Adobe Photohop Actions

Photoshop`ta Action`lar: (Hazır Hareketler) : İşte geldik, Photoshop`ta önemli bir yer teşkil eden Action`lara. Gerçek anlamda Photoshop`u Photoshop yapan, bu action`lardır. Ayrıca unutmadan internette free dağıtılan hazır Action`ları, Action Kütüphanemizde bulabileceğinizi hatırlatmakta fayda var.

Ne demiştik. Photoshop`u Photoshop yapan Action`lardır. Bu yüzden Action`ların üzerinde biraz duracağız. İlk olarak ne işe yaradıklarını biraz açalım. Misal veriyorum. Buton yapmak istiyorsunuz. İternette bunların nasıl yapıldığını anlatan bir ton ders var. İşte 3 boyutlu buton, Rectangular buton falan filan gibi. Tamam tabii ki bunların nasıl yapıldığını öğrenmek güzel ama bu olayı tek tuşla halletmek varken neden uğraşayım ki. Yani olay şunu ortaya çıkarıyor.

İşi bil ama işe gitme... Yani bu biraz da şunu andırıyor. Dreamweawer`la veya başka bir editörle bir imajı tek tuşla çağırmak varken, HTML`de 3 satır yazı yazmaya benziyor. Bu yüzden nasıl yapıldığını bilin ama kolay yolunu kullanın.

Ayrıca diyelim ki effect uygulamak istediğiniz 50 tane imajınız var. Ve uygulayacağınız effekt diyelim ki 25 Command`dan oluşuyor. Her imajı açıp bu adımları tek tek uygulamaktansa, bir kere bunu Action olarak kaydedip, hepsine sadece tek bir tuşa basarak uygulamak her zaman zaman kazandırır. Ve bir işten sıkılmamızı engeller. Ayrıca inanın bana çalışmalarınız daha zevkli geçer.

Şimdi asıl olarak Action, daha önceden kayıtlanmış hareketleri, tek bir tuşla uygulamaya geçirmek demektir.

Şimdi bu kayıtları nasıl yapacağımızı, nasıl kullanacağımızı, yeni action`ları nasıl ekleyeceğimizi, kısacası action`larla ilgili herşeyi inceleyelim. Önce Action Menüsündeki seçeneklerin, Türkçe anlamlarını ve işlevlerini tanımlayalım...

Photoshop`ta Action`lar

A: Ait olduğu Command`ı açıp kapatmanızı sağlar.

B: Action`ları uygularken hazır ayarları kullanmasını isterseniz, bu indikatörleri ellemeyin. Ama Command`ları uygularken, Dialog Box`ların açılıp ayarları kendiniz yapmak istiyorsanız, İndikatörü açın. Böylece bu Command`ları uygularken, Dialog Box`lar açılır ve ayarları sizin yapmanıza olanak tanır.

C: Set: Bu Set`ler sizin kaydettiğiniz veya hazır olan Action`ları içeren klasörlerdir. Üzerine iki kere klikleyerek ismini Rename edebilir, kendiniz bir isim verebilirsiniz. Bu setler kendi içerisinde Action`lar içerir. Yani olay şu ki, Bir NEWSet açarsanız, diyelim ki adı Web Set olsun. Daha sonra bu setin altına, mesela, buton, düğme gibi başka actionlar da açabilirsiniz...

D: Bu satırımızda işte bir Action örneği. Yanındaki küçük SubMenü işaretini tıklarsanız SubCommand`ları görebilirsiniz. Action`ların üzerine de iki kere klikleyerek yine ismini Rename edebilir kendinize ait bir isim verebilirsiniz.

E: Kayıtlı Command`lar. Bu command`ları isterseniz Action harici de seçili alanınıza uygulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, uygulamak istediğiniz Command`ın üzerine iki kere kliklemektir. Eğer bir Command`ı seçip, Play tuşuna basarsanız, Photoshop, seçtiğiniz Command`dan itibaren geri kalan Command`ları uygulamaya devam eder. Command`ların ismini Rename edemezsiniz.

F: Stop: Bu ikonumuza tıkladığınız zaman, uygulanan Action veya kaydettiğiniz Action durdurulur.

G: Record: Bu ikonumuza tıkladığınız zaman, Photoshop kayıta başlar. Ve her yaptığınız hareket, komut, filtre, Command olarak sizin adlandırdığınız Action`a kaydedilir.

H: Play: Bu ikonumuza tıkladığınız zaman seçili olan Action uygulamaya konulur.

I: New Set: Bu ikonumuza tıklarsanız Action Paletimizde yeni bir Set oluşturursunuz. Tıkladığınız zaman açılan Dialog Box`a dilediğiniz ismi girebilirsiniz.

J: New Action: Bu ikonumuza tıkladığınız zaman, bir dialog Box açılır ve ayarlarınızı yaptıktan sonra OK`lerseniz, yeni bir Action açar ve kayıta otomatik başlar. Ayrıca, daha önceden kayıtlı olan bir Action`da herhangi bir Command`ı seçip, oradan kayıta devam edebilirsiniz...

K: Trash: Herhangi bir Command`ı, Action`ı veya bir Set`i seçip bu ikonumuza tıklarsanız, size silip silmek istemediğinizi soran bir Dialog Box açılır ve OK`lerseniz siler... Yalnız bunlardan herhangi birisini silebilmek için, kayıtta olmamanız gerekir.

Bu arada Photoshop`un hazır Action`larını görelim.

Large Rectangular Button: Büyük Dikdörtgen buton.
Large Rectangular Button: Büyük Dikdörtgen buton.

Şimdi 3 boyutlu buton hazırlamanın ne kadar kolay olduğunu ve basit olduğunu göreceksiniz. Önce ilk iş olarak 54x36 pixel boyutunda bir yeni dosya yaratın. Daha sonra Foreground Color`a tıklayarak kendinize bir buton rengi belirleyin. Daha sonra da Large Rectangular Button Action`ını seçerek Play tuşuna basın. Ve sonuca bakın. Ne kadar basit değil mi?

Nasıl yapıldığını adım adım takip etmek isterseniz, History Paletine bakmanız yeterli. Ya da kullandığınız Action`ın SubCommand`larına bakmanız yeterlidir.

Evvet ilk Action`ımızı uygulayarak, ilk butonumuzu oluşturduk. Geri kalan Default Action`ların üzerinde fazla durmak istemiyorum. Sadece açıklamalarını ve örneklerini vereceğim. Artık size kalan, kendi harika Action`larınızı yaratıp, bize göndermeniz ve diğer insanlarında bundan faydalanmasını sağlamanızdır.

Square Button: Kare buton.
Square Button: Kare buton.

Large Round Button: Daire buton.
Large Round Button: Daire buton.

Bu arada şunu belirtmekte fayda var. Action`lar çeşitli formlarda çalışırlar. Mesela bazısı yeni bir dosya yaratmanızı, bazısı, belirli bir alanı select etmenizi isteyebilir. Bazısı da direk çalışabilir. Bunlara dikkat etmeniz gerekir.

Kaynak:Bilgisayardershanesi.com

Yorum ekle