kendi veritabanında kayıtlı domain ise doğrulama yaparak ilerliyor.
Geri linkleri takip ederken , kısır döngüye düşmemek için , iki site arasında karşılaştırma yapıyor ve sonucu bir olarak alıyor.Büyük site kazanır diyor ve çıkıyor.


0 - 0 = 0
1 - 0 = 0
1 - 1 = 1

Sonuç: Büyük siteler,küçük sitelerden beslenir.En çok link verilen site ,enbüyük olur.Bu açıdan diğer domainlerin linklerini sitenize koyarken ,o sitelerin büyklükleri sizinkinden küçük olmalı.

Soru: Dmoz.org , sitedeki hangi dosyaları alacağını nereden biliyor?


Dmoz.org sitesinin SPIDER"ı siteye geldiğinde sitenizin root"unda "robots.txt" dosyasına bakar.Eğer yoksa ,zaman kısıtlı bulabildiği herşeyi indekslemeye çalışır.


Robots.txt dosyasının içerisinde Disallow ve allow imleri bulunmaktadır.Bunlar SPIDER"a nereye bakıp bakmaması gerektiğini söyler.Bu sayede örneğin /admin klasörünüzün indekslenmesini engellemiş olursunuz yada asıl indesklenmesini istediğiniz bölüm için SPIDER"ın işini kolaylaştırarak yardımcı olmuş olursunuz.

Robots.txt dosyasının içeriği;
(örnektir)

User-Agent: *

# Disallow all crawlers access to certain pages.Disallow: /trDisallow: /xcart/adminDisallow: /aboneformDisallow: /adminDisallow: /aprilDisallow: /testDisallow: /topDisallow: /upgradeAllow: /

Ve bu ayarlamadan sonra sitenizin taglarının arasına ,
satırınıda eklemekte fayda vardır.

Soru: Bu ayarlamaları yaptım, sitemizin daha çok indekslenmesi için ne yapmam gerekir.
Öncelikle , sitenizdeki sayfa çokluğu arama motorları için daha çok indekslenecek sayfa demektir ve bu iyi birşeydir.
Eğer dinamik bir siteniz varsa ve siteniz somut olarak 5-6 sayfadan oluşuyorsa ama çalıştırdığınızda dinamik olarak sanal sayfalar oluşturuyorsa , SPIDER genellikle bu sayfaları yakalayamaz. SPIDER düz sayfaları alır. (.html .php .asp vs..)
Sorgulu sayfalar SPIDER için çoğu zaman kısır döngü olduğu için Arama motorları teknik olarak bu sayfaları CACHE ‘e alamazlar.

Örneğin:

Makale.php?makale=1 => SPIDER buraya geldiğinde Diğer makaleler gibi veya dinamik bir navigasyon varsa tekrar geri dönüp , tekrar bu sayfaya gelmesi gerekir.Buda bir kısır dögüdür.

Çözüm:

Sitelerinizin ,özel bir teknik kullanmıyorsanız (Satırları parçalamak , HTML"e dönüştürmek vs..)
Yapmanız gereken anasayfanızda yada genel navigasyon çubuğunuzda elle yazılmış sabit linklerin olmasıdır.
Bunu bir nehir örneği gibi düşünecek olursak , nehrin yoluna göre hareket edileceğini hesap etmek gerekir.

Örneğin:

İndex.php
Anasayfa / Kitaplar / Videolar bu bir navigasyon çubuğu olsun.Kitaplara bastığımızda

Kitaplar.php
Anasayfa / Kitaplar / Videolar kitaplar.php gelsin burdaki navigasyon tuşunda Kitaplar bölümünde link olmamalı.

Soru :Site arama sonuçları nasıl değerlendiriliyor?

Arama sonuçları arama kelimesini esas alarak cache ler üzerindeki incelemeler olarak değerlendiriliyor.Belli kriterlere göre sıralama yapılıyor.


1. Site isminde aranan kelime olması öncelik için önemlidir. 
2. Site içerisinde aranan kelimenin tekrarı önemlidir.


İpucu: Sitedeki sayfada 20den fazla kelime tekrarı SPAM olarak kabul edilebilir ve siteniz sürekli olarak arama motorları kayıtlarından çıkartılabilir.

3. Sitenize diğer link vermiş sitelerin çokluğu , sıralamadaki önceliğinizi belirleyecektir. 
4. Site ismi Title ve Description ‘da bulunanacak aranan kelime öncelik sağlayacaktır.

İpucu: Sitenizin Title ve Descrption bölümü dinamik yada farklı olmalıdır.Çünkü Arama motorları bu sayfaları cache lemesine rağmen sitelerde benzerlikler var sebebi ile Ommited Results* diyerek her sonucu göstermeyecektir. 


Sitenizin her sayfasına ayrı ayrı Title ve Description koymak indekslenme ve bulunma açısından büyük önem taşımaktadır.
Soru: Alexa.com - Google - Amazon ve diğer siteler hiyerarşisi ve sitemiz üzerindeki etkileri nelerdir?

Bu tarz siteler birbirlerine organik bağlıdır ve birlikte iş geliştirirler , birlike veri değerlendirirler. Google bulur , Alexa istatistiğini ve yorumları gösterir , Amazon satar gibi.

İpucu:Alexa , bir amazon.com kuruluşudur ve Windows XP explorer içerisine gömülü bir istatistik altyapısıdır.Sizin gezdiğiniz sayfaları sayar. Görmek Inter Explorer"ınızda Tools bölümünden Related ‘ı açarsanız Alexa bilgilerini görebilirsiniz.
Alexa.com da sitenizle ilgili sıralamaları ve genel bilgileri görebilirsiniz.Kullanıcılar buraya girerek yorumlarda bulunabilirler. Buradaki yorumlar ,sitenizde sizi incelemek isteyecek kullanıcılar için oldukça bilgilerdir.Bu açıdan kendi sitelerinizin bilglerine suni yorumlar eklemek yararlı olacaktır.
Alexa.com"da sitenizin altında "Bu siteyi inceleyenler ,bu siteleride incelediler" diye bir ibare bulunmaktadır.Bu bölüm manualdir.Herkes başvurabilir. Sitenizin altında yeralacak site önerileri sitenizden daha büyük sitelerse ,arama kriterlerinizden ,günlük girişlerinize kadar herşeyi kötü olarak etkileyecektir.
Bu açıdan ,Alexa.com"da sitenizin altına özellikle daha küçük siteleri önermek gerekmektedir.

GENEL İPUÇLARI:

Arama motorları flash dosyalarını 12framset maksimum 100K olarak belirlemiştir ve sadece bu kritere uyan animasyonları CACHE ler. Sitenizdeki imaj isimleri , Arama motorları tarafından aynı mantıkla imaj bankalarına kaydedilir.Bu açıdan imaj isimleri önemlidir. Zemin rengi ile aynı renkte olan kelimeler CACHE lenir. Resimlerdeki ALT Tekst ‘ler tekst olarak CACHE lerir.Maksimum uzunluk 255 karakterdir. Site Title"ları maksimum 255 karakter olarak CACHE lenir. Genel olarak dinamik bir site yapıyorsanız , olması gereken yerler haricindeki bölümlerin HTML yapılması önemlidir. Sitenizde tekrarlanan (Ommited) içerik sebebi ile aynı meta tagları ve description ları hersayfanızda kullanmanız yanlış bir methotdur. FLASH yada GRAFİK ağırlıklı siteler arama motorları tekniklerine ters oldukları için arama motorları tarafından bir getirisi olmayan sitelerdir. Yahoo ,Google ‘ın arama motoru tekniğini kullanmaktan önümüzdeki dönemde vazgeçecek ve kendi sisteminini uygulamaya başlayacak.Büyük bir ihtimallede Yahoo source edilen sayfalarıda CACHE eden bir sistem geliştiriyor. (makale.php?makale=1 gibi.)

Yorum ekle